עמוד הביתתפריט ראשי

פנחס פידלר הי"ד

14.4.2013 12:55
פנחס פידלר הי"ד

בכ"ב בניסן 1/05/1948, נפל פינחס פידלר בשכונת קטמון בירושלים כשנפגע ונהרג מפגיעת פגז ירדני. בתוך שעות נפוצה הבשורה המרה אודות נפילתו של אחד מגדולי הכדורגלנים בארץ ישראל של אותם הימים

מאת: אשר גולדברג


פינחס פידלר היה שחקן מכבי חשמונאי ירושלים כאשר נפל בזמן המצור על ירושלים, כשנמנה על מגני העיר כחבר ההגנה. עם היוודע דבר מותו ירד אבל כבד על ארץ ישראל הקטנה כאשר שמו של הכדורגלן הלוחם נוסף לרשימת ספורטאים נופלים אחרים. פינחס פידלר היה בן 37 במותו והוא נהרג  כשבועיים לפני הכרזת העצמאות על ידי דוד בן גוריון. תחילה נקבר פידלר בבית העלמין בסנהדרייה אך כעבור שלוש שנים הועברו עצמותיו למנוחת עולמים לקבר בבית הקברות הצבאי בהר הרצל בירושלים.


פינחס פידלר נולד ב– 1911 במצרים, בעיר פורט סעיד. עם סיום מלחמת העולם הראשונה בשנת 1920 עלה עם משפחתו לארץ ישראל והמשפחה השתקעה בירושלים. כנער צעיר הצטיין בספורט ונרשם למועדון מכבי ירושלים. פידלר החל לשחק בקבוצת הצבי.
כדורגלנים מלידה הם זן נדיר בכדורגל וכזה בדיוק היה פינחס פידלר. היו לו כל התכונות הדרושות לשחקן מעולה והמאפיינות שחקן שכזה. יכולת פריצה מסחררת, כדרור מעולה,שליטה מושלמת בכדור, ראיית משחק ותנועות גוף שהיו מוציאות את היריב משווי משקלו, אך למרות זאת פידלר ראה בכדורגל עיסוק ספורטיבי מהנה ואהוב ותו לא.

לפרנסתו עבד במחלקת המדידות של המנדט הבריטי בירושלים והיה נערץ על הפקידות הבריטית הגבוהה בשל משחקו המופלא במדי "מכבי חשמונאי ירושלים". פידלר היה מצעירי הקבוצה אשר למשחקיה נהרו אלפי חובבי כדורגל בכללם חובבי כדורגל בריטים רבים. הוא אהב לשחק כדורגל ואהב את האימונים ומעולם  לא החמיץ יום אימונים. מאמנה של קבוצת "מכבי חשמונאי ירושלים" באותם ימים היה בלה "רוזי" רוזנברג שהיה גם משחקניה הבולטים. היה זה "רוזי" שהציב את פנחס פידלר בעמדת המגן השמאלי בעיקר, לצידם של אגדות כדורגל ירושלמים וארץ ישראלים נוספות כמו עקיבא "דוצי" צובנר, מימון עמיאל, אפרים סלנט, שמואל שמעוני, יחיאל מרגובסקי, ישראל ועובדיה ליפקין, שמואל לוי והשוער האנגלי פט ג'נינגס שהיה נהגו האישי של הנציב העליון הבריטי. במהרה הפך פידלר לאחד ממנהיגי הקבוצה והכול ידעו להעריכו על המגרש ומחוצה לו בזכות רצינותו, יושרו, הגינותו וכושר המנהיגות שלו.


מכבי חשמונאי ירושלים יצאה לשחק בלבנון ובמצרים ופידלר זכה לשבחים על משחקו ותכונותיו ככדורגלן. משחקי הדרבי נגד קבוצת המשטרה הבריטית בירושלים משכו אלפי צופים כמו גם המשחקים הלוהטים נגד מכבי והפועל תל אביב. שתי הקבוצות מתל אביב זכו לקבל את פידלר כשחקן חיזוק מדי פעם למשחקי רעים נגד מועדונים מלבנון, מצרים ומועדונים מאירופה.


ב–1932 שותף פידלר בנבחרת ארץ ישראל במשחקי המכבייה הראשונה. השיא היה כאשר נבחר על ידי מאמנה של נבחרת ארץ ישראל, שמעון לומיק, למשחקי מוקדמות אליפות העולם של שנת 1934 באיטליה למשחק נגד נבחרת מצרים. פידלר שיחק בעמדת המגן השמאלי במפגש התבוסה למצרים בקהיר (1:7) ושותף גם במשחק הגומלין בתל אביב בו ניצחה שוב נבחרת מצרים את נבחרת ארץ ישראל (1:4) בדרך לאליפות העולם באיטליה.
בעת בו שהתה הנבחרת במצרים לרגל משחק ידידות נגד נבחרת אלכסנדריה דחה פידלר הצעה לחתום על חוזה מקצועי תמורת שכר חודשי עצום, במושגי אותם ימים, של עשר לירות מצריות, דירה מפוארת ועבודה במחלקת המדידות האנגלית בעיר אלכסנדריה. גם הלחץ שהופעל עליו מצד הקהילה היהודית הענפה בעיר לא שכנע אותו והוא שב לירושלים.


עיתונאי הספורט הירושלמי הוותיק מאיר גבאי נכח כילד במשחקי חשמונאי ירושלים. השבוע הוא סיפר לאתר ההתאחדות לכדורגל: "כבר חלפו דורות של שחקנים שהלכו ובאו במרוצת השנים. הכרתי כוכבי כדורגל רבים מאז שנות השלושים כאשר אני מהרהר באותם כדורגלנים גדולים תמיד עומדת לעיני דמותו של פינחס פידלר על מגרשי הכדורגל של ירושלים ואני שב ונזכר בהופעותיו המזהירות והבלתי נשכחות. פידלר שבה את לבנו בהופעתו המיוחדת שהייתה מעל לכולם. כאשר שיחק ונגע בכדור היה נדמה שהבעיטות, הנגיחות והריצה שלו הן מוסיקה".
ב–1936 נסגרה מכבי חשמונאי ירושלים ורוב שחקניה למעט צוובנר ופידלר פרשו. קבוצות ההמשך של החשמונאים הייתה מכבי הצבי ירושלים ומכבי בר כוכבא ירושלים בשורותיהן המשיך פינחס פידלר לשחק ולהצטיין גם בשנות הארבעים. פידלר נישא לשושנה שטרן, ילידת שכונת נווה צדק, נינתו של רבי שמואל הומינר מבוני השכונות הראשונות מחוץ לעיר העתיקה בירושלים. לפינחס ושושנה פידלר נולדו שני בנים: ישעיהו וירון. כיום חיים השניים, פרופסור ישעיהו פידלר וירון פידלר, בארה"ב. 


בשנות ה–40 , במהלך מלחמת העולם השנייה, שהו בארץ ישראל רבבות חיילי בנות הברית ונערכו כאן משחקי כדורגל נגד נבחרות הכדורגל של הצבא הבריטי במזרח התיכון. קבוצות כמו "הוונדררס" ו"קורינטיאס" ששיחקו לעיני 20 אלף צופים באצטדיון המכבייה נגד נבחרת ארץ ישראל בשורותיה שיחק פידלר, יחד עם כוכבי כדורגל נוספים בני התקופה כמו יוסף מירמוביץ', אלי פוקס, אייזיק צ'צ'יק ושמואל בן דרור אשר הפכו לאגדות הכדורגל של המדינה שבדרך.