עמוד הביתתפריט ראשי

היסטורי: סטנדרד ליאז' מול נבחרת ישראל

13.7.2013 12:00
היסטורי: סטנדרד ליאז' מול נבחרת ישראל

בשנות החמישים והשישים נהגו קבוצות כדורגל מפורסמות להגיע למשחקי ידידות עם קבוצות ישראליות בולטות בכללן הנבחרת הלאומית שלנו. קבוצתו החדשה של גיא לוזון הייתה אחת מהן

אשר גולדברג


בשלהי חודש מאי 1959 נחתה בישראל אלופת בלגיה, סטנדרד ליאז' לסדרת משחקים. סטנדרד ליאז' הייתה באותם שנים מן הקבוצות הבולטות באירופה והיה זה ביקורה הראשון בארץ.
ההתאחדות לכדורגל ארגנה את  המשחק בין הבלגים לבין נבחרת ישראל כהכנה למשחק הידידותי של הנבחרת הלאומית שלנו נגד נבחרת פולין שאמור היה להתקיים ב–21 ביוני בוורוצלאב כאשר עד כה לא הזדמנו משחקי ידידות נגד בין הלאומית שלנו לבין נבחרות אחרות.

ביקורה של האלופה הבלגית נפל לחיקה של התאחדות לכדורגל ממש בהזמנה. חשוב לציין כי גם המשחק נגד נבחרתה של פולין היה משחק ידידותי אך הוא עורר התעניינות גדולה בישראל בשל העובדה שפולין לא קיימה יחסים דיפלומטים חמים עם ישראל. באותם ימים נעלה פולין הקומוניסטית את שעריה ולא אפשרה ליהודיה, כולם שרידי השואה, לעלות לישראל. הבלגים הגיעו לתל-אביב עם  סגל שכלל שבעה שחקנים מן הנבחרת הלאומית שלהם.


באותה עת ההתאחדות הישראלית לכדורגל הייתה מראשית שנת 1959 בעין הסערה. לעמדת המאמן מונה שחקן העבר של מכבי תל-אביב והנבחרת הלאומית אלי פוקס אשר החליף את משה וארון. המצב בהתאחדות לכדורגל היה לא פשוט בלשון המעטה ומאחורי גבו של אלי פוקס התנהל משא ומתן וראשי ההתאחדות לכדורגל הצליחו להחתים את המאמן את המפורסם גיולה מאנדי מאמן נבחרת הפלא המפורסמת של הונגריה באליפות העולם בשוויץ 1954.( הפסידה בגמר לגרמניה 2:3 ). אלי פוקס סרב להצעת ההתאחדות לכדורגל לשמש כעוזרו של גיולה מאנדי ולמעשה מי שאימן והכין את הנבחרת למשחק נגד סטנדרד ליאז' היה צוות מאמנים וצוות של מומחים "מרכיבי הנבחרת", בינהם אליעזר שפיגל וצבי ארליך, זאת  עד להצטרפותו של מאנדי.


עם נחיתת הקבוצה בשדה התעופה בלוד התאכזבו העיתונאים הישראלים לגלות כי החלוץ הקונגולזי של הקבוצה, בנגו בנגו, לא הגיע בשל פציעה ברגלו. בהרכבה של סטנדרד ליאז' נכללו שני האחים השוערים ג'ון ותומאס ניקולאי. ג'ון היה במקביל גם שוערה של נבחרת בלגיה לאורך שנים. כשהאח תומאס לא פתח בין הקורות הוא תיפקד כחלוץ. שחקני סטנדרד ליאז' קיימו את משחק הבכורה שלהם נגד הפועל ירושלים, עליה גברו בקלות בתוצאה 1:3. מאמן ירושלים אנדור קיש ומאמנה של סטנדרד ליאז' ד"ר קאלוצ'י סיפרו כי למדו יחדיו בבודפסט בתחילת שנות ה–20. באימוני נבחרת ישראל הייתה מבוכה גדולה. שחקנים רבים הוזמנו לסגל כאשר ההרכב הפותח לקראת ליאז' אמור היה להיקבע סופית לאחר משחק אימון נגד מכבי חדרה בו ניצחה הקבוצה הלאומית  את הקבוצה החדרתית 0:12.


ב-3 ביוני 1959 הגיעו שמונת אלפים צופים לאצטדיון ברמת-גן למשחק בין ישראל לבין סטנדרד ליאז' אותו שפט ראובן פריזנר. הרכב הישראלי כלל את יעקב ויסוקר, מיכאל בן דוד, חנוך מורדכוביץ', גדעון טיש, שאול מתניה, אהרון אמר, שלמה נהרי, אברהם מנצ'ל, נחום סטלמך, אשר אלמני וזכריה רצאבי. כן שותפו גם אברהם בנדורי, בוכוס ג'וג'וסיאן ואברהם קלמי. בהרכבה של  סטנדרד ליאז' שיחקו  ג'ון ניקולאי, מרוט,טאלין, בולזאי, ספרונק, מאטונה, פיטרס, הוף, מולאנס, ז'ווארד ופאסן. כן שותף תומאס ניקולאי. הבלגים גילו עדיפות על פני נבחרת ישראל שמשחקה היה חלש וחסר תאום. בדקה ה–29 כבש זווארד שער יתרון לליאז' וקבע 0:1 וזו הייתה גם תוצאת המחצית. בהמשך עשו  שחקני סטנדרד ליאז' במגרש כבשלהם והשער הישראלי נכבש השער הישראלי פעמיים. בדקה ה–61 מרגליו של תומאס ניקולאי, ובדקה ה–64 מבעיטה של פאסן כאשר תוצאת הסיום הייתה 0:3 לזכות הבלגים.


נבחרת ישראל המשיכה בהכנותיה לקראת משחק הידידותי נגד פולין. ב-21 ביוני הפסידה ישראל של המאמן מאנדי לנבחרתה של פולין בתוצאה 2:7, לעיני 70 אלף צופים בכללם 35 אלף יהודים. משחק זה נזכר על דפי ההיסטוריה של הכדורגל הישראלי וכונה "חרפת וורוצלאב".