עמוד הביתתפריט ראשי

80 שנים לליגה הישראלית

17.11.2011 13:35
80 שנים לליגה הישראלית

ב-7 בנובמבר 1931 יצאה ליגת הכדורגל הראשונה בארץ – ישראל לדרך. המשחק הראשון שהתקיים היה הדרבי הירושלמי בין מכבי חשמונאי ירושלים להפועל ירושלים

אשר גולדברג
 
בנובמבר 1931 נבעט הכדור הראשון במשחק הבכורה במסגרת ליגת הכדורגל הראשונה בארץ- ישראל. מאז, המשיך ענף הכדורגל להתעצם, להתקדם ולהפוך לענף הספורט הפופולרי ביותר בישראל.

הליגה שהחלה את דרכה בנובמבר 1931 הייתה ליגה בת 9 קבוצות. כיום לאחר כ-80 שנים, יש בכדורגל הישראלי שתי ליגות מקצועניות ושלוש ליגות לחובבים כשתחתיהן פועלות עשרות ליגות לנוער המהוות עתודה לעתיד. קבוצות ישראליות מופיעות במפעלי ליגת האלופות והליגה האירופית ונבחרות לאומיות שלנו נוטלות חלק במשחקי אליפות עולמיים. הענף אמנם התפתח וקיבל פנים חדשות. אך נחלת העבר לא נשכחה.

כבר בסוף שנות ה-20 ההתאחדות לכדורגל ניסתה לקיים במקביל למשחקי הגביע גם ליגת כדורגל סדירה, כפי שדרשה אופ"א, אך ניסיונותיה לא צלחו עקב המצב הביטחוני הרעוע, שנפתח במאורעות הדמים של תרפ"ט ( 1929 ). בסופו של דבר החליט הנציב העליון הבריטי, סיר ג'ון רוברט צ'נסלור, שלא לאשר את פתיחת משחקי הליגה, אותם דרשו המועדונים העברים ברחבי המדינה לקיים. כמו כן נדחתה דרישתן של הקבוצות הצבאיות הבריטיות ומנהליהם, שנתמכו על ידי מפקח המשטרה האנגלי פרסי ספייד, להשתתף בליגה.

ניסיון לפתוח את הליגה בחודש ספטמבר 1930, בהשתתפותן של 11 קבוצות, מהן חמש בריטיות, נדחה על ידי הנציב העליון צ'נסלור סמוך לפתיחה. רק כשצ'נסלור סיים את תפקידו בארץ-ישראל,  בסוף שנת 1931, החלה לפעול ליגת הכדורגל הראשונה בארץ - ישראל, תחת חסותה של ההתאחדות לכדורגל.

מפקח המשטרה הבריטית פרסי ספייד, חבר ההתאחדות לכדורגל, הצליח לצרף לליגה את קבוצת המשטרה הבריטית שהוא היה פטרונה, לצידן של שמונה הקבוצות העבריות הבאות: הפועל תל-אביב, הפועל חיפה, הפועל ירושלים, מכבי חשמונאי ירושלים, מכבי תל-אביב, מכבי חיפה, מכבי אבשלום פתח-תקווה ומכבי נס ציונה. מחליפו של צ'נסלור, סיר ארתור גרינפל ווקופ, תמך בקיומם של המשחקים. בעזרתו של פרסי ספייד יושבו המחלקות הפנימיות בין אנשי מרכז הפועל, למרכז מכבי בהתאחדות לכדורגל.
ארבעה משחקים נועדו לפתיחת העונה ההיסטורית. מכבי תל-אביב נגד הפועל תל-אביב, נס ציונה נגד מכבי פתח-תקווה, מכבי חיפה נגד הפועל חיפה והדרבי הירושלמי בין מכבי חשמונאי ירושלים להפועל ירושלים.

בשבעה בנובמבר 1931 (לפני מעט יותר מ- 80 שנים) התקיים המשחק הראשון במגרשה של מכבי חשמונאי – דרבי מול  הפועל ירושלים. המשחק נערך לעיני שלושת אלפים צופים,  בשיפוטו של הבריטי מיצ'ל.  המשחק הסתיים בניצחון מוחץ של 0:8 למכבי חשמונאי, שהרכבה היה: אשר חצרוני, פנחס פידלר, שמעון גולדברג, ישראל קרול, יששכר ליס, סנדר, שמואל לוי, יצחק גושצני, עובדיה ליפקין, עקיבא צובנר וישראל ליפקין. הרכב הפועל ירושלים: ליאון, אברהם יהודה, סרקיס, אברהם וינברג, וולף ברדר, שמואל כהן, יצחק מזרחי, אברהם קליינמן, מיכאל ובן דב.

 

הקו הקדמי של החשמונאים היה מהמובחרים בכדורגל של התקופה. האיש שניהל את משחק קבוצתו היה עקיבא צובנר, אשר ניחן בראיית משחק טובה ובעיטה חזקה. בשבוע האימונים לקראת המשחק תרגל מאמן הפועל ירושלים, ווליה (זאב) פלדמן, את שחקניו כיצד לעצור ולבלום בעיקר את  צובנר ואת הקיצוני הימני המהיר שמואל לוי, שהיה מוכר יותר בכינוי "טכסי". האימונים התקיימו במגרשם הביתי ששכן באותם ימים ברחוב המלך ג'ורג'.

החשמונאים נודעו במשחקם הטכני, בנוסח 'השיטה הוינאית' שהוקנה להם על-ידי מאמנם בלה "רייזי" רוזנברג. הם פתחו במשחק כשהם תוקפים את שער היריבה נגד כוון הרוח החזקה שנשבה. במחצית הם הובילו 0:2 מצמד של עובדיה ליפקין.

 כשהרוח בגבם שלטו החשמונאים במשחק במחצית השנייה, כאשר שוערם, אשר חצרוני, ניצב על קו רחבת העונשין כמעט מבלי לגעת בכדור. את ששת השערים של המחצית השנייה הבקיעו המגן פנחס פידלר (בבעיטת עונשין מ-11 מטר), שמואל לוי, צובנר (2) ושמעון גולדברג שחלף בדקה ה-90
בכדרור על פני שבעה משחקני הפועל ירושלים ובעט ברגל שמאל, ממרחק 30 מטר, לרשת העליונה.

במשחקים הנוספים של המחזור הראשון, שהתקיימו לאחר הדרבי הירושלמי, סיימו קבוצות מכבי והפועל תל-אביב בתיקו 1:1. מכבי אבשלום פתח-תקווה ניצחה את מכבי נס ציונה 1:3 והפועל חיפה הביסה בדרבי של הכרמל את מכבי חיפה 2:5. משחקי עונת 1931/32-  הסתיימו ב- 27 במאי 1932 בזכייה של קבוצת המשטרה הבריטית ירושלים בתואר האליפות – בלי אף הפסד.


 הדרבי הירושלמי שפתח את הליגה