עמוד הביתתפריט ראשי

ישראל נגד יובנטוס

26.5.2013 11:00
ישראל נגד יובנטוס

בתחילת שנות השישים הצליחו מארגני המכבייה השישית להנחית בארץ את ענקית הכדורגל מאיטליה יובנטוס, למשחק ידידות מול נבחרת ישראל

מאת: אשר גולדברג

מארגני המכבייה השישית הצליחו להביא את הקבוצה האיטלקית המפורסמת, יובנטוס, לאירוע הסיום החגיגי באצטדיון רמת גן. באותם הימים נחשבו משחקי המכבייה לאירוע הספורט הגדול והפופולארי ביותר בישראל, כאשר הייתה זו מעין אולימפיאדה יהודית. במשחקים והתחרויות השתתפו ספורטאים יהודים מרחבי העולם, כאלו שהיו מפורסמים בארצם ולפעמים אף מחוצה לה. לטקס הסיום משחקי המכבייה נהוג היה להזמין ספורטאים מפורסמים לתחרות כדי למלא את אצטדיון רמת גן. בשנת 1961 בחרו מארגני המכבייה השישית להביא את יובנטוס האיטלקית שהייתה קבוצת הכדורגל המפורסמת ביותר שביקרה עד אז במדינת ישראל. 

באותה תקופה נצצה "הגברת הזקנה" בזכות שני שחקני הרכש: ג'ון צ'רלס הוולשי והארגנטינאי עומר הנריקה סיבורי. האיטלקים הגיעו לישראל עם משלחת שכללה מעל עשרים אנשי תקשורת. סוללה כה גדולה של תקשורת רעשנית וצבעונית טרם נראתה בישראל של ראשית שנות השישים ובוודאי לא רק כדי ללוות משחק ידידותי. 

לבית המלון בו התאכסנו האיטלקים הגיעו מספר שחקני נבחרת ישראל, ביניהם השוער יעקב חודורוב והבלם נח רזניק, כדי לפגוש את הכוכב ג'ון צ'רלס נגדו שיחקו בשנת 1958 במסגרת משחקי מוקדמות אליפות העולם בשבדיה (ישראל הפסידה פעמיים לוולס בתוצאה זהה 0:2 ושלחה את וולס לאליפות העולם ). ג'ון צ'רלס, ששבר במשחק בקרדיף את אפו של חודורוב, הגיש לשוער הישראלי את חולצת המשחק של יובנטוס כמחוות התנצלות.
לאימון של האיטלקים באצטדיון רמת-גן הגיעו מאות צופים שהתפעלו מהקפצות הכדור של עומר סיבורי. אם נשווה את סיבורי לכוכבים בני ימינו ניתן אולי להשוותו לליונל מסי. סיבורי  שנרכש על ידי יובנטוס מקבוצת ריבר פלייט הארגנטינאית, היה באותה תקופה אחד השחקנים המפורסמים בעולם ואחד הוירטואוזים הגדולים של הכדורגל האיטלקי שכל חובב כדורגל בישראל ובעולם דיבר עליו ממש כפי שמדברים היום על מסי.


בתום האימון כינס מאמן יובנטוס, פרוליה דה-זידרין, מסיבת עיתונאים לעשרות אנשי התקשורת מאיטליה. העיתונאים מישראל הביטו בהערצה לעברם של גדולי עיתונאי ופרשני התקשורת האיטלקים שישבו מול המאמן ושיגרו לעברו עשרות שאלות. ב -05/09/1961 נהרו למעלה מ–45 אלף צופים לאצטדיון רמת-גן כדי לצפות במשחק המסקרן. המשחק שימש כהכנה לקראת המפגש עם נבחרת איטליה במסגרת מוקדמות אליפות העולם 1962 בצ'ילה. למשחק הוזמן לשפוט שופט הכדורגל היהודי הולנדי ליאו הורן, שנחשב בזמנו לאחד השופטים הטובים באירופה.


הרכב נבחרת ישראל באותו מפגש כלל את יעקב חודורוב, מרדכי בנבנשתי, צבי טנדלר, אמציה לבקוביץ', גדעון טיש, אהרון אמר, דני שמולביץ', אברהם מנצ'ל, שלמה לוי, זכריה רצאבי ורובי יאנג. בהרכבה של יובנטוס שיחקו גאספרי, בוטסאו, סארטי, מונטיקו, גארסנה, מאטייה, סטאקיני, רוזה, צ'רלס, סיבורי וליאונצ'יני.


בבעיטת הפתיחה למשחק זכה והתכבד לבעוט ראש עריית רמת-גן, אברהם קריניצי, האיש אשר הקצה אחת עשרה שנים קודם לכן את הקרקע להקמת האצטדיון הלאומי הנוכחי. היה זה אחד המשחקים המלהיבים שנראו עד אז בישראל, בעיקר בגלל ששת השערים שנכבשו במהלכו. בדקה החמישית בעט זכריה רצאבי לרשת האיטלקית כדור שנהדף מן הקורה וקבע 0:1 לישראל. שחקני יובנטוס ביצעו מהפך כאשר סטאקיני (25') וליאונצ'יני (32') הכניעו את שערו של יעקב חודורוב וקבעו 1:2 ליובנטוס. בדקה ה-37 השווה דני שמולביץ ל– 2:2. בדקה ה–48 קבע שער מרהיב של זכריה רצאבי 2:3 לישראל. המאמן הישראלי גיולה מנדי צרף למשחק את בובי קלמי ואת שייע גלזר. בדקה ה–60 עומר סיבורי בגרביים מופשלות, שהיו סימן ההיכר שלו באיטליה ובאירופה, קבע את תוצאת הסיום 3:3.

בסיום המשחק אמר סיבורי לתקשורת הישראלית " מנצ'ל, אמר ורצאבי יכולים לשחק בליגה האיטלקית". הפרשן אנג'לו רוביני מה'גזאטה דלו ספורט' אמר "זו תוצאה שתהמם את איטליה כולה". הכותרת בעיתון הספורט הייתה "יובנטוס לא הייתה על הסוס אתמול".