עמוד הביתתפריט ראשי

היסטוריה: אנגליה הצעירה נגד נבחרת ישראל

24.6.2013 08:30
היסטוריה: אנגליה הצעירה נגד נבחרת ישראל

במהלך שלב הבתים של טורניר היורו שנערך בארץ, ניצחה הנבחרת הצעירה של ישראל את המקבילה מאנגליה בתוצאה 0:1. זה לא היה המפגש הראשון בין שתי הנבחרות

ישראל מנצחת את נבחרת אנגליה הצעירה

ביוני 1959 מונה גיולה מאנדי לתפקיד מאמן נבחרת ישראל. מאנדי, יליד הונגריה, היה בעל רקורד מרשים ועבד כמאמן תחת גוסטב שבש בנבחרת הונגריה הגדולה של פושקאש, הידגקוטי ובוז'יק. בשנת 1954 ישב מאנדי על הספסל ההונגרי בעת משחק גמר גביע העולם בו הפסידה הונגריה  לנבחרת מערב גרמניה בתוצאה 3:2.
תוך כשנה זרח כוכבו של מאנדי והוא הפך את הכדורגל הישראלי על פניו. במשימה הראשונה זכה באליפות מערב אסיה בהודו בדצמבר 1959. ב-1960 התמודד עם יוון ויוגוסלביה בבית המוקדם של אולימפיאדת רומא. את ההתמודדות עם יוגוסלביה הוא סיים בתוצאת תיקו 2:2 במשחק שהתקיים ברמת-גן ואת נבחרת יוון ניצח בתוצאה 2:1. ישראל לעומת זאת נוצחה על ידי יוון באתונה (2:1) ולאחר מכן הדהימה את יוגוסלביה כאשר ניצחה אותה בתוצאה 1:2  בבלגראד. ישראל החמיצה את האולימפיאדה בשל הפרש שערים ויוגוסלביה המשיכה וזכתה בזהב.


ב- 22 במאי שנת 1960 נערך משחק ידידות נגד נבחרת אנגליה הצעירה עד גיל 23. הייתה זו תקופה בה כל משחק ידידות נשא אופי רשמי. ואכן 45 אלף איש הגיעו לאצטדיון רמת-גן. יש לציין כי על פי חוקי אותם ימים, הותרו חילופי שחקנים רק במקרה של פציעה וגם זאת רק במחצית הראשונה. חוק זה הפך גורלי במשחק מול אנגליה הצעירה.
בהרכבה של נבחרת ישראל לאותו משחק שיחקו יעקב חודורוב, מרדכי בנבנישתי, צבי מוייססקו, אהרון אמר, אמציה לבקוביץ', יוסף גולדשטין, שלמה נהרי, נחום סטלמך, רפי לוי, אברהם מנצ'ל ושייע גלזר. הנבחרת האנגלית כללה את מאסדו, אנגוס, מקניל, סטארס, מילר, קיי, מניון, איסטהאם, פויינטר, דובינג והולידיי. שופט המשחק היה ג'ון קלי.
במרכז ההתקפה של הנבחרת שיחק רפי לוי, אז בן 20 והסקורר הבולט של הכדורגל הישראלי. לוי ירש את החולצה מספר 9 משייע גלזר, שהיה כבר בן 33 ובשלהי הקריירה שלו. גלזר עבר לשחק בחולצה מספר 11, כקיצוני שמאלי. שניהם, גלזר ולוי היו שחקני מכבי ת"א. בהרכב האנגלי היו  כמה מכוכבי העתיד של מולדת הכדורגל, ביניהם אנגוס, מילר ופויינטר, שלושתם שחקני קבוצת ברנלי אשר זכתה שבועיים קודם לכן באליפות אנגליה.
ישראל הובילה במחצית בתוצאה 1:0 משער שכבש רפי לוי  בדקה ה– 34 . לוי בעט בחצי סיבוב ממרחק של עשרים מטר לרשת העליונה. סיפור המחצית התרחש בדקה ה- 44 כאשר גלזר החליט שלא להישמע להוראת המאמן. המאמן גיולה מנדי הורה לזכריה רצאבי מהפועל פתח- תקווה להחליף את גלזר. גלזר נזכר: "כשראיתי את זכריה רצאבי מתכונן להיכנס, ברחתי לצד השני. מנדי צעק ביידיש: "שייע, קים ארויס" (שייע צא החוצה). העמדתי פנים כאילו איני שומע. השופט האנגלי שאל אותי אם אני פצוע והשבתי לו כי אני בריא לחלוטין. מאנדי רתח מזעם כאשר השופט שרק למחצית והוא לא הצליח להחליף אותי".


העצמאות שנטל גלזר לעצמו הצדיקה את עצמה במחצית השנייה והוא הפגין משחק בלתי נשכח. בין הדקות ה-70 ו-75 הוא הוכשל בתוך הרחבה וסידר פנדל לרפי לוי וכך נקבעה תוצאת 0:2. את השער השלישי לטובת ישראל כבש גלזר ממרכז הרחבה בבעיטת יעף מרשימה. בדקה ה– 76 ניצל גלזר את ה"הלם" ששרר בקרב שחקני הקו האחורי האנגלי ובישל שער  נוסף לאברהם מנצ'ל אשר קבע 0:4 וזו הייתה גם תוצאת הסיום.


מנהל הנבחרת האנגלית, וולטר וינטרבוטום, שישב ביציע, ביקש פרטים על מספר 11 הישראלי. נאמר לו שזה יהושע גלזר גדול שחקני ישראל של כל הזמנים והוא כבר בן 33 ובדרך לסיום הקריירה. "הוא מזכיר לי את סטן מורטנסן", אמר וינטרבוטום והוא התכוון לאחד מגדולי החלוצים האנגלים של שנות החמישים. במסיבה שקיימה ההתאחדות  לכדורגל עבור האורחים לאחר סיום המשחק, דרשו האנגלים משחק גומלין. הם סירבו להגיע למסיבה בטרם ייסגר הנושא בכתב. וינטרבוטום אמר: "זו השפלה גדולה לאנגליה ואנחנו חייבים משחק נוסף אצלנו".


אנגליה הצעירה מנצחת את ישראל (גומלין)

משחק הגומלין נקבע ל- 9 בנובמבר 1961 בלידס. הנבחרת הלאומית הגיעה לאנגליה לאחר שהודחה ממוקדמות גביע העולם על ידי איטליה בתוצאה 4:2 ברמת גן ו-6:0 ברומא. מנחם אשכנזי מישראל מונה לשפוט. הפעם הציגה נבחרת אנגליה הרכב חדש לגמרי וכלל את הבלמים בריאן לבון ובובי מור, קפטן נבחרת אנגליה אשר לימים, ב-1966, הניף את גביע העולם.
בנבחרת ישראל לאותו מפגש במגרש אלנד-רואד שבלידס שיחקו יעקב חודורוב (יאיר נוסובסקי), אלי אהרונוב (יעקב גרונדמן), צבי טנדלר, שלום פטרבורג, אמציה לבקוביץ', גדעון טיש, אברהם מנצ'ל, נחום סטלמך, רחביה רוזנבוים, שלמה לוי ורובי יאנג. ובהרכבה של נבחרת אנגליה השתתפו ווסט, קירקוף, ג'ונס, בובי מור, לאבון, דיקנס, מנדי היל, בירן, פארמר, פרדי היל והאריס. במשחק נכחו 25 אלף צופים.


רוזנבויים נזכר: "לא ראינו ממטר. היה קר. כפור על המגרש. הם שיחקו במהירות של אווירונים. אני לא יודע איך הם ראו מבעד לערפל. פרדי היל קרקס את ההגנה מצד ימין ובירן עשה זאת משמאל. כמעט כל כדור נכנס לשער או פגע בקורה".
שלמה לוי מהפועל חיפה, מלך השערים של הליגה, כבש שער מדהים בדקה ה-7 ממסירה של סטלמך וקבע 0:1. זה היה השער היחידי של ישראל באותו משחק. עד לתום המחצית הגיבו האנגלים בשלישייה (בירן, פרדי היל ופארמר) כאשר המחצית  עלולה הייתה להסתיים באופן גרוע הרבה יותר. חודורוב הוחלף ביאיר נוסובסקי מהפועל כפר סבא וזה ספג רביעייה עד לסיום המשחק משערים של  פרדי היל, בירן, מנדי היל וגורדון האריס. מאנדי קבל את התבוסה באופן קשה מאוד. עם תום המשחק ניגש אליו בילי רייט מהצוות האנגלי ואמר לו: "שיחקתי  ב-1953 נגד הונגריה שלך עם פושקאש  הידקוטי, צ'יבור והקפטן יוסף בוז'יק שהשפילה אותנו בתוצאות  6:3 ו-7:1. עבורי ה-1:7 הערב הוא סגירת מעגל. אני האיש מאושר ביותר בעולם". מאנדי סיים את עבודתו עם הנבחרת הלאומית  ב-19 במאי 1963 לאחר הפסד בשיעור  5:0 לנבחרתה של ברזיל במשחק שהתקיים ברמת-גן.


נבחרת אנגליה הצעירה מנצחת את ישראל


המאמן האנגלי של ישראל ג'ורג' איינסלי, שתפס את מקומו של מאנדי, פוטר מתפקידו לאחר הדחתה של ישראל מהטורניר הקדם אולימפי על ידי נבחרת דרום ויאטנאם.  במקומו של איינסלי הגיע יוסל'ה מירמוביץ' ב- 7.4.64 לאמן את הנבחרת הלאומית עשרה ימים לפני המשחק נגד נבחרתה הצעירה של אנגליה. מירמוביץ' החזיר לשער את יעקב חודורוב, בן ה-38 לאחר שזה  כבר פרש. באותה שנה זכה חודורוב באליפות עם הפועל רמת- גן. המשחק נגד אנגליה נקבע ל-17 במאי  1964 בבלומפילד.
באותו מפגש שיחקו במדי נבחרת ישראל יעקב חודורוב (יצחק ויסוקר), דוד פרימו, משה ליאון, נסים בכר, אמציה לבקוביץ', גדעון טיש, אברהם פרידריך, נחום סטלמך, בועז קופמן, מרדכי שפיגלר ואינשטיין קאליש. בשורות נבחרת אנגליה שיחקו בונטי, בדג'ר, יוטון, ביילי, טלבוט, קרוס, וילסון, טמבלינג, הרסט, ונבלס והאריס. שופט המשחק היה היווני מינסריאטיס ונכחו בו 20 אלף צופים.
כבר בדקה ה-20 הובילו האנגלים בתוצאה 0:3 משערים של הינטון, טמבלינג והרסט.  בדקה ה-46 כבש הינטון את השער הרביעי. מוצי ליאון, מגן מכבי יפו, הורחק מן המגרש בשל משחק פראי.
אמציה לבקוביץ': "רק יעקב חודורוב ונחום סטלמך זכרם לברכה, גדעון טיש ואני שיחקנו בכל המשחקים נגדם. בפעם הראשונה היה זה הישג אדיר, לאחר מכן הם כבר לקחו אותנו ברצינות. שני המשחקים האחרונים היו מול נבחרת עם שחקנים אשר מאוחר יותר דובר בהם בכל אירופה. פיטר בונטי שלימים היה שוער נבחרת אנגליה, ג'ף הרסט גיבור אליפות העולם 1966 שכבש שלושער לרשת מערב גרמניה, בראיין טלבוט ואפילו טרי ונבלס אשר הגיעו לרמות הגבוהות ביותר. אני זוכר משחק פראי שלנו וטוב שאיני זוכר יותר מזה".