ז'בוטינסקי ומכבי תל אביב

18.10.2010 09:00
ז'בוטינסקי ומכבי תל אביב

זאב ז'בוטינסקי מנהיג התנועה הרביזיוניסטית וראש בית"ר היה מקורב למכבי תל אביב והיה צופה במשחקיה

אשר גולדברג 

אחד המנהיגים הגדולים של העם היהודי היה זאב ז'בוטינסקי - מנהיג התנועה הרביזיוניסטית וראש בית"ר. ז'בוטינסקי, שפעל באירופה, שהה בארץ ישראל מאמצע שנות ה-20 ועד תחילת שנות ה-30. הוא היה חובב כדורגל וצפה במשחקיה של מכבי תל אביב.

עוזרו של ז'בוטינסקי היה מנחם ארבר, נציב בית"ר בארץ ישראל, אשר היה כדורגלן מכבי אילה ת"א ופעיל במועדון. ז'בוטינסקי צפה במשחק בו הביסה הקבוצה הבריטית של חיל האוויר המלכותי מרמלה את מכבי תל אביב בתוצאה 3:9. כשהיה בירושלים, נהג לצפות באופן קבוע במשחקים המרתקים בין מכבי חשמונאים ירושלים למכבי תל אביב.

באותה תקופה בנמל יפו עגנה אונית המלחמה הבריטית - רויאל-אוק, עליה הפליגו בכירי בית המלוכה ליעדים במושבות האימפריה הבריטית. האוניה התפרסמה גם בזכות קבוצת הכדורגל שלה, אשר הביסה את יריבותיה בנמלים בהם עגנה. הלורד אדוין סמואל ביקש להפוך את עגינת האוניה לאירוע חגיגי על ידי קיום משחק כדורגל נגד מכבי תל אביב.

אורח הכבוד במשחק מטעם מכבי היה זאב ז'בוטינסקי, מנהיגה של התנועה הרביזיוניסטית, אשר הופעתו הפכה לחגיגה עממית. ביציע נכח הלורד אדוין סמואל ופקידי צבא ומשטרה בריטים רמי דרג. יותר מ-6,000 צופים באו למגרש מכבי לצפות במשחק המסקרן. בהפסקת המשחק ביקש ז'בוטינסקי לשוחח עם שחקני מכבי, כאשר הקפטן, איבי וילסון, הציג בפניו את השחקנים. ז'בוטינסקי ביקש להצטלם עם הקבוצה למזכרת, ותמונתו המפורסמת יחד עם הכדורגלנים המכבים צולמה ב-12 באוקטובר 1926.

מכבי ת"א גברה על נבחרת האוניה רויאל –אוק בתוצאה 0:3, משערים של איבי וילסון, לייבלה זליבנסקי ושמעון לומיק.

ז'בוטינסקי התעניין במסע  מכבי תל אביב, שנערך שנה קודם לכן, ובמהלכו ביקרה הקבוצה בקהילות יהודיות בפולין, וסיפר שאגודות הכדורגל בפולין ביקשו ממנו לארגן סיור משחקים נוסף בפולין.

ז'בוטינסקי מזוהה בטעות עם קבוצת הכדורגל של בית"ר תל אביב. כשבית"ר תל אביב נוסדה (באמצע שנות ה-30) שהה ז'בוטינסקי באמריקה ולא צפה במשחקי הקבוצה הצעירה, שהיתה בחיתוליה ושיחקה בליגות נמוכות. בשנת 1940 העפילה בית"ר תל אביב לליגה הראשונה בארץ ישראל, ובאותה השנה נפטר ז'בוטינסקי בארצות הברית. במשך שנה תמימה שיחקו שחקני קבוצת המנורה (בית"ר ת"א) כשסרטים שחורים על חולצותיהם לאות אבל.

בתמונה המפורסמת של קבוצת מכבי ת"א עם ז'בוטינסקי מופיעים: מנחם ארבר נציב בית"ר בארץ ישראל, שופט הכדורגל משה מרקוס, לייבלה זליבנסקי, מוסטה פוליאקוב (דודו של הגשש ישראל פולי פוליאקוב), שמעון לומיק, זאב ז'בוטינסקי, יעקב ריקלין, שמעון טבק, שרגא רובינשטיין, משה סלונים, פצנובסקי, מנחם חרש, בן עמי, איבי וילסון.