עמוד הביתתפריט ראשי

זיכרונותיהם של האדומים מטהרן

21.7.2013 08:00
זיכרונותיהם של האדומים מטהרן

מזה מספר חודשים מנהל כדורגלן עבר איראני קשר עם ההתאחדות לכדורגל באמצעות דואר אלקטרוני. להלן הסיפור אותו ביקש

אשר גולדברג

שחקן עבר איראני יצר קשר עם ההתאחדות לכדורגל לפני כחודשיים וביקש מידע ותיעוד על משחקים נגד קבוצות מכבי והפועל תל-אביב בהם השתתף בשנות ה– 60 וה– 70 כשחקן נבחרת איראן ובקבוצות פרספוליס וטאג'. ההתאחדות לכדורגל נענתה לבקשותיו ושלחה לו אזכורים ותמונות אשר אינן בנמצא היום באיראן מפני שפרטים מסוג זה נמחקו ממסמכי הארכיונים של ההתאחדות לכדורגל האיראנית בטהרן.


אלופת ישראל ב–1969 הייתה הפועל תל-אביב. תואר זה הקנה לה את הזכות להשתתף בטורניר האלופות של יבשת אסיה אליה השתייכה ההתאחדות לכדורגל בישראל באותם ימים. לפי חוקי הימים ההם זימן הטורניר לטהרן שמונה אלופות אשר חולקו לשני בתים. בבית הישראלי הוגרלו 'מאדן', אלופת אידונזיה, קבוצת בנגל מהודו ומשטרת בנגקוק מתאילנד. בבית השני שיחקו 'טאג' טהרן', 'הומנטמן ביירות' מלבנון והאלופות של מאלזיה וציילון (סרילנקה של היום). מאמן הפועל תל-אביב היה שחקן העבר של הקבוצה רחביה רוזנבויים. בין השמות הבולטים של הקבוצה היו אריה בז'ראנו, נחמן קסטרו, יעקב רחמינוביץ', ג'ורג' בורבה, שמעון בן יהונתן, דוד פרימו, יחזקאל חזום, רוני קלדרון ושייע פיגנבויים.


השבוע החלה הפועל תל-אביב של שנת 2013 את דרכה בליגה האירופית תחת חסות אופ"א במפגש עם 'ברואה אסטרה' הבולגרית. מעטים בהפועל תל-אביב הנוכחית מכירים את סיפור טורניר האלופות של אסיה שנערך באפריל 1970 בטהרן בירת איראן. הפועל תל-אביב עוררה סקרנות רבה ברחובות טהרן. המוני אוהדים, ביניהם יהודים רבים שבאו מרחבי המדינה, נכחו באימונים והריעו לקבוצה הישראלית ובעיקר למבצעיו של "נער הזהב", רוני קלדרון, הכוכב החדש של האדומים. באותה התקופה קיבל קלדרון חוזה מקבוצת הפאר ההולנדית 'אייאקס אמסטרדם' של יוהאן קרויף, אולם השחקן המוכשר סירב להצעה, התסתבך בפלילים ונעלם מעולם הכדורגל. לפני שנים נכלא בכלא בישראל אך הצליח להימלט ומאז נעלמו עקבותיו ואיש אינו יודע מה עלה בגורלו.


הימים היו ימי מלחמת ההתשה כשישראל שלטה בחצי האי סיני וכוחות צה"ל אשר ישבו במוצבים לאורך תעלת סואץ ספגו התקפות רבות מן הצד המצרי. בפתחו של בית המלון בו התאכסנה קבוצת הפועל תל-אביב נאספו אלפי מפגינים פלשתינאים שהפגינו נגד ישראל וקראו בשמו של מנהיג אש"ף יאסר עראפת. היו אלה היו ימי שילטון השאה באיראן ויש לציין כי בין ישראל לאיראן שררו יחסים חמים שכללו סיוע ישראלי בתחומים שונים. כוחות צבא ומשטרה גדולים חצצו בין המפגינים לבין שערי בית המלון.


במשחק הפתיחה הביסה הפועל תל-אביב את קבוצת משטרת בנגקוק בתוצאה 0:5 כשהאוהדים הפרסים מריעים ל"ביצועי העקבים" של פיגנבויים וקלדרון. במשחקה השני שיחקה הפועל נגד 'מערב בנגל' מהודו. במשחק זה כבש שייע פיגנבויים שלושער מרהיב והוביל לניצחון ישראלי בתוצאה 1:3. שחקני הפועל תל-אביב צפו במשחק הבית המקביל בו הביסה טאג' את הומנטמן ביירות בתוצאה 0:4.
הפועל תל-אביב העפילה לשלב חצי הגמר בטורניר לאחר ניצחון נוסף על מאדאן מאינדונזיה בתוצאה 1:3. במשחק זה כבשו את שער היריבה האינדונזית חזום, אברהם כהן וגוגו מורדכוביץ'.

הפועל תל-אביב הייתה אמורה לפגוש את אלופת לבנון הומנטמן בירות בחצי הגמר. לבית המלון הישראלי הגיעו ראשי הקבוצה מביירות אשר נפגשו עם הנציג הישראלי דוד דודסון והסבירו כי קיבלו מכתב רשמי מממשלתם האוסר עליהם להתייצב למשחק. ללבנונים נקבע הפסד טכני אולם  הותר להם להתמודד על המקום השלישי בו זכו לאחר ניצחון על מאדאן בתוצאה 0:1.


משחק הגמר בין הפועל תל-אביב לבין טאג' טהרן נערך ב–10 באפריל 1970 באצטדיון 'חמג'ידיה' והגיעו אליו 40 אלף צופים. הקהל, כמו התקשורת בטהרן, היה פאנאטי ונראה היה כאילו  טהרן כולה חפצה בדבר אחד בלבד, השארת הגביע בידי טאג'.

 המחצית הראשונה הסתיימה ללא שערים כאשר שתי בעיטות של פיגנבוים ובורבה פגעו במשקוף. אריה בז'ראנו הוכיח יכולת מעולה בין הקורות ובלם בזה אחר זה כדורים שעשו דרכם לעבר רשתו. בדקה ה–70 השתרר הלם באצטדיון וקולות הקהל נדמו לאחר נגיחה לרשת של יחזקאל חזום אשר קבע 0:1 לזכותה של הפועל. בהמשך נסוגו האדומים לאחור וספגו שער משווה מנגיחה של גולאם ואפאקחי בדקה ה–84 שקבעה תוצאת תיקו ולהארכה במשחק. הקבוצות החליפו צדדים. שחקני טאג' פתחו במשחק ולאחר 10 שניות פגש כדור שהעלה הכוכב מזלומי את רגלו של חוסין מועייני כשזה האחרון החליק אותו פנימה וקבע את התוצאה הסופית של המשחק 1:2 וכך הפכה אלופת איראן לאלופת אסיה.