עמוד הביתתפריט ראשי

אגדת נורדיה - אותה הגברת בשינוי אדרת

24.2.2011 14:00
אגדת נורדיה - אותה הגברת בשינוי אדרת

ב-1947 הוצאה בית"ר ת"א אל מחוץ לחוק על ידי הבריטים ואיבדה אליפות בטוחה. הנהלת בית"ר שנתה את שם הקבוצה לקבוצת 'נורדיה', שבשמה החדש הלהיבה את האוהדים עד הכרזת המדינה

אשר גולדברג

ב-15 ביולי 1947 ניצחה בית"ר ת"א את הפועל ראשון לציון 0:4 וניצבה במקום הראשון בטבלה, תוך שהיא משלימה מאזן מדהים של 35 משחקים ללא הפסד. משחקי הליגה הופסקו למספר שבועות בשל שביתת שופטי הכדורגל ובגלל המצב הביטחוני ששרר בארץ.

ב-5 באוגוסט 1947 פורסמה הודעה של הנציב העליון הבריטי בארץ ישראל, הרולד מק מייקל, אשר הכריזה על תנועת ברית יוסף טרומפלדור (בית"ר) כעל תנועה בלתי חוקית. בהודעה מנומק הצו בטענה כי משרדיהן של קבוצות הכדורגל בתל אביב ובירושלים שימשו לגיוס צעירים לארגון הצבאי הלאומי (אצ"ל).

בשל אי הגעתה של בית"ר ת"א למשחק נגד הפועל ת"א קבעה ועדת הליגה של ההתאחדות לכדורגל, בראשותם של בלומרוזן, ברקוביץ' וארתור באר, הפסד טכני לבית"ר ת"א. תוצאת המשחק נגד הפועל הרצליה נקבעה כתיקו מאופס ללא נקודות, מאחר שהאחרונה הודיעה כי היא מוותרת על המשך משחקיה ויורדת ליגה מרצונה החופשי. הקבוצה שזכתה מן ההפקר היא מכבי ת"א, שניצחה את שלושת משחקי הליגה האחרונים והוכרזה כאלופת ארץ ישראל לשנת 1947.

בית"ר נעלמה מעיתונות הספורט וממודעות הפרסומת, וחדלה להתקיים כקבוצת כדורגל. הבריטים לא טענו טענת שווא, שכן רבים משחקני קבוצות בית"ר היו לוחמים ומפקדים בשורות הארגון הצבאי הלאומי, ביניהם: נתן פנץ, איציק שניאור, אריה (לוניה) דבורין, יום טוב מנשרוב ואליעזר שפיגל. כל אלה השתתפו בפעולות נגד הבריטים כמו שוד רכבות, פיצוץ גשרים ותחנות משטרה ופעולות נגד שוטרים אנגלים, אשר נודעו באכזריותם היתרה לאסירי האצ"ל.

יש לציין כי קבוצת בית"ר ת"א היתה אהודה במיוחד על ידי בני הנוער והאוהדים הצעירים, שהעריצו את הכדורגלנים אשר הקרינו סביבם אווירת חוזק וגבורה. האירוניה היתה שהחיילים הבריטים ובעיקר יחידת 'הכלניות' (הצנחנים הבריטים חובשי הכומתות האדומות) היו אוהדים נלהבים של  בית"ר ת"א הלוחמת ואהבו לצפות במשחקיה.

אחד המראות השכיחים באותה תקופה היה קהל של מאות חיילי היחידה הבריטית המובחרת על נשקם האישי (רובי טומיגאן) צופים במשחקיה המלהיבים של בית"ר ת"א מעל גגות המבנים, שמסביב לאצטדיון המכביה על גדות הירקון. שחקני בית"ר ת"א נהגו להגיע למשחקים מוקפים בבנות יפיפיות, שהיו גם לוחמות ופעילות בשורות המחתרת.

ראשי קבוצת בית"ר ת"א התאספו בביתו של חבר ההנהלה יצחק לנצ'נר כדי לדון בעתידה של  הקבוצה. הם החליטו לשנות את שם הקבוצה ל'נורדיה' על שמו של המנהיג הציוני ואיש יהדות השרירים - מקס נורדאו. עם הקמת הקבוצה בעלת השם החדש קיבלה הנהלת ההתאחדות לכדורגל החלטה כי כל שחקני בית"ר ת"א רשאים לעבור באופן חופשי ולשחק במועדוני כדורגל אחרים על פי  חוקי התקנון.

שביתת שופטי הכדורגל גרמה לעיכוב בפתיחת העונה החדשה, ואפשרה לקבוצת 'נורדיה ת"א' לארגן את שורותיה. את הקבוצה עזבו אליעזר שפיגל, שחזר מגלות באריתריאה שבאפריקה (גלות שנכפתה עליו ע"י הבריטים) ועבר לשחק בשורות מכבי אבשלום פ"ת. בחיר שחקני בית"ר ת"א, נתן פנץ, סירב לשחק בקבוצת נורדיה ועבר לקבוצת נעוריו - מכבי ת"א, ממנה הגיע לבית"ר ת"א.

מאמן קבוצת נורדיה אוחד מכוכבי העבר של הכח וינה, אהרון (לאיוש) הס, היה המאמן שהעמיד קבוצת המשך שמשכה קהל אוהדים נלהב וגדול עוד יותר מבעבר. שני הקפטנים של נורדיה היו אברהם בוגדנוב ולוניה דבורין, וסגל השחקנים שהתחיל את עונת 1947-8 היה: סלי שולמן, נסים אלמליח, אברהם בוגדנוב, יצחק גמבש, יעקב גמבש, שרגא גרינולד, לוניה דבורין, ארנסט ווינברגר, ישראל ויס, יום טוב מנשרוב,שמואל ליכטנשטיין, צבי פוקס, דוד  שכיניק, מ. שלומאי ויצחק שניאור.

נורדיה הפכה לקבוצה מובילה הן במשחקי הידידות והן במשחקי הפתיחה של הליגה החדשה, כשהיא מנצחת במפגשיה את מכבי והפועל ת"א. שמה של נורדיה הביא להזמנת הקבוצה לסיור משחקים בארה"ב, כולל הזמנה להיות אורחת מועדון הניו יורק אמריקן, אשר מנהלה ארנו שוורץ היה מכוכבי הכח וינה לשעבר ובין החותמים על החוזה.

נציבות בית"ר רתמה לארגון המסע של נורדיה ת"א את אלוף האגרוף היהודי אמריקאי, בארני רוס. עיתוני ניו יורק סיפרו שרוס, מגיבורי המלחמה נגד יפן, הביע נכונותו להצטרף לשורות הלוחמים בארץ ישראל. שחקני נורדיה קיימו שיחות ארוכות בנושא המסע לאמריקה, שאמור היה לכלול שמונה משחקים כשהראשון נקבע ל-12 בספטמבר 1948 בניו יורק. בהמשך המסע תוכננו משחקים  בפילדלפיה, בולטימור, דטרויט, שיקאגו וסנט לואיס.

שחקני נורדיה הבטיחו לתקן את הרושם שהותירה נבחרת הפועל ארץ ישראל, שסיירה באמריקה בשלהי 1947. משימתה של נורדיה היתה לעורר את יהדות ארה"ב ולעודדה למאמץ מוגבר לתרום למען הישוב והמדינה שבדרך, אולם אז פרצה מלחמת העצמאות והכדורגלנים גויסו למערכה. משחקי הכדורגל הושבתו והמסע לארה"ב בוטל. הבריטים עזבו את ארץ ישראל וקבוצת נורדיה, שקיימה שלושים משחקים בלבד, שבה לשמה הראשון - בית"ר ת"א.