עמוד הביתתפריט ראשי

יוסף מירמוביץ' – הטלאי הצהוב ומכבי ת"א

8.5.2014 14:00
יוסף מירמוביץ' – הטלאי הצהוב ומכבי ת"א

מחר (שישי) תתקיים בקיבוץ חורשים האזכרה במלאות שלוש שנים למותו של כדורגלן העבר של מכבי תל אביב ונבחרת ישראל. בשנת 1942 הציע מרימוביץ' לשנות את צבע החולצה הכחולה/לבנה לצהובה, כאות הזדהות עם יהודי אירופה שאולצו לתפור את הטלאי הצהוב על בגדיהם

אשר גולדברג
.
מחר (שישי) תתקיים בקיבוץ חורשים אזכרה במלאות שלוש שנים למותו של יוסף יוסל׳ה מירמוביץ', כדורגלן העבר של מכבי תל אביב ונבחרת ישראל ומאמנה בשתי קדנציות. יש אומרים "אגדת דשא", יש אומרים "המכביסט הראשון". בכל תואר בו בוחרים להכתירו, דבר אחד ודאי: יוסף מירמוביץ' היה דמות נערצת במכבי ת"א ובנבחרת ישראל לאורך חמישה עשורים בהם שיחק, אימן וחינך. יוסף מירמוביץ' הוא האיש שהוביל לכינוי "הצהובים" של מכבי תל אביב החוגגת בימים אלו את אליפות מספר 21. הצבע הצהוב מלווה את מכבי תל אביב עד עצם היום הזה והפך לסימן ההיכר שלה.
 
מירמוביץ' נולד בקיץ 1924 בקפריסין ועלה כילד ארצה. בראשית שנות ה-30 דרך כוכבו של אחיו מנחם מירמוביץ' במכבי ת"א. מנחם היה מבכירי הכדורגלנים במכבי ת"א ונבחרת ארץ ישראל ויוסל׳ה הלך בעקבותיו. בשנת 1940 עלה יוסף מירמוביץ' לקבוצה הבוגרת בגיל 16. באותה תקופה שיחקו בקבוצה כוכבים כמו: גאול מכליס, פרי נויפלד, ג'רי בית הלוי, מילה גינזבורג, ישראל אלסנר וידידו הצעיר אלי פוקס.
 
מלבד היותו שחקן כדורגל מחונן, גילה מירמוביץ' גם כישרון בתחום האיגרוף ונודע כמתאגרף מצטיין שהביס יריבים מפורסמים בעיקר משורות הצבא הבריטי וממדינות ערב השכנות. בשנת 1942 יזם מירמוביץ' מהלך שיש לו השלכות עד ימינו. הוא פעל להוספת החולצה הצהובה למכבי ת"א בנוסף לצבע הכחול לבן בו שיחקה עד לאותם ימים. הסיפורים הנוראים מאירופה הגיעו לארץ ישראל ושחקני מכבי תל אביב שמעו על כך בכאב רב. הידיעה על הטלאי הצהוב הרעידה. מירמוביץ' שוחח בנושא עם מאמן הקבוצה אגון פולאק ושחקנים גאול מכליס ופרי נויפלד, ויחד פנו כולם להנהלת מכבי תל אביב. הצעתו של מירמוביץ' התקבלה. החולצה הצהובה ועליה הלוגו של מכבי תל אביב דומה באופן ברור ובלתי מקרי לטלאי הצהוב, שהגרמנים אילצו את יהודי אירופה לתפור על בגדיהם בתקופת השואה. כך נטלה מכבי תל אביב חלק בהנצחת השואה והיא עושה זאת גם כיום, וזה גם מקור הכינוי ״הצהובים״.

בשנת 1945 נפל האח מנחם מירמוביץ' בקרבות מלחמת העולם השנייה בחזית גינאה, כאשר נלחם עם הצבא האוסטרלי ביפנים. שמו של מנחם הונצח בכך שקבוצת הנוער קרויה על שמו. מכבי תל אביב הנציחה את שמו של אברהם בית הלוי כדורגלן הפועל תל אביב שנפל אף הוא בקרבות נגד היפנים במלחמת העולם השנייה בחזית גינאה. אברהם בית הלוי הצטרף למסע מכבי תל אביב לאוסטרליה ב-1939.

עד קום המדינה ב-1948, כבש יוסל׳ה מירמוביץ' 71 שערים במדי מכבי ת"א, איתה זכה בשש אליפויות ובשישה גביעים. במהלך עונת 1954 שיחק במשך שנה בקבוצה היהודית 'וינגיט לונדון' באנגליה. בסיום עונת 1957 פרש מירמוביץ' מפעילות וסיים עם 67 שערי ליגה נוספים לזכות מכבי ת"א. בכך עלה מאזנו ל- 138 שערים. בנבחרת ישראל רשם מירמוביץ' 14 הופעות, כולל שני המפגשים נגד רוסיה ב-1956.

מירמוביץ' הפך למאמנה של  מכבי תל אביב והוביל אותה לזכייה בגביע המדינה ב-1959. ב-1964 מונה למאמן נבחרת ישראל והוביל אותה לזכייה באליפות אסיה. בסוף שנות ה-60 זכה מירמוביץ עם מכבי ת"א באליפות אסיה, שנערכה בבנגקוק תאילנד. בשנות ה-80 שוב אימן את נבחרת ישראל ושב לחצי עונת אימון אחרונה בקריית שלום. בשנים האחרונות היה מירמוביץ' נשיא כבוד של ארגון המאמנים.
 
בחמישה במאי 2011 הלך מירמוביץ' לעולמו בשנת ה-87 לחייו והובא למנוחת עולמים בקיבוץ חורשים.