עמוד הביתתפריט ראשי

אליפות חולצות הדומינו של הפועל פתח-תקווה

16.8.2011 07:15
אליפות חולצות הדומינו של הפועל פתח-תקווה

בתום עונת 1955 זכתה הפועל פתח-תקווה באליפות ראשונה שלה. הייתה זו "אליפות חולצות הדומינו" של דור הזהב מפתח-תקווה, דור של שחקנים שאוהדיו מתגעגעים לימי התהילה שלו

אשר גולדברג

קבוצת הכדורגל של הפועל פתח-תקווה נוסדה בשנת 1934. מאותה השנה החלה מחלקת הכדורגל שלה לפעול. תואר האליפות הראשון בו זכה המועדון היה בשנת 1955. לאחר מכן, בין השנים 1963-1959, זכתה הקבוצה בחמישה תארי אליפות נוספים ברציפות. עד היום קיימת תמימות דעים בין ותיקי האוהדים והכדורגלנים של שנות ה- 50 באשר לגדולתה של האליפות הראשונה. לדעתם הייתה זאת אחת האליפויות הגדולות והדרמטיות ביותר מאז קום המדינה.

עונת 1954 הסתיימה כרגיל  עם אליפות נוספת של מכבי תל-אביב אשר יחד עם הפועל תל-אביב זכו בכל האליפויות מאז 1932 (להוציא פעם אחת בה זכתה המשטרה הבריטית לפני קום המדינה). הפועל פתח-תקווה החליפה את המאמן מוסטה פוליאקוב ומינתה במקומו את משה וארון לתפקיד מאמן. לצד תפקיד אימון הקבוצה היה וארון גם שחקן. כפל תפקידים כזה היה נפוץ באותם זמנים.

וארון, מכוכבי הפועל פתח-תקווה והנבחרת הלאומית, כינס את שחקני הקבוצה בראשית ינואר 1955 בבית הקפה "קורסו" לשיחה על כוס תה עם עוגה. המאמן היה נחרץ בדבריו וקבע כי הקבוצה מסוגלת להדיח את מכבי תל-אביב ולזכות בתואר האליפות. בחוץ ירד גשם זלעפות, ברקים פלחו את השמים ורעמים רעמו .לפתע הניחו כל הנוכחים במפגש את ידיהם זו על גבי זו  והחליטו עונה זו תהיה שייכת לקבוצת הפועל פתח-תקווה.

וארון היה אז השם החם של הפועל פתח-תקווה. הוא היה שחקן הנבחרת הלאומית שלאחר קום המדינה, ומן הבולטים בשחקני הפועל פתח-תקווה. סיפוריו של וארון על המסעות והמשחקים באירופה רתקו את הכול. השחקנים הצעירים עלו לרגל לביתו לראות את אלבומיו גדושי התמונות בהן הוא נראה במדי הנבחרת הלאומית ובמדי הפועל פתח-תקווה.

וארון החליט להיפרד מרוב השחקנים הוותיקים, ביניהם דב שונשיין ( שחר ), בוז'יקובסקי, האחים שוהם ומתתיהו כהן. במקומם הוא קידם לעמדות משחק מרכזיות את צעירי הקבוצה. השחקנים הצעירים שקודמו היו: נחום סטלמך, ראובן יפת, בועז קופמן, צביקה מרקוס, יוסף צ'יריק, ג'רי חלדי, יחזקאל פריזט ויהודה רביוב. לצידם שיחקו השחקנים יעקב ויסוקר, מולא סגל, דוד כהן, חיים שפירא, דודו קרמר, ארנסט הירש, אשר זליקוביץ' והקפטן אורי קרני שנחשבו ל"וותיקים".

יש לציין כי המושג וותיקים הוא מושג יחסי ביותר אם לשפוט לפי גילם שנע בין 24 עד 26 . בדרך כלל נכלל בהרכב גם וארון בעצמו. הוא קבע ארבעה אימונים בשבוע במקום שניים או שלושה שהיו נהוגים עד אז. השחקנים נדרשו לשהות זמן ארוך יותר במועדון ובמגרש הכדורגל ברחוב אברבנל (המגרש שהיה בעברו חלק ממתקני הצבא הבריטי - א.ג.) . וארון תרגל משחק ההתקפה בעיקר. את ההתקפה הוא ביסס על נחום סטלמך "ראש הזהב" ועל החלוץ המרכזי בועז קופמן.

הליגה יצאה לדרך ביום חורפי ב – 5 בפברואר 1955. הפנים החדשות בליגה העליונה היו קבוצות בית"ר ירושלים והפועל חדרה ששיחקו לראשונה בתולדותיהם בליגה הבכירה. הפועל פתח-תקווה שיחקה במחזור הראשון בדרבי נגד מכבי פתח-תקווה. שער של נחום סטלמך בדקה ה- 20 הביא ניצחון 0:1 להפועל על מכבי, במשחק שהתקיים במגרשם של המכבים ברחוב שטמפפר.

במחזור החמישי, משחק העונה הראשון. הפועל פתח-תקווה מארחת במגרשה את מכבי תל-אביב. החלוצים בעלי 'החולצות המשובצות' החלו במהירות רבה להתפרסם ברחבי הארץ. סטלמך וקופמן כבשו להפועל פתח-תקווה מול שער בודד של שייע גלזר, בסיום 1:2 לפ"ת. וארון המשיך לקיים אספות שחקנים מלאות התלהבות והחדיר בקבוצה את האמונה שהאליפות היא ברת הישג. הפועל פתח-תקווה זכתה באליפות החורף אחרי ניצחון על הפועל תל-אביב 0:1 משערו של קופמן שקבע הישג ענק למלאבסים. מתוך 13 המשחקים ניצחה הפועל פתח-תקווה ב – 12 משחקים ואיבדה רק נקודה בודדת בתיקו 1:1 נגד הפועל כפר סבא.

באותם ימים ניצחון היה מקנה שתי נקודות ותיקו רק נקודה אחת. יתרונה של פתח-תקווה על מכבי תל-אביב היה של חמש נקודות. משחקי הסיבוב השני החלו בדרבי של אם המושבות שהסתיים בתיקו 1:1.

 

שחקן הפועל פ"ת יוסף צ'יריק עם החולצה המשובצת


אחר כך הגיע משבר, שמקורו כך טוענים בסופן הטרגי של חולצות הדומינו המשובצות. בין המחזור ה-15 ל – 16 אירעה תקלה חמורה. לאימוני הפועל פתח-תקווה בכדורגל נהגו להגיע גם שחקני הכדוריד של המועדון. באחד האימונים נכנס יורם אוברקוביץ' לחדר ההלבשה וגרם לבקבוק דיו גדול לצנוח מהמדף ולהתרסק על סט חולצות הדומינו שחזרו מכביסה אחרי ניצחון על הפועל כפר סבא. במחזור ה- 16 הופיעה הפועל פתח-תקווה עם חולצות אחרות כי את תלבושת חולצות הדומינו המשובצות כבר אי אפשר היה ללבוש. כשהחולצות החלופיות עליהם, הפסידה הפועל פתח-תקווה לראשונה בעונה זו להפועל ר"ג 2:0 כשחרונז'יץ וצללה כובשים למנצחים מול השוער יעקב ויסוקר.

ביש המזל המשיך בחוץ נגד מכבי נתניה ( 1:1 ) כשבועז קופמן בעט בסיום פנדל אותו עצר בקלות שוער נתניה זאביק כספי. במחזור ה – 18 יצאה הפועל פתח-תקווה ל – 'באסה' (הביצה) למפגש נגד מכבי תל-אביב. נחום סטלמך כבש ראשון לפתח-תקווה ובהמשך השווה שמואל ישראלי את התוצאה. שוער הפועל פתח-תקווה יעקב ויסוקר עצר כדור מ – 11 מטרים של טוריקה המכבי, ודקה אחת לאחר מכן ( 43 ) כבש גלזר את שער הניצחון למכבי תל-אביב 1: 2. כעבור שבוע הפכה 'באסא'  ל 'עמק הבכא' עבור הפועל פתח-תקווה שהפסידה לבית"ר תל-אביב 1:2 ואיבדה את המקום הראשון למכבי תל-אביב. לפני פגרת הקיץ איבדה פתח-תקווה נקודה נוספת בתיקו 1:1 מאכזב נגד מכבי חיפה.

הקבוצות יצאו לפגרת קיץ בת חודשים. וארון כינס אספת שחקנים נוספת בקפה קורסו כשהקפטן אורי קרני והמגן דודו קרמר ממש פקדו על חבריהם לעשות הכול כדי לחזור למסלול הניצחונות. האספה לא עזרה בשלב זה כשהפועל פתח-תקווה יצאה לימק"א והפסידה לבית"ר ירושלים 2:1. הפועל פתח-תקווה החליפה את התלבושת פעם נוספת וחזרה למסלול הניצחונות, עם ניצחון 2:13 על הפועל בלפוריה. שבוע מאוחר יותר יצאה הפועל פתח-תקווה לקריית אליעזר והביסה את הפועל חיפה בתוצאה 3:9 עם חמישה שערים של נחום סטלמך. העיתונות כתבה אז "ההגנה הכי טובה היא ההתקפה של הפועל פתח-תקווה". לעזרת הפועל פתח-תקווה נחלצה מכבי פתח-תקווה שניצחה את מכבי תל-אביב 1:2.

המחזור האחרון היה הדרמטי והמותח ביותר. הפועל פתח-תקווה יצאה למשחק חוץ קשה ב' באסה' נגד הפועל תל-אביב והייתה זקוקה לנקודת ליגה כדי לחגוג אליפות. קשר הפועל תל-אביב אשרקה בלוט סיפר לאחרונה: "המגרש היה מלא, בעיקר באוהדי הפועל פתח-תקווה. היריבות בין שני המועדונים הייתה גדולה, והשוער שלנו יענקל'ה חודורוב דרש מהשחקנים להיאבק ולנצח את הפועל פתח-תקווה. התנהל מאבק קשוח, קרב סוער ודרמטי מאין כמוהו. בדקה ה – 49 הורם כדור לרחבת העונשין שלנו, הכדור עשה דרכו לעבר בועז קופמן שאותו יכולתי לדחוף בקטנה. אבל קופמן התרומם ונגח מול היציאה לכדור של חודורוב,0:1 להפועל פתח-תקווה שחגגה על המגרש בהתלהבות. מבחינתי הרגשות גברו על הכל כי היה טעם של רוגע אחרי ההפסד שלנו בזכות איבוד האליפות של מכבי תל-אביב. רק חודורוב לא נרגע מההפסד להפועל פתח-תקווה, הוא לא אהב להפסיד בשום משחק".

נחום סטלמך ,שכבש באותה עונה 27 שערים ,סיים במקום השני אחרי ניסים אלמליח מבית"ר תל-אביב שכבש 30 שערים שיא עונתי ששורד עד היום.