עמוד הביתתפריט ראשי

הדרבים התל אביבים של דצמבר 1935/36

29.7.2011 03:00
הדרבים התל אביבים של דצמבר 1935/36

לפני 75 שנים נערך הדרבי במחזור הפתיחה בו אירחה מכבי את הפועל. נתן אקסלרוד, הצלם האגדי, תיעד את האירוע. כעבור שנה דרבי הכריע את האליפות למכבי

אשר גולדברג

רגע לפני הדרבי התל אביבי הראשון של העונה ביום ראשון במסגרת גביע הטוטו, החלטנו לחזור אחורה ולספר לכם על הדרבי במחזור הפתיחה של העונה לפני 75 שנים.

עונת הכדורגל  1934/35 ומשחקי הליגה שלה היו מהמוזרים שידע הכדורגל הישראלי דאז. הליגה הבכירה יצאה לדרך בחודש דצמבר 1934, אך המשחקים הופסקו בראשית חודש מרץ 1935 על ידי ההתאחדות לכדורגל. לאחר שלושה חודשים הובילה הפועל ת"א את הטבלה, אולם המחלוקת בין המרכזים הביאה להחלטת ההתאחדות לכדורגל המורה על הפסקת המשחקים והכרזה על עונה ללא זוכה באליפות. למרות זאת, ראתה עצמה הפועל כמי שזכתה באליפות.

אוהדי הכדורגל והעיתונות של התקופה דרשו להפסיק הקיפאון ולהחזיר את משחקי הליגה. עונה חדשה נפתחה  ב-7 בדצמבר 1935 ובמשחקים השתתפו שש קבוצות: הפועל ת"א, מכבי ת"א, מכבי פ"ת, הפועל חיפה, הכח ת"א ומכבי נס ציונה.

המשחק שריתק יותר מכל את תושבי ת"א הקטנה היה הדרבי הגדול בין מכבי להפועל במחזור הפתיחה של אותה עונה. מכבי ת"א חיפשה ניצחון ראשון על הפועל, שכן בכל ארבעת משחקי הליגה בין הקבוצות בשתי האליפויות הקודמות לא השכילה הקבוצה לרשום ניצחון (משחקי הליגה בארץ ישראל החלו בשנת 1932 והאלופה הראשונה היתה קבוצת המשטרה הבריטית מירושלים. הפועל ת"א היתה האלופה לשנת 1934 ורשמה עונה ללא הפסד ליגה).

הדרבי הגדול במחזור הפתיחה נערך במגרשם של המכבים, ששכן אז על גבול שכונת התקווה. המשחק צולם על ידי הצלם האגדי, נתן אקסלרוד, כאשר עד היום ניתן לצפות בקטע בן כשלוש וחצי דקות מהמשחק, הכולל אירועים על המגרש ומבט על הצופים הנלהבים בטריבונות.

כ-8,000 חובבי כדורגל ישבו ביציעים, ואילו מבעד ללוחות העץ שהקיפו את המגרש או מעל גגות הבתים הסמוכים צפו במשחק אלה אשר לא רכשו כרטיסי כניסה. על המגרש המאובק התנהל משחק נוקשה עם עברות רבות, שרק בנס לא הביאו להרחקתם של מספר שחקנים. שני השוערים שניצבו בין הקורות היו יוסף (ג'ו) סידי הצעיר ממכבי ו-ווילי ברגר, בכיר שוערי הכדורגל של התקופה שניצב בשער הפועל.

בשורות הפועל בלטו במיוחד אברהם בית הלוי, אמנון חרל"פ, שוקה ברשדסקי ואברהם נודלמן. בקבוצת מכבי הצטיינו דויד וינברגר, יעקב זליבנסקי, מנחם מירמוביץ' ונתן פנץ'. הרוח החזקה שנשבה במגרש הפריעה לשחקנים לקיים משחק בסגנונם השגרתי. שתי בעיטות של פרי נויפלד (מכבי) ופורי קראוס (הפועל), אשר פגשו את הקורות, היו האירועים המרכזיים של המשחק, שהסתיים בתיקו מאופס ובסיומו ירדו שחקני שתי הקבוצות מאוכזבים כאילו הפסידו.

כעבור מספר שבועות החל מאבקם של הערבים באירועים אלימים הנקראים בשם "המרד הערבי הגדול", ומשחקי הכדורגל לא התקיימו באופן סדיר בשל בעיות ביטחון. מכבי הפליגה למסע משחקים בן שלושה חודשים בארה"ב, ורק לקראת נובמבר 1936 השלימה שלושה משחקים בפרק זמן קצר בהם השיגה ניצחונות.

שני מחזורים לקראת סיום העונה הובילה הפועל את הטבלה עם 12 נקודות, והדרבי היה משחקה האחרון. מכבי היתה במקום השני עם אותו מספר נקודות, אך עם הפרש שערים נחות מזה של הפועל. השלישית במרוץ האליפות היתה קבוצת הכח תל-אביב שצברה 11 נקודות ליגה. יש לציין כי באותה התקופה ניצחון ליגה היה שווה שתי נקודות ותיקו נקודה אחת.

טבלת הליגה בסיום העונה:

הדרבי הגדול נערך בתאריך 11 בדצמבר 1936. קהל רב ורעשני, כ-7,500 צופים, גדשו את מגרשה של הפועל - "מגרש התמרים". הקהל קיבל בתשואות סוערות את השחקנים אשר עלו למגרש. 

הרכב הפועל ת"א היה: ווילי ברגר, אברהם בית הלוי, זלמן פרידמן, יוחנן סוקניק, זלמן למין, יוסף בקשי, שוקה ברשדסקי, אמנון חרל"פ, משה זימון, פורי קראוס ואברהם נודלמן.

הרכב מכבי ת"א היה: יוסף סידי, אברהם רזניק, דויד וינברגר, יוסף ליברמן, יעקב זליבנסקי, מנחם מירמוביץ', פרי נויפלד, גאול מכליס, פריץ דוננפלד, ג'רי בית הלוי ונתן פנץ'.

בדקה ה-9 כבשה הפועל את השער הראשון במשחק - אמנון חרל"פ ניצל כדור הפקר בין שני מגני מכבי, רזניק וליברמן, ודחק פנימה מקרוב - 0:1 להפועל. בדקה ה-20 גדלה המבוכה בשורות מכבי כאשר יוחנן סוקניק, התותחן של הפועל, בעט כדור חופשי ממרחק 22 מטרים לרשת העליונה מבלי שסידי הצעיר הספיק לנוע בין הקורות אל הכדור – 0:2 להפועל.

מיד לאחר מכן הורחק הרץ המרכזי של מכבי, יעקב זליבנסקי, והשאיר את הקבוצה בעשרה שחקנים. המשחק הפך אגרסיבי וקראוס הורחק בעקבות פגיעה שלו בנתן פנץ הצעיר. הפועל, כמו יריבתה, המשיכה לשחק עם עשרה שחקנים.

בדקה ה- 43 פרץ פנץ ומסר את הכדור לבית הלוי וזה כבש שער מצמק למכבי מתוך תיבת החמש - 1:2 להפועל במחצית. השחקנים והצופים ידעו שמשחק זה יכריע את האליפות והמתח ביציעים היה בשיאו. במכבי הפך פריץ דוננפלד, מיוצאי הכח וינה, לאיש המרכזי שניווט את המשחק.

בדקה ה-60 מסר דוננפלד את הכדור לחברו פרי נויפלד על קו האמצע. נויפלד היה שחקן נבחרת הנוער של הונגריה, שהשתקע בת"א, התגייר והקים משפחה בארץ ישראל. נויפלד הצנום פתח בכדרור סולו, שחובבי הכדורגל באותה תקופה דיברו עליו ימים רבים. הוא חלף על פני שישה שחקני היריבה בדרכו לפינת הרחבה השמאלית, משם שלח כדור חזק לרשת העליונה וקבע 2:2.

אפילו השוער ברגר מחה כפים כמחווה על המבצע המרהיב של יריבו נויפלד. בדקה ה-71 חל המהפך הגדול - דוננפלד, בעל הבעיטה החזקה ביותר באותה תקופה, הניף את רגלו לבעיטה חופשית מ -24 מטרים. הכדור טס אל תוך שערה של הפועל וקבע תוצאת ניצחון  2:3 למכבי. היה זה ניצחון ראשון של מכבי בדרבי במשחקי הליגה.

במחזור המשחקים האחרון ניצחה מכבי תל-אביב את מכבי "אבשלום" פתח תקווה 0:1 משער בפנדל של פרי נויפלד והעלתה את מספר נקודותיה ל-16. הכח ת"א רשמה הישג גדול בעונה הראשונה שלה בליגה העליונה כשסיימה במקום השני בטבלה עם 15 נקודות. הפועל נותרה רק במקום השלישי עם 12 נקודות, וכעבור יומיים נמסרה הודעת ההסתדרות הארץ ישראלית לכדורגל על זכייה של מכבי ת"א בתואר רבן (אלוף) ארץ ישראל.

לצפייה בדרבי התל אביבי שהסתיים בתיקו 0:0 בשנת 1935, לחצו כאן.