עמוד הביתתפריט ראשי

ניצחונה הראשון של ישראל במסגרת משחקי גביע העולם

31.3.2016 11:00
ניצחונה הראשון של ישראל במסגרת משחקי גביע העולם

במוק' אליפות העולם 1962, שיחקה ישראל בקפריסין ויצאה מהאי השכן עם תיקו 1:1 מאכזב. המשחק באצטדיון ר"ג שבועיים אחר כך, היה שונה לגמרי

אשר גולדברג

לקראת משחקי מוקדמות אליפות העולם 1962 בצ'ילה, נקבע כי נבחרת ישראל תקיים שני משחקים נגד נבחרתה של  קפריסין כשהמנצחת ביניהן הייתה אמורה להתמודד נגד יריבה מאפריקה בשלב הבא. המשחק הראשון נערך ב - 13 בנובמבר 1960 בניקוסיה והוא הסתיים באכזבה ישראלית גדולה לאחר תיקו 1:1 לאחר משחק חלש של ישראל.

מאמן נבחרת ישראל, היהודי ממוצא הונגרי, גיולה מאנדי ושחקניו, זכו לביקורות נוקבות בתקשורת הישראלית. מדורי הספורט טענו כי יש לערוך שינויים בהרכב ודרשו מן השחקנים לגלות יכולת טובה יותר. גיולה מאנדי מאמנה האגדי של נבחרת הפלא של הונגריה בראשית שנות ה –50 טען כי לא ניתן ללמד כדורגל את אהרון אמר, אברהם מנצ'ל, אמציה לבקוביץ' ונחום
סטלמך. בדיוק כפי שזה לא ניתן  היה להיעשות עם פרנץ פושקאש, יוזף בוז'יק, ננדור הידקוטי וחבריהם בנבחרת הונגריה של אליפות העולם 1954 בשווייץ.

מאנדי הבטיח במהלך האימונים כי שחקניו ישחקו כדורגל התקפי וינצחו באצטדיון רמת גן את קפריסין. שחקני נבחרת קפריסין נחתו בנמל התעופה בלוד ארבעה ימים לפני המשחק כשחלוצם פאניקוס טען בביטחון כי נבחרת קפריסין באה לתל אביב כדי לנצח את ישראל. לאימוני הנבחרת מן האי השכן ולאימוני נבחרת ישראל הגיעו בני נוער רבים.

המאמן הישראלי גיולה מאנדי שהבטיח לאחר המשחק בניקוסיה לערוך שינויים בהרכב במשחק הגומלין, עמד בדיבורו. גדעון טיש, זכריה רצאבי ובועז קופמן הוצאו מההרכב ובמקומם הוצבו יוסף גולדשטיין, שלמה נהרי ודני שמואלביץ'. באימונים דרש מאנדי מהקשרים נחום סטלמך, יוסף גולדשטיין ואברהם מנצ'ל, לבסס את משחקם על האגפים ולהעביר כדורים לנהרי
ושמואלביץ' כדי שהללו יוכלו  לנצל את מהירותם הרבה.

משחק הגומלין נקבע ל –27 בנובמבר 1960 וכול ארבעים וחמישה אלף הכרטיסים אזלו בתוך שבוע חורפי קר וגשום במיוחד. בבוקר המשחק התחוללו סופות רעמים וברקים וגשם עז ניתך, אך מזג האוויר לא הרתיע איש. הסקרנות הייתה רבה. הצופים הגיעו למשחק מצויידים במטריות, ניילונים וריפודי בד ליציעי הישיבה בצד המערבי. מן העבר השני היו יציעי העמידה
והדשא מוצפים בבוץ וספוגים במים. בפני השופטים היוגוסלבים זיבקו באייאץ (ראשי) והקוונים פטרושיץ' ולאייץ', ניצבו לנגינת ההמנונים שתי הנבחרות.

הרכב נבחרת ישראל: יעקב ויסוקר, מרדכי בנבנישתי, צבי מויססקו, אמציה לבקוביץ', אהרון אמר, יוסף גולדשטיין, שלמה נהרי, אברהם מנצ'ל, נחום סטלמך, שלמה לוי ודני שמואלביץ'.

הרכב נבחרת קפריסין : אלפטריאדיס, באמבוס, מולאטיס, ואסוס, קוסטאס, קאראס, זאנגאלאס, שיילוס, פאניקוס, פאקוס ויאנוס.

עוד בראשית המשחק ניתן היה להיווכח כי הקהל הישראלי "רעב"  לשערים. הישראלים פתחו את המשחק בהתקפות על שער קפריסין וכבשו את השער הראשון בדקה ה –14. דני שמואלביץ' שלח כדור מצוין לשטח ריק אליו הגיע חלוץ הפועל חיפה שלמה לוי וזה בעט חזק ושטוח לפינה הימנית של הרשת וקבע 0:1 לישראל.

השחקן המצטיין במגרש היה הרץ השמאלי יוסף גולדשטיין אשר חבר אברהם מנצ'ל ונחום סטלמך עברו במהירות להתקפה ויצרו שפע של מצבי הבקעה בתוך רחבתו של השוער אלפטריאדיס. בדקה ה –27 קבע השופט כדור מ –11 מטרים לישראל לאחר הדיפה של המגן באמבוס את הכדור בידו לפני שחדר לרשת. הקפטן נחום סטלמך ויתר על הבעיטה לטובת
חברו אהרון אמר אשר לאכזבת הרבבות ביציעים בעט שטוח החוצה.

בדקה ה –30 הובקע השער השני לזכות ישראל, אולי היה זה השער היפה ביותר של נבחרת ישראל של כל הזמנים (שער שלא צולם). שלמה נהרי בעט כדור קרן משמאל ושלמה לוי שניצב על קו ה –16 התרומם גבוה מעל השחקנים התאזן באוויר החליף רגל ימין לאחור והמשיך ברגל שמאל בבעיטת מספריים אדירה כשהוא מכוון את הכדור לרשת העליונה ופנימה
 וכך קבע  0:2 לישראל לקול תשואות אדירות של הצופים.

בדקה ה –34 התרחש שער ישראלי שלישי. הפעם שלמה לוי בתפקיד המבשל במסירת רוחב לשלמה נהרי אשר הגיח מימין והקדים את השוער בבעיטה אל תוך הרשת החשופה וקבע 0:3 . בדקה ה –45 ממש לפני ההפסקה בעט לוי כדור חזק אך זה פגש את הקורה.

המחצית השנייה החלה בקצב איטי של שחקני נבחרת ישראל כשרק בדקה ה - 61 מצאו את הרשת. אברהם מנצ'ל תעתע בשני שחקנים קפריסאים, הרים כדור למרכז רחבת העונשין אל נחום סטלמך שלא נכשל בנגיחתו ושינו את התוצאה ל- 0:4 לישראל.

חלפו חמש דקות, בדקה ה-66 פרץ סטלמך והסיט כדור נפלא לכיוון שלמה לוי אשר בעט ברגל ימין פנימה והשלים בזאת שלושער פרטי שלו תוך קביעת 0:5 לישראל. בדקה ה – 88 העביר מנצ'ל כדור פז לנחום סטלמך שניצב לבדו מול השוער אלפטריאדיס. במשך שניות מספר נערך "קרב מורט עצבים" בין הישראלי לקפריסאי. השוער החליט לזנק לרגלי סטלמך וכשל
 בקליטת הכדור. וכך מול שער ריק בעט שטלמך כדור פנימה וקבע 0:6. סטלמך מיהר אל השוער המושפל התנצל והסביר כי לא התכוון להעליבו במהלך כיבוש השער.

בדקה ה –89 חסם אמציה לבקוביץ' את החלוץ הקפריסאי פאניקוס ולהפתעת כולם קבע השופט פנדל לקפריסין אותו בעט שיילוס פנימה כשהוא מזכה את קבוצתו בשער כבוד בודד אשר קבע תוצאת 1:6 עם סיום המשחק.

הניצחון הישראלי היה ניצחונה הראשון של נבחרת ישראל במוקדמות משחקי אליפות העולם מאז 1934. נבחרת ישראל עברה לשלב השני בו נקבע כי היריבה שלה תהיה נבחרת אתיופיה (אז חבש) מאפריקה.