85 שנים ליסוד הפועל אלנבי תל אביב

6.6.2012 08:45
85 שנים ליסוד הפועל אלנבי תל אביב

הפועל תל אביב הפכה לקבוצת כדורגל מן המניין בארץ ישראל במרץ 1927. היא הצטרפה להתאחדות לכדורגל שנוסדה ב-1928 וכבר בשנה זו זכתה בשלושה גביעים

אשר גולדברג

גל העלייה לארץ ישראל בין השנים 1924–1931, המכונה העלייה הרביעית, כלל ציבור פועלים ממרכז אירופה,  הללו החלו להתארגן לפעולות ספורטיביות בעיקר בכדורגל.  השם "הפועל" ניתן בפעם הראשונה לקבוצה ספורטיבית ב–24 באפריל 1924 בחיפה.

באותה שנה נעשה ניסיון להקים אגודת ספורט בתל אביב השייכת אף היא ל"הפועל". אגודה זו הציבה לעצמה למטרה לשמור על בריאות גופו של העובד וחיזוק כושרו על ידי התעמלות ופעילות ספורטיבית, ונקראה בשם היומרני - "אגודת תרבות הגוף". סיסמתה של התאגדות הפועל אף היא היתה בהתאם: "בריאות העובד ערובה לניצחונו". 

בין המחלקות שתוכננו לקום באגודה החדשה היתה גם מחלקת כדורגל, אלא שזו לא קמה . אלה שנרשמו כחברים היו בעצם פעילים ועסקנים.
קבוצת הכדורגל הראשונה של הפועל היתה הפועל חיפה. בתל אביב, מאידך, פעלה קבוצת מכבי תל אביב, אשר בניגוד להפועל חיפה הפרולטארית, היתה קבוצה המזוהה עם המעמד הקפיטליסטי.

למעמד הפועלים בתל אביב לא היה ביטוי בתחום הכדורגל והוא חיפש לעצמו קבוצה עמה ניתן להזדהות. ביקוריה של קבוצת הכח וינה האוסטרית בתל אביב בשנים 1924 ו–1925 רק הגבירו את הכמיהה להקמת קבוצת כדורגל, אשר לפני כל משחק שלה ישירו את "תחזקנה" (שירו של ביאליק ברכת העם אשר שימש המנונה של תנועת העבודה וההסתדרות - א.ג.) ואת "האינטרנציונל" (המנון מעמד הפועלים הבינלאומי- א.ג.), כשביציעים יונפו דגלים אדומים לצד הדגל הכחול לבן.

הרחוב הראשי שחצה את תל אביב דאז היה רחוב "דרך הים", אשר לימים, בשנת 1920, שונה שמו לאלנבי, על שמו של הגנרל האנגלי - אדמונד אלנבי כובש ארץ ישראל מידי הטורקים. לאורך הרחוב היו מגרשי חול זהובים, אליהם נמשכו הנערים שהתגוררו באזור. שם רצו ובעטו בכדור  מדי יום, עד לשקיעת החמה.

ב–1924 הקימו חבורת נערים, כשבראשם האחים משה ומרדכי מאייר ביחד עם האחים מוסטה ושלמה פוליאקוב, קבוצת כדורגל שקראה לעצמה: "אלנבי תל אביב". הקבוצה הלהיבה במשחקיה צופים רבים, אשר הגיעו במיוחד כדי לצפות בנערים המופלאים בפעולה. כעבור זמן לא רב הצטרפה הקבוצה החדשה לקבוצת מכבי תל אביב המאורגנת והמפורסמת. קבוצת מכבי אלנבי תל אביב נהגה לשחק כמשחק מוקדם לקבוצה הראשונה של מכבי תל אביב במגרש שברחוב "הכרמל", שלימים הפך לרחוב המלך ג'ורג' בו נמצא היום "גן מאיר".

הנערים בגרו ומאמן מכבי תל אביב, שמעון לומיק, ביקש לצרף שבעה שחקנים לקבוצה הבוגרת. הכלל היסודי של החבורה והקבוצה, "אחד בעד כולם וכולם בעד אחד", הועמד בסכנה ואיים לפורר אותה ולפגוע בחברות האמיצה של תלמידי גימנסיה הרצליה.

בסופו של דבר ניצחה רוח החברות. הקבוצה כולה עזבה את מכבי תל אביב והצטרפה בהרכבה המלא לאגודת האגרוף 'הגיבור תל-אביב', אך צעד זה לא עלה יפה. קבוצת אלנבי לא התחברה למקצוענות והסדר התשלומים של מועדון 'הגיבור' ושחקניה פרסמו מודעת ענק בעיתון 'דבר', ביטאונה של ההסתדרות: "אנו החתומים מטה, חברי קבוצת הכדורגל אלנבי, מצהירים בזאת כי מיום היותנו קשורים לאגודת 'הגיבור' בתל אביב נמצאנו באטמוספרה מרעילה של פרופסיונאליזם ומסחר בכדורגל עד שנשארנו בודדים בתוך ציבור אשר עיניו אך לבצעו.

הננו להודיע כי אנו מפסיקים את הקשרים עם 'הגיבור', נכנסים לשורות הפועל וקושרים את עתידנו בתנועת הפועלים המאורגנת בהסתדרות הכללית. אנו קוראים לכל החברים העוסקים בספורט לשלול את האפשרות של קבלת משכורת קבועה בעד משחק. סיסמת הספורט בארץ, כמו בכל העולם, צריכה להיות: ספורט - לשם הבראה גופנית ורוחנית, על כן אנו רואים מקומנו בהתאגדות לתרבות גופנית 'הפועל'". חתומים : יוסף ויסברג, גבריאל ליס, אברהם ישראלי, שלמה פוליאקוב, משה בק, אליעזר בירמן, ישראל בריקר, סיוד, אברהם זוברובסקי, חיים ויניקוב, משה פוליאקוב.

על המנשר לא חתמו כוכבי הקבוצה: מוסטה מאייר, מוטקה מאייר, אברהם נודלמן, אמנון חרל"פ ואחרים, שנזהרו מלחתום על העצומה בעלת האופי הפוליטי המובהק. אל חבורת הצעירים הצטרף יוסל וייסברג, שומר המגרש של מכבי תל אביב, שהפך ל"אבא של השחקנים". שחקני אלנבי ניהלו מו"מ עם אריה בן גד, האיש החזק של הפועל, שהבטיח לשחקנים הצעירים "הרים וגבעות" כשבקנה המידה שלהם פירושו של הדבר היה נעלים, ביגוד, קצת הוצאות ונסיעות למצרים, לבנון, סוריה ואולימפיאדת הפועלים באירופה.

 לקבוצה הובטח חגיגית כי שמה 'הפועל אלנבי תל-אביב' ישמר באופן קבוע, אך ב'הפועל' מהרו להפר הבטחה זו. השם אלנבי נעלם ותלבושת התכלת לבן שלה הוחלפה במדים אדומים לעד.

הפועל תל אביב הפכה לקבוצת כדורגל מן המניין בארץ ישראל במרץ 1927. היא הצטרפה להתאחדות לכדורגל שנוסדה ב-1928 וכבר בשנה זו זכתה בשלושה גביעים - גביע ארץ ישראל, גביע הלורד מלצ'ט וגביע מחנה הירדן. בימים אלה חוגגת הפועל תל אביב 85 שנים להיווסדה.