עמוד הביתתפריט ראשי

הליגיונר הראשון

28.7.2013 09:00
הליגיונר הראשון

הרבה לפני שנהיה מקובל ומוכר לכולנו ששחקנים ישראלים יוצאים לשחק בקבוצות אירופאיות, היה את הכדורגלן הראשון בתולדות המדינה שעשה את המעבר היוקרתי ולהלן סיפורו

אשר גולדברג


מיכאל 'מייק' אקרמן נחשב לשחקן האיכותי הראשון בכדורגל בארץ ישראל והשחקן הראשון שעבר לשחק בקבוצה מקצוענית, כאשר חתם על חוזה בהכח וינה המפורסמת של אמצע שנות ה–20 שנחשבה בזמנו לקבוצת עילית בליגה האוסטרית. מלבד כישוריו המדהימים ככדורגלן, אקרמן היה גם אתלט מצטיין במכבי פתח-תקווה, ייצג את הקבוצה בתחרויות אתלטיקה ואף זכה בתואר אלוף ארץ ישראל בקרב עשר. שמו של מייק אקרמן הלך לפניו כאחד הספורטאים המפורסמים והנערצים על ידי בני נוער וחובבי הכדורגל בעיקר בארץ ישראל של שנות ה-20.


מייק  אקרמן נולד בשנת 1900 בדרום אפריקה למשפחה ציונית וזו שלחה אותו ללמוד במשך שנתיים ( 1914/15 ) בגימנסיה הרצליה בתל-אביב אשר נוסדה מספר שנים קודם. עם שובו לדרום אפריקה נרשם אקרמן למועדון ספורט נוצרי בשם "הדרדר הכחול" בו הצטיין כאתלט וככדורגלן. כעבור זמן מה זומן השחקן לנבחרת דרום אפריקה הלבנה, לעמדת המגן השמאלי ורשם לעצמו השתתפות בשלושה משחקים בינלאומיים. במקביל לקריירה ספורטיבית תחרותית סיים אקרמן קורס למורי ספורט בביה"ס ברנרד מק פאדן היוקרתי. בשלהי שנת 1920 עלה לארץ ישראל שהייתה אז תחת שלטון המנדט הבריטי.


לאחר תקופה בה שיחק כאמור במכבי פתח-תקווה ולאחר שהציג יכולת מצוינת, קיבל אקרמן הצעה מהמועדון הגדול והמקצועי ביותר בארץ ישראל של התקופה, מכבי תל אביב. ראשי המועדון מיהרו להעביר את השחקן הכישרוני לשחק בשורותיהם. באותם ימים של ראשית שנות העשרים, בהעדר התאחדות לכדורגל , יכלו שחקנים לעבור מקבוצה לקבוצה בחופשיות וללא תשלום פיצוי בין הקבוצות. מכבי תל אביב הייתה הקבוצה הראשונה אשר הפכה לקבוצה המסודרת בארץ ישראל. היה זה לאחר מינויו של שמעון לומיק, יוצא הכח וינה, כמאמן הקבוצה. מכבי תל-אביב נחשבה באותה תקופה לקבוצה המקצוענית הראשונה ושחקניה זכו לתמורה כספית ו/או מקום עבודה מסודר.


למרות שהחל לשחק בתל אביב, המשיך אקרמן להתגורר באם המושבות בצריף אשר נשלח אליו מדרום אפריקה על ידי משפחתו ומוקם בקצה מגרש הכדורגל של מכבי פתח תקווה, ברחוב שטמפפר של היום. אקרמן היה נשוי לאביגיל, אחת מיפות בנות אם המושבות וספורטאית מצטיינת בזכות עצמה. אביגיל נפטרה בעת שילדה את בנם הבכור שאול, טרגדיה שהשאירה את מייק ללא יכולת דיבור למשך מספר שנים. שמועות גורסות כי יכולת הדיבור של השחקן חזרה בפתאומיות בעיצומו של משחק בין קבוצתו מכבי תלאביב ל'רובאי ספרנד' הבריטיים, כאשר ברגע של התרגשות פלט קללה באנגלית ושטף הדיבור שב אליו בדרך נס.

הכח וינה, אלופת אוסטריה וקבוצת הפלא היהודית, ביקרה פעמיים בארץ ישראל בשנים1924-1925, כאשר משחקיה משכו אלפי צופים נלהבים. בלם וקפטן הקבוצה, בלה גוטמן, שנחשב לבלם הטוב ביותר באירופה בזמנו, התלהב מאקרמן באחד המשחקים של קבוצתו מול מכבי תל אביב והפנה את תשומת ליבו של מאמנו הסקוטי וילי הנטר. בתיווכו של מאמן מכבי תל-אביב, שמעון לומיק, שוחח מאמן הכח וינה עם אקרמן והציע לו להגיע לאוסטריה כדי להצטרף לשורות קבוצתו כמקצוען.


ב-1925 יצאה מכבי תל-אביב לאירופה למסע בן מספר חודשים. מסע זה כלל סיבוב משחקים באוסטריה, צ'כיה ופולין ובכללם משחקים נגד קבוצות יהודיות רבות. המסע הביא  להתעוררות היהודים בגולה ולעליה לארץ ישראל. באוסטריה קיימה קבוצת מכבי תל-אביב שלושה משחקים. בראשון הפסידה להכח וינה בתוצאה 5:1 ומיד לאחר משחק זה חתם אקרמן על חוזה בקבוצה היהודית המהוללת. כעבור שנה חזר אקרמן לישראל, לפתח תקווה ולבנו שאול. הוא נישא בשנית לאישה אותה הכיר בוינה.


בראשית שנות ה-30, עם פרישתו מהכדורגל, הפך אקרמן למאמן ומורה לחינוך גופני. בשנת 1958, לאחר שסיים להעביר שיעור ספורט בבית ספר 'ביאליק' בנתניה שם לימד, נפטר מייק אקרמן והוא רק בן 58.