עמוד הביתתפריט ראשי

סיפורי נוסטלגיה מאליפות העולם - איטליה 1934

8.7.2014 12:00
סיפורי נוסטלגיה מאליפות העולם - איטליה 1934

בניטו מוסליני היה אמון על ארגון המשחקים, המאמן האיטלקי פייס בין שחקני יובנטוס ואינטר בשיטה מקורית, מצרים הדיחה את ישראל במוקדמות והודחה מול הונגריה, שער אחרי 24 שניות ומגן אוסטרי ששימש גם כזמר אופרה וגם כמתאבק. היכנסו לסיפורים המדהימים

אשר גולדברג

משחקי הגביע העולמי ב-1934, היו המשחקים הראשונים שנערכו ביבשת אירופה. למרות יתרונה התיאורטי והמעשי של דרום אמריקה, לא סברה אירופה כי איזו נבחרת מיבשת אחרת, תוכל להוציא הפעם את הגביע מידיה. שתי הנבחרות שהיו מועמדות לזכות בגביע העולמי: איטליה ואוסטריה התמודדו ביניהן בשלב חצי הגמר. במאבק האישי בין "מנהיגי" הכדורגל האירופי בעת ההיא: האיטלקי ויטוריו פוצו והאוסטרי הוגו מייזל.

ה-"דוצ'ה" בניטו מוסוליני זכה בארגון המשחקים באיטליה
60 נציגים השתתפו בקונגרס ה-21 שנערך בשטוקהולם, והאזינו בשקט ובדריכות לדבריו של עו"ד מאורו האיטלקי שהציע בשם ממשלתו ובשמו של ה-"דוצ'ה" בניטו מוסוליני, לארגן את המשחקים בארצו. הוא הבטיח מספר רב של אצטדיונים תקינים ומשופצים שיוכנו עד למאורע. הוא הבטיח לקיים את המשחקים בערי איטליה הגדולות ולא בעיר אחת כפי שהיה במונטבידאו אורוגוואי 4 שנים קודם. מרבית הנציגים בקונגרס הצביעו בעד איטליה כמדינה שבה יערכו המשחקים העולמיים ב – 1934.

מונטי התאזרח באיטליה אחרי ששיחק באליפות 1930 עם נבחרת ארגנטינה

הרץ המרכזי (בלם) של נבחרת ארגנטינה באליפות העולם באורוגוואי 1930 היה לואיזיטו מונטי, אחד השחקנים הנוקשים שידע עולם הכדורגל. מונטי תודות למוצאו האיטלקי זכה באזרחות כפולה ועבר לשחק בקבוצת יובנטוס מטורינו. בנבחרת איטליה הופיעו שני שחקנים ארגנטינאים נוספים ממוצא איטלקי, הקיצוני השמאלי רימונדו אורסי והקיצוני הימני גואיטה.

ויטוריו פוצו עושה סדר ביריבות בין השחקנים שלו
כשקיבל המאמן ויטוריו פוצו את השחקנים לקראת פתיחת ההכנות למשחקי גביע העולם, היה עליו להשליט סדר בשורות השחקנים שמרביתם באו מקבוצות אינטרנציונאלה מילאנו ויובנטוס טורינו. יובנטוס זכתה באותה שנה בתואר האליפות באיטליה, ומובן שהדבר לא קסם ליריביהם ממילאנו. הקרב נמשך בין השחקנים גם בשורות הנבחרת הלאומית. פוצו מצא פתרון מהיר ביותר לכל הפרשה. הוא שיכן בחדרי המלון את השחקנים זוגות זוגות, כשבכול חדר נמצא שחקן אחד של יובנטוס ושחקן מאינטר. בצורה כזו חוסלו הסכסוכים.

נבחרת מצרים שהדיחה את ארץ ישראל הופיעה באיטליה
בבחינת אטראקציה מסוימת, הייתה הופעת נבחרת מצרים, נציגת אפריקה במשחקי הגמר באיטליה. אחרי שני נצחונות על נבחרת ארץ ישראל (1:7 בקהיר ו – 1:4 בתל אביב) הפליגו המצרים לנאפולי והפגישה שלהם עם נבחרת הונגריה הפכה להצלחה חלקית בלבד. הונגריה ניצחה 2:4 והחזירה את שחקני מצרים אחרי משחק בודד לקהיר. את שני שערי נבחרת מצרים הבקיע מוחמד פאוזי שכבש בשני המשחקים נגד ארץ ישראל.

המגן האוסטרי שהיה מתאבק וזמר אופרה
המגן השמאלי של נבחרת אוסטריה היה קארל סאסטה, שהופעתו הזכירה דמות של מתאבק. ואמנם, היה סאסטה מתאבק בימי נעוריו. הוא היה אדם יהיר ובטוח בעצמו. פעם, בשעת מסיבה אחרי משחק בין ארצי, שר קארל אריה מתוך אופרה. הוא היטיב לשיר, כשם שהיטיב לשחק כדורגל. כאשר נשאל על ידי השוער פטר פלאצר היכן למד לשיר כה יפה ענה: "סאסטה לא למד מעולם לשיר. הוא לא למד גם לשחק כדורגל, ובכול זאת משחק בנבחרת האוסטרית"

השער המהיר הראשון, הגיע אחרי 24 שניות
הספירה של כיבוש השער המהיר ביותר שנכבש החל באליפות של 1934. לראשונה הונהג באליפות משחק תנחומים על המקום השלישי. נבחרת גרמניה זכתה בפרס הניחומין אחרי שגברה על אוסטריה 2:3. 24 שניות לאחר הפתיחה, הובילה כבר גרמניה 0:1. החלוץ המרכזי קונאן, פרץ לרחבה מיד עם שריקת הפתיחה, השוער פלאצר הדף את הכדור, ישר לרגליו של ארנסט להנאר הקיצוני הימני, שבעט מיד פנימה. להאנר כבש שער נוסף וכך גם קונאן. לאוסטריה כבשו הורוואט וקארל סאסטה בכדור חופשי מ-40 מטר.

שער של אורסי לא צולם. מוסוליני מעניק גביע עולם
משחק הגמר ברומא הפגיש את נבחרות איטליה וצ'כיה. ביציע הכבוד ישב הרודן, בניטו מוסוליני. בדקה ה – 70 בעט הצ'כי פוץ' בעיטת קרן שנחתה על פי השער, השוער קומבי התקשה להבחין בכדור שחדר לרשת, 0:1 לצ'כיה. בדקה ה- 82 רעדו היציעים: אורסי כבש את שער המשווה היקר והבלתי נשכח. הוא פרץ דרך ההגנה הצ'כית כשהוא מכדרר ברגל שמאל ומעביר לרגל ימין. כאן ירה אורסי כדור אימים בחצי גובה,שהפועל פלאניצ'קה יכול היה ללוותו במבט מדכא. רישומו של השער היה כה ניכר , עד שהצלמים מרוב שמחה שכחו לצלמו. (מזכיר את שער הנגיחה של נחום סטלמך ב – 1956 לרשתו של לב יאשין השוער הרוסי. הצלמים מרוב אושר לא צילמו את הנגיחה של סטלמך לרשת ).אורסי הובא למחרת היום לאותו מגרש ונתבקש לבצע שוב את המבצע.אחרי 20 נסיונות שווא שבהם נכשל אורסי, לקול צחוקם הרם של חבריו, ויתרו העיתונאים על התמונה. בתום 90 דקות נכנס המשחק להארכה בת 30 דקות. בדקה ה – 107 כבש שיאביו את שער הניצחון לאיטליה,1:2. ה"דוצ'ה" בניטו מוסולני העניק את הגביע לקפטן, השוער קומבי.