עמוד הביתתפריט ראשי

היה היה: 15.10.1961, ישראל – איטליה 4-2

4.9.2016 20:00
היה היה: 15.10.1961, ישראל – איטליה 4-2

באותו יום ראשון באוקטובר 1961, כל הדרכים הובילו לאצטדיון רמת גן בואכה הפנטזיה להעפיל למונדיאל 1962 בצ'ילה. הפתיחה היתה מהממת עם שערים של סטלמך ויאנג, אבל חבורת הקוסמים האיטלקית עם לויקונו, סיבורי, אלטפיני, מורה וקורסו חגגה בסיום

אשר גולדברג

טורניר גמר גביע העולם השביעי נערך ב-1962 בצ'ילה, ועבור ישראל היה מדובר בניסיון השישי להגיע לפסגת הכדורגל. חובבי הכדורגל בארץ האמינו כי בהדרכת המאמן היהודי-הונגרי גיולה מאנדי תוכל הנבחרת לעמוד במשימה וכבר אחרי 14 שנות עצמאות תהיה ישראל חלק מהחגיגה העולמית.

באוקטובר 1960 השתתפה נבחרת ישראל במשחקי גביע אסיה בסיאול, בירת דרום קוריאה, וסיימה במקום השני אחרי נבחרת קוריאה ולפני נבחרות וייטנאם ופורמוזה (טייואן). מאנדי  זכה רק לשלושה שבועות כדי להכין את הנבחרת למשחק הראשון במוקדמות אליפות העולם נגד קפריסין ב-13 בנובמבר בניקוסיה, והסתפק בתיקו 1-1. משחק הגומלין העלה את ישראל לשלב הבא לאחר ניצחון  מוחץ באצטדיון רמת גן, 1-6.

היריבה הבאה היתה נבחרת חבש, שקיימה באישור מוסדות פיפ"א את שני משחקיה באצטדיון רמת גן בשל עיכוב בהקמת האצטדיון הלאומי באדיס אבבה. ישראל ניצחה במפגש הראשון במארס 1961 0-1 והשיגה כעבור חמישה ימים ניצחון נוסף, הפעם 2-3.

הנבחרת שהפרידה בין ישראל לאליפות העולם בצ'ילה היתה איטליה, אחת הטובות בעולם. השם הגדול והתקוות הגדולות עשו את שלהם, ו-45 אלף הכרטיסים שהופצו למשחק נחטפו תוך זמן קצר.

נבחרת ישראל ספגה מכה משמעותית לפני המפגש, כאשר הכוכב הגדול של הכדורגל הישראלי אהרון אמר, שחקנה של מכבי חיפה, נפגע בתאונת עבודה בנמל חיפה בו הועסק. רגלו של הקשר נפגעה באופן קשה מנפילה של ערמת ברזל והושמה בגבס לתקופה ארוכה. אמר החלים בהמשך וחזר לשורות מכבי חיפה, אבל התקשה לשחזר את ימיו הגדולים ולא שב ללבוש את המדים הלאומיים.

מהלך נוסף שתפס כותרות, היה הניסיון הכושל להטיס למשחק את החלוץ המרכזי רפי לוי, שעבר לשחק בהכח סידני האוסטרלית. המשא ומתן על תשלום כרטיסי הטיסה עבור לוי לצמד המשחקים לא צלח ומנע את שיתופו של החלוץ הנערץ. לוי טען אז, כי מנהלי ההתאחדות לכדורגל דרשו ממנו לממן מכיסו את כרטיס הטיסה חזרה מישראל לאוסטרליה.

"נבחרת התכלת" של איטליה (הסקוודרה-אזורה) הורכבה משלישייה מזהירה, שכללה שני מתאזרחים ארגנטינים, לויקונו ואומר סיבורי, ולצדם חוזה אלטפיני הברזילאי. יחד עם שני שחקני אגף מעולים, ברונו מורה ומריו קורסו, התקרבה הנבחרת ליכולת מושלמת. כל אחד משחקני נבחרת איטליה היה שווה אז בין 200 ל-900 אלף לירות, כאשר מחיר מניה בקואופרטיב התחבורה אגד או דן באותה תקופה עמד על שמונת אלפים לירות. רוב שחקני נבחרת איטליה הגיעו מקבוצות הפאר יובנטוס, רומא, מילאן ואינטר, המאמן היה ג'ובאני פרארי ועוזרו פאולו מאצה.

מאנדי קיים מספר משחקי אימון באצטדיון ר"ג נגד קבוצות מהליגות הנמוכות כדי לקבוע את ההרכב לאיטליה. בסופו של דבר החליט מאנדי להציב בעמדת המגן את צבי טנדלר מהפועל חיפה במקום צבי מויססקו ואת אהרון אמר הפצוע החליף בהופעת בכורה בנבחרת יעקב גרונדמן מבני יהודה ת"א.

ב-15 באוקטובר 1961 הובילו כל הדרכים לאצטדיון רמת גן. תלמידים הגיעו עם התיקים הישר מבתי הספר, רחובות הערים התרוקנו, האזרחים נצמדו למקלטי הרדיו ובפני השופט הבולגרי  יורדן טאקב התייצבו שתי הנבחרות לנגינת ההמנונים הלאומיים. נבחרת ישראל: יעקב חודורוב, מרדכי בנבנישתי, צבי טנדלר, יעקב גרונדמן, אמציה לבקוביץ', גדעון טיש, שלמה נהרי, אברהם מנצ'ל, נחום סטלמך, זכריה רצאבי וראובן יאנג. נבחרת איטליה: בופון, רובוטי, לוסי, טראפאטוני, מאלדיני, בולקי, מורה, לויקונו, אלטפיני, סיבורי וקורסו.

כבר מתחילת המשחק התברר לשחקני ישראל, כי ההתקפה האיטלקית היא החלק הטוב יותר של האורחים ואין להשוות אותה להגנה שהיתה חלשה באופן די מפתיע.  חודורוב הצטיין וחיפה על חולשתם של המגנים טנדלר ובנבנשתי, והרץ השמאלי גדעון טיש, שהפך לבלם שני לצד לבקוביץ', אפשר לשחקני הקו הקדמי להגיע פעמים רבות לעבר רחבת השער של בופון. הבולט בנבחרת ישראל היה מנצ'ל, שהפעיל היטב את החלוץ המרכזי סטלמך ואת שני שחקני האגף, נהרי ויאנג.
בדקה ה-14 רעד אצטדיון ר"ג. נהרי הגביה כדור קרן מדויק לרחבה וסטלמך בנגיחת ראש מצוינת השכין את הכדור ברשת האיטלקית, 0-1 לישראל. בדקה ה-38 תעתע יאנג בשני שחקני הגנה איטלקים וממרחק של 16 מטרים בעט כדור אדיר לרשת האיטלקית. 0-2 סנסציוני לישראל בירידה למחצית.

למחצית השנייה עלתה נבחרת איטלקית שונה בתכלית. המצטיין במגרש היה אומר סיבורי עם הגרביים המופשלים, סימן ההיכר שלו. העיתונאים האיטלקים סיפרו בהנאה ביציע, כי סיבורי יצא לאוויר העולם כאשר כדור צמוד לרגלו, וקשה היה להפריך את האגדה לנוכח מה שנראה על כר הדשא. בדקה ה-52 נאלצה ההגנה הישראלית לבלום התקפה מסחררת של סיבורי בהכשלה, שגררה כדור עונשין מ-11 מטר. לויקונו דייק וצמצם ל-2-1.

האיטלקים התעוררו והריצו את הכדורים באותו קצב שפס הייצור בטורינו הוליד מכוניות פיאט. בדקה ה-68 השיגו את השוויון, כאשר קורסו פרץ משמאל ושלח כדור מצוין לאלטפיני, שבעט בחדות פנימה, 2-2. בדקה ה-80 חילץ סטלמך כדור מהמגן רובוטי, שעט לכיוון השער האיטלקי, אבל נחפז בבעיטה ואכזב את עשרות אלפי הצופים שפנטזו על יתרון מחודש.

דווקא האיטלקים ידעו לסדר לעצמם סוף טוב. בדקה ה-86 בלם טיש את סיבורי שלא כחוק על קו ה-16 וקורסו שלח את הכדור החופשי מעל לחומה ולרשת, 3-2. התקוות לתיקו סנסציוני כלו בדקה ה-90 עם שער רביעי, כאשר קורסו השלים צמד.
משחק הגומלין באיטליה נערך ב-4 בנובמבר והפעם הסתיים בתבוסה ישראלית צורבת, 6-0.