עמוד הביתתפריט ראשי

הקאמבק של גדעון טיש

11.3.2014 09:00
הקאמבק של גדעון טיש

פציעות קשות בכדורגל הן אתגר גדול עבור כל מי שמנסה להתגבר עליהן ולחזור לאיתנו. גדעון טיש, מגדולי הכדורגלנים של הפועל ת"א ונבחרת ישראל, הוכיח כי לא מדובר בסוף דבר ואף הוסיף למאזנו שתי אליפויות

אשר גולדברג


בראשית השבוע נפצע קשר בני יהודה רפי דהן ברגלו לאחר תיקול בלתי ספורטיבי של קשר מכבי חיפה רובן ראיוס. מראות כר הדשא בקרית אליעזר, התמונות של רגע הפציעה, הפינוי לבית החולים והתגובות, הזכירו לחובבי הכדורגל כי העיסוק בספורט עלול לגרום לעתים גם לפציעות קשות. לאוהדי הכדורגל זכורות ודאי פציעות קשות כמו זו של חיים בר ממכבי נתניה, שאול כהן מבני יהודה, רומן פץ ממכבי חיפה, אלון ברומר ממכבי תל אביב, הצי'ליאני מנואל ניירה ושי אבוטבול מהפועל תל אביב.

אחת הפציעות הקשות והזכורות בכדורגל הישראלי היתה של זו של כדורגלן הפועל תל אביב גדעון טיש ב-12 בספטמבר 1964 באצטדיון בלומפילד, במסגרת משחק גביע המדינה נגד הפועל באר שבע. זה קרה בימים בהם טרם חל שינוי בחוקי הכדורגל בישראל, בעידן בלי כרטיסים צהובים ואדומים, ימים בהם חוק חילופי שחקנים במהלך משחק רק נכנס לפעולה. עד ראשית שנות ה-60, שחקן שנפצע ולא יכול היה לשחק במלוא כושרו, היה עובר לעמדת הקיצוני השמאלי, שם היה מנסה לתרום כמיטב יכולתו לקבוצה כניצב (סטטיסט). חוק מגני העצם עדיין לא הוחל ורק שחקנים בודדים בכל קבוצה הגנו על רגלי הפז שלהם במגני העצם של אותם ימים.

ב- 12/09/1964, כאמור, ארחה הפועל תל אביב את הפועל באר שבע למשחק בסיבוב ח' של גביע המדינה, לעיני כ-5,000 צופים בבלומפילד. הפועל ת"א פתחה עם טומבולסקי, פרימו, פינצ'י, בן ברוך, לבקוביץ', דני בורסוק, פרידריך, גדעון טיש, נוריאלי, זדה ודניאלי. בהרכב באר שבע נכללו דהאן, חלפון, שחלב, הנגבי, דקל, נדן, עופר, אדמון, נומה, כהן ואסל. את המשחק ניהל השופט נפתלי איתן. הפועל ת"א הכריעה את המשחק בשלושה שערים, שכבשו נוריאלי (בדקה הראשונה), פרידריך (בדקה ה-11) ודניאלי (בדקה ה-49).

את הדקה ה-65 לא ישכחו אוהדי הפועל ת"א של אותה תקופה. גדעון טיש מתל אביב ומוריס הנגבי מבאר שבע עטו על כדור במרכז המגרש ולפתע נשמע צליל שבירה אדיר, שהחריד גם את היושבים בשורה האחרונה ביציע. טיש והנגבי נפלו מלוא קומתם על הדשא. הנגבי נאנק מכאבים וטיש נראה מחייך כשהוא מנסה להתרומם למצב עמידה בעזרת שרירי הבטן. לפתע, הסתכל טיש על עצם השוק של רגלו הימנית, החוויר והטיל את ראשו לדשא כשהוא נותר שוכב ללא תנועה. שחקני שתי הקבוצות שניגשו אל טיש הליטו ראשם בידיהם כאשר תדהמה וייאוש ניכרו על פניהם. מעסה הקבוצה אורי בהרב הגיע למקום במהירות, התבונן ברגלו של טיש ופניו אמרו הכל. טיש שבר את עצם השוק. בהרב פנה אל הסובבים אותו ואמר: "השבר נראה בבירור. במבט חיצוני נראה כי העצם נשברה וחלק אחד שלה בלט כלפי חוץ". גם מוריס הנגבי נשאר שרוע על כר הדשא. איש לא הצליח לאבחן במהירות מה קרה לו. בינתיים הביאו אלונקה, טיש הורד לצדי המגרש ולאחר שלוש דקות הוכנסו טיש והנגבי לאמבולנס והועברו לבית החולים איכילוב. המעסה אורי בהרב סיפר כי גדעון טיש שיחק במשחק ללא מגני עצם.

 

לבית החולים הגיעו אוהדים רבים, שחקני הקבוצה וראשי המועדון, שהביטו חסרי אונים בכדורגלן החסון והנוקשה שמעולם לא הורד מהמגרש באלונקה. מבית החולים נמסר כי טיש שבר את עצם השוק (tibia) ברגלו הימנית. טיש סיפר אז: "התקדמתי לכדור ומולי רץ הנגבי. איש מאיתנו לא התכוון לפגוע ברעהו. משטח הדשא בבלומפילד גרוע מאוד, קצה נעלי נתקעה בתוך גומה ובאותה שנייה הגיע הנגבי אלי. אילו הייתי מצליח לשחרר את הרגל לא היה קורה כלום. הוא התקדם לעבר רגלי הנעוצה בדשא, פגע בחלק העליון של הרגל וכך נוצר מנוף כשהנגבי מתהפך בכל כובד גופו על עצם השוק שלי". תחילה ניסו רופאי בית החולים איכילוב לאחות את העצמות, ללא הרדמה, אך משלא עלה הדבר בידם נלקח טיש לחדר הניתוחים. בשעות הערב הושמה רגלו בגבס. לאחר הניתוח נעדר טיש כשנה ממגרשי הכדורגל. הוא חזר לשחק במדים האדומים ב-1966 אחרי שיקום ארוך וזכה באליפות. בהמשך עבר לעונה להפועל הרצליה מהליגה השנייה, חזר לבלומפילד וזכה בתואר האליפות לשנת 1969. בסיום אותה עונה הודיע על פרישה.

 

גדעון טיש בועט לשער. משמאלו חברו לקבוצה, איצ'ה מנחם

 

טיש, שנולד באוקטובר 1939, שיחק בהרכב הפועל ת"א כבר בגיל 16 וחודשיים לצדם של חודורוב, בלוט, רוזנבויים ולבקוביץ'. בגיל 18, בינואר 1958, ערך את הופעת הבכורה בנבחרת ישראל בהדרכת משה וארון בהפסד לנבחרת וויילס 2-0. בהמשך נוספו עוד 35 הופעות. במשחקו האחרון בנבחרת, בגמר אליפות אסיה נגד דרום קוריאה ב-1964, הבקיע את אחד השערים שהובילו לניצחון 1-2. עם הפועל ת"א, במדיה הבקיע 55 שערים, זכה טיש בגביע מדינה אחד ובשלושה תארי אליפות. באותם ימים נחשב טיש לאחד הכדורגלנים הגדולים בכדורגל הישראלי ולגדול שחקני הפועל ת"א לצד השוער חודורוב.

טיש כיום הוא גמלאי של קואופרטיב אגד, נשוי, אב לשלוש בנות וסב לעשרה נכדים.