עמוד הביתתפריט ראשי

גביע המדינה הראשון של הפועל ת"א

12.5.2012 07:00
גביע המדינה הראשון של הפועל ת"א

האדומים הניפו גביע ב-1939 לאחר ניצחון על מכבי פתח תקווה בגמר. לאחר קום המדינה, זכתה הקבוצה בגביע ב-1960/61

אשר גולדברג

בשנת 1939 זכתה הפועל תל אביב בגביע ארץ ישראל לאחר שניצחה בגמר את מכבי פתח תקווה. השנים חלפו להן ולאחר הכרזת העצמאות של מדינת ישראל ביקשה הפועל להביא למועדון גביע נוסף.

בעונת 1960/61 אימן את הפועל תל אביב ההונגרי יאנה קלאמר, אשר הצעיד את קבוצתו לגמר גביע המדינה לאחר ניצחון 0:1 על מכבי חיפה בחצי הגמר. ההתרגשות בקרב האוהדים האדומים היתה רבה, בעיקר עקב העובדה שהיריבה שהגיעה להתמודדות במשחק הגמר באצטדיון רמת גן היתה האלופה -הפועל פתח תקווה. ב-1 בפברואר 1961, בט"ו בשבט - חג האילנות, הגיעו למעלה מ-40 אלף צופים במזג אוויר קר וגשום לאצטדיון הלאומי.

בתא הכבוד ישבו נשיא המדינה דאז - יצחק בן צבי, הרמטכ"ל - רב אלוף צבי צור, ראש עיריית רמת גן - אברהם קריניצי, ראש העיר תל אביב - מרדכי נמיר, ודיפלומטים זרים רבים. לפני המשחק התקיים מופע התעמלות מרהיב של נערי הפועל חיפה, וצעידת תזמורת צה"ל במבנה של גביע תוך כדי נגינת השיר "הגביע הוא שלנו".

הרכב הפועל תל אביב היה: יעקב חודורוב, זאב סגל, שמואל כהן, דני גולדשטיין, אמציה לבקוביץ', דוד בליס, איצ'ה מנחם, אורי קויאטק, גדעון טיש, רחביה רוזנבוים ומשה בורסוק.

הרכב הפועל פתח תקווה היה: יעקב ויסוקר, ראובן יפת, אריה רדלר, משה חלדי, שבתאי זילברשטיין, יהודה רביוב, שלמה נהרי, נחום סטלמך, בועז קופמן, זכריה רצאבי  ואבשלום רצאבי. מאמן הקבוצה היה ההונגרי איגנץ' מולנאר. שופט המשחק היה: אריה בן רובי.

בדקה הרביעית הסיט זכריה רצאבי את הכדור לעבר החלוץ המרכזי, בועז קופמן, אשר פרץ אל תוך רחבת הפועל תל אביב וכבש את שערו של יעקב חודורוב - 0:1 לפתח תקווה. בדקה ה-40 קיבלה הפועל תל אביב בעיטה חופשית. בתוך מסך טיפות הגשם הכבדות, הגביה איצ'ה מנחם כדור לעבר ראשו של הקפטן דני גולדשטיין, וזה נגח אל תוך הרשת של יעקב ויסוקר - 1:1. בדקה ה-70 הוכרע המשחק עם מסירה של מנחם לרחביה רוזנבויים, שהגביה את הכדור לראשו של גדעון טיש וזה נגח פנימה – 1:2 להפועל תל אביב בסיום.

נשיא המדינה, יצחק בן צבי, העניק את המדליות לשחקני שתי הקבוצות ואת הגביע לקפטן הפועל תל אביב, דני גולדשטיין. האחרון, יחד עם חבריו לקבוצה, רץ עם הגביע מסביב למגרש לקול שירת אלפי האוהדים מאושרים: "הגביע הוא שלנו". השוער הותיק, יעקב חודורוב, אמר באותו מעמד: "הגביע הוא הפרס היחיד החסר לי בארון הגביעים".