13.8.2013 09:00
קשה באודסה

משחקה הראשון של נבחרת ישראל עם אוקראינה נערך ב-27 באפריל 1993. שער של רונן חרזי הספיק רק לתיקו


אשר גולדברג

מחר (רביעי) תשחק נבחרת ישראל נגד נבחרת אוקראינה בקייב. יהיה זה משחק ידידות שיהווה הכנה לקראת ההתמודדות במוקדמות מונדיאל 2014 נגד אזרבייג'אן (רמת גן) ורוסיה (סנט פטרסבורג).
את נבחרת אוקראינה פגשה ישראל לראשונה לאחר התפרקות ברית המועצות. ישראל  התכוננה למשחק במוקדמות מונדיאל 1994 בסופיה נגד בולגריה (12 במאי 1993), ובחרה באוקראינה כיריבת המבחן האחרונה. ההתאחדויות סיכמו על מפגש באודסה בין הנבחרות הצעירות והנבחרות הבוגרות. באותם ימים דובר כאן על "דור השחקנים הכישרוני ביותר בתולדות הכדורגל הישראלי", ובנבחרת הצעירה שיחקו אז אייל ברקוביץ', גדי ברומר, אריק בנאדו, עופר טלקר, אדורם קיסי ואלון מזרחי.
באימון האחרון לפני הטיסה לאודסה נפצע חיים רביבו. רופא הנבחרת ד"ר מרק רוסנובסקי אבחן מתיחה ברצועת הברך והשאיר את רביבו בארץ. המאמן, שלמה שרף, זימן ברגע האחרון את אלון חרזי. השחקנים התייצבו בנמל התעופה בן גוריון ושם התחוללה דרמה קטנה. הבלם יהודה עמר לא הורשה לטוס בשל צו איסור יציאה מהארץ, וכל הניסיונות לבטלו כשלו.


בשדה התעופה באודסה התקבלה המשלחת הישראלית על ידי להקת רקדניות ובנפנוף של עשרות דגלי הלאום של ישראל ואוקראינה. נציגי היהדות המקומית קידמו את הישראלים בלחם ומלח. אופנועי משטרה ליוו את אוטובוס השחקנים לבית המלון.
מאמן נבחרת אוקראינה, אולג בזילביץ', צפה באימון הנבחרת הישראלית וסיפר בחשש כי נבחרתו צעירה מאוד ואיבדה את אנדרי קאנצ'לסקיס, סרגי יורן ו-ויקטור אונופקו שבחרו לשחק במדי נבחרת רוסיה. המאמן הוסיף כי בחר את המערך האחורי מקרב שחקני קבוצת דינמו קייב ואת שחקני הקישור וההתקפה מבין שחקניה של קבוצת דנייפר-פטרובסק.


המפגש הראשון בהיסטוריה נגד אוקראינה נערך ב-27 באפריל 1993 לעיני שמונת אלפים צופים בשיפוטו של הרוסי, ניקולאי לווינקוב. הרכב נבחרת ישראל  כלל את בוני גינצבורג, פליקס חלפון, ניר קלינגר (קפטן), אמיר שלח, יעקב הלל, אלון חזן, יעקב שוורץ, טל בנין, ראובן עטר, רונן חרזי ואלי אוחנה. בהרכב האוקראיני שיחקו קובטון, פופוב, סרגי באז'נר (קפטן), דיקאוקה, מיכאילנקו, פולונין, פוחלבאייב, סרגי קנדאורוב, מוסצ'נקה, ליאוננקו וקונובלוב. ביציע ישבו שני סקאוטים של נבחרת בולגריה. 
ישראל פתחה את המשחק בהתלהבות. האוקראינים, בעלי כושר גופני מעולה, שיחקו בנוקשות אך נפלו ביכולתם ביחס לישראלים. בדקה ה-44 פגע המגן סרגי פופוב בגסות באלי אוחנה, שנזקק לטיפול ממושך על כר הדשא ובסופו של דבר פינה את מקומו לטובת אלון חרזי. בדקה ה-55 הסיט ראובן עטר כדור לכיוון רונן חרזי, שבעט חזק ממרחק 12 מטרים וקבע 0:1.
בשורות האוקראינים בלט הקשר סרגי קנדאורוב, שכעבור שנה הפך לאחד משחקני הרכש הגדולים ביותר של מכבי חיפה ושותף לאליפות ב-1994. בדקה ה-78 הצליחה אוקראינה לאזן  משער של סרגי קונובלוב, 1:1. בדקה ה-82 הבקיע אלון חרזי שער מצוין, שנפסל באופן מוזר על ידי השופט הרוסי. תוצאת התיקו נשמרה עד לשריקת הסיום ומיד עם תום המשחק יצאה הנבחרת לנמל התעופה. את המשחק נגד בולגריה סיימה ישראל בתיקו 2:2.


הנבחרת הצעירה, אגב, שיחקה יום לפני הבוגרת ואכזבה. יתרון משער של עמיר תורג'מן נמחק על ידי שני שערי ניצחון של אוקראינה, 1-2.