עמוד הביתתפריט ראשי

ישראל - אל סלבדור

28.5.2013 10:00
ישראל - אל סלבדור

בלילה שבין ראשון לשני הקרובים תשחק נבחרת ישראל מול נבחרת הונדורס. זה אינו המפגש הראשון של הנבחרת עם נבחרת ממרכז אמריקה, כאשר האחרון היה מול אל סלבדור באולימפיאדת מקסיקו

אשר גולדברג

המתנה היפה ביותר בה יכולה הייתה לזכות ההתאחדות לכדורגל ביום הולדתה ה – 40 היה כרטיס העלייה למשחקי אולימפיאדת מכסיקו 1968. נבחרות בורמה, הודו ואיראן סירבו לשחק נגד ישראל בטורניר הקדם אולימפי ורק נבחרת סרילנקה (צילון של אותם ימים) באה לישראל וקיימה שני משחקים באצטדיון בלומפילד. נבחרתה של צילון התמודדה עם הנבחרת הלאומית שלנו על הזכות להעפיל לאולימפיאדה במכסיקו.


מאמן הנבחרת היה היוגוסלבי מילובאן צ'יריץ' אשר הוביל את נבחרת ישראל לשני ניצחונות. במשחק הראשון ניצחה ישראל את הצילונים בתוצאה 0:7 ובמפגש הגומלין, שוב ניצחון, הפעם "רק" 0:4. ניצחונות אלה הבטיחו את החגיגה האולימפית. חוזהו של המאמן צ'יריץ' לא חודש על ידי ההתאחדות לכדורגל והיא מינתה במקומו את המאמן  עמנואל שפר ז"ל.


התחושה הכללית בישראל הייתה נלהבת לנוכח חלום שהתגשם. המאמן שפר, חסיד אסכולת הכדורגל הגרמנית, ותלמידו של מאמן קבוצת בורוסיה מינשנגלאדבך, האנס וויסווילר, דגל בעבודה קשה באימונים הכוללת הקניית כושר גופני גבוה לשחקניו. הגרלת המשחקים זימנה בבית הישראלי ארבע נבחרות מארבע יבשות. פרט לישראל מאסיה היו גם גאנה מאפריקה, אל סלבדור ממרכז אמריקה והונגריה האירופית.


הנבחרת שהמריאה למכסיקו עצרה בדרך בניו-יורק וקיימה משחק ידידות נגד נבחרת ארה"ב. יתרון 0:3 של הכחולים לבנים הספיק בקושי לתיקו 3:3 בסיום. כעבור עשרה ימים בפילדלפיה ניצחה ישראל את ארה"ב בתוצאה 0:4 כשמרדכי שפיגלר כבש את כל השערים במחצית השנייה.
המשחק הראשון של ישראל באולימפיאדה היה נגד נבחרתה של גאנה. השחקנים האפריקאים גילו משחק כדורגל פראי והרבו לפגוע בשחקני ישראל בטרם ניצחה אותם ישראל בתוצאה 3:5. רק יומיים של מנוחה התאפשרו לשחקני ישראל לפני המשחק נגד נבחרת אל סלבדור האלמונית משחק שנקבע ל–15 באוקטובר.

ידיהם של רופא הנבחרת בן-ציון זק והמעסה אורי בהרב היו עמוסות עבודה והטיפולים ברגלי השחקנים נמשכו אל תוך הלילה. המאמן הישראלי שלח מרגל לאימוני נבחרת סן סלבדור וזה חזר ודיווח כי מדובר בנבחרת בעלת כושר גופני אדיר ושחקנים "מהירים יותר מן הכדור". לבית המלון של הנבחרת בעיר ליאון הגיעו מאות מיהודי מכסיקו כשרבים מהם ניסו לחפש שידוך ישראלי לבנותיהם. באספת השחקנים דיבר עמנואל שפר על היריבה כאילו מדובר בנבחרתה של ברזיל. הוא הלהיב את השחקנים וסיפר להם שכלל תושבי מדינת ישראל עוקבים אחר כל מהלך שלהם על כר הדשא. שפר, שהתקשה לדבר בעברית והשתמש לרוב בשפה הגרמנית ובאידיש, יצר בלבול משעשע כאשר ביקש מהשחקנים להגיע לאימון בשעה "חצי שמונה" כלומר שבע וחצי בעברית, גרם להגעה מוקדמת של ג'ורג' בורבה בשעה ארבע לפנות בוקר.


ב–15 באוקטובר ניצבו הנבחרות לנגינת ההמנונים בהרכבים הבאים: בנבחרת ישראל שיחקו חיים לוין, ישעיהו שוואגר (67' שרגא בר), צבי רוזן, יצחק דרוקר, מיקו בלו, שמואל רוזנטל, רחמים טלבי, גיורא שפיגל, שייע פיגנבויים, מרדכי שפיגלר וג'ורג' בורבה. נבחרת אל סלבדור כללה את פרננדס, ריבאס, קסטרו, רואנו, ואסקס, קינטיניה, וייאלטה, גונסאלס, מנדס, רודריגו ופלורס(32' מרטינס). חמשת אלפים צופים, רבים מהם יהודים, הגיעו למשחק.


נבחרת אל סלבדור אכזבה ושיחקה בחוסר יכולת טכנית. ההגנה שיחקה בחריפות וגרמה לישראלים לשמור על רגליהם. בדקה ה–21 נגח רחמים טלבי כדור שקבל ממסירה של שפיגלר  וקבע שער ראשון לזכות ישראל. בדקה ה–33 הייתה תחושת הלם בקרב שחקני ישראל לאחר שהשופט קבע בעיטת 11 מטרים לאל סלבדור בעקבות נגיעה בידו של שוואגר בכדור, נגיעה שבעצם לא הייתה. חואן מרטינס המחליף שנכנס רק דקה קודם לכן למגרש בעט לשער וקבע שוויון   1:1. בדקה ה–41 חזר החיוך למחנה הישראלי בעקבות בעיטה של שפיגלר מחוץ לרחבה אשר חדרה לרשת הקבוצה היריבה והתוצאה התחלפה ל-1:2, שהייתה גם תוצאת סיום המחצית הראשונה. בהמשך שיפרו שחקני אל סלבדור את משחקם ורק יכולת גבוהה של השוער חיים לוין בין הקורות מנעה שער משווה. בדקה ה-67 נפצע שוואגר והוחלף על ידי שרגא בר. הקפטן מאל סלבדור, אלברטו ויילטה, ניהל בעת החילוף ויכוח עם השופט וזה הרחיק אותו כשהוא משאיר את היריבה עם עשרה שחקנים. עד לסיום חזרה ישראל לשלוט בהתרחשות על כר הדשא. בדקה ה–84 עבר בר במהירות לאורך הקו, כאשר הוא משאיר מאחוריו ארבעה שחקני הגנה של היריבה ובעט את הכדור לרשת. הכדור שחדר פנימה קבע את תוצאת המשחק 1:3.


שחקני ישראל רצו לעבר הקהל היהודי המריע והרעש גבר כשהגיעה השמועה על התוצאה של משחק הנוסף בבית הישראלי: גאנה והונגריה סיימו בתוצאת תיקו 2:2, תוצאה אשר הבטיחה לישראל את העלייה לשלב רבע הגמר עוד טרם המשחק האחרון נגד הונגריה בשלב המוקדם. מצב הרוח של שחקני ישראל הרקיע שחקים, כשבפי כל הדהדה הקריאה: "עלינו לרבע הגמר" וזאת  רק כאשר ימים מספר קודם לכן הייתה העלייה לרבע גמר אולימפי משאלת לב הגובלת באשליה. בסיום המשחק אמר המאמן שפר: "עם האוכל בא התיאבון – עתה פנינו מועדות לעבר שלב חצי הגמר.  המשחק ששיחקנו היה מאבק של 'חיים או מוות' ואני מודה לכל הבחורים". מאמן אל סלבדור, ריגוברטו גוזמן, היה קצר ועניני: "הפסדנו לישראל שהיא נבחרת טובה יותר מאל סלבדור".