עמוד הביתתפריט ראשי

ישראל חליבנר (1928-2013)

17.12.2013 07:20
ישראל חליבנר (1928-2013)

בשבוע שעבר הלך לעולמו ישראל חליבנר, שהיה מוכר בכינוי "חלאולה". חליבנר, שחקן ומאמן העבר של מכבי תל אביב, היה בן 85 במותו

אשר גולדברג

ישראל חליבנר נולד בפולין בשנת 1928 ועלה עם משפחתו לישראל בשנת 1933. בהיותו בן 12 הגיע למועדון מכבי ת"א ומדריכו הראשון היה אריה כהן. ב-1946 הועלה חליבנר לשורות הבוגרים ומשחקו הראשון היה נגד הפועל ראשון לציון. חליבנר שיחק בעמדת הרצים (קשר, לפי המינוח של הימים ההם) בצד שמאל ובימין. בנוסף, היה חליבנר מפקד בשורות האצ"ל לצדו של שחקן בית"ר ת"א איציק שניאור. רבים משחקני מכבי ת"א הצעירים היו תחת פיקודו של חליבנר.
עוד לפני קום המדינה, רשם חליבנר זכייה באליפות ארץ ישראל ובשני גביעים. לאחר קום המדינה הפכה מכבי ת"א לקבוצה המובילה בישראל ולצד חליבנר שיחקו שמות אגדתיים כמו אברהם בנדורי, אלי פוקס, יצחק שניאור, יוסף מירמוביץ', יוסף גולדשטיין, צביקה סטודינסקי, נח רזניק, שאול מתניה ושייע גלזר. כשחקן, זכה חליבנר עם מכבי ת"א בארבע אליפויות ובשלושה גביעי מדינה.


לאחר פרישתו מפעילות, בשל פציעה בברך, אימן חליבנר את קבוצת הנוער של מכבי עד שנקרא לאמן את קבוצת הבוגרים בשורותיה שיחקו חיים לוין, מיקו בלו, צבי רוזן, רחמים טלבי, מאיר נמני, דרור בר נור, נסים בכר, משה עסיס וגיורא שפיגל. כמאמן, במהלך שנות ה-60' ותחילת שנות ה-70', השיג חליבנר שתי אליפויות ושני גביעי מדינה, כמו גם זכייה בגביע אסיה לקבוצות אלופות בטורניר שנערך בבנגקוק, תאילנד.


רגע השיא של חליבנר היה משחק גמר גביע המדינה בין מכבי ת"א להפועל פתח תקוה במגרש באסה ביפו (בלומפילד של היום) בעונת 1954/1955. בשלב חצי הגמר הביסה מכבי את מכבי חיפה 0-5 והפועל פ"ת גברה על הפועל רמת גן 0-2. ב-19 בנובמבר 1955 הגיעו 13 אלף צופים למשחק הגמר ובפני השופט ראובן פריזנר התייצבו שתי הקבוצות. מכבי ת"א פתחה עם אברהם בנדורי, שאול מתניה, נח רזניק, ישראל חליבנר (קפטן), יצחק שניאור, בנימין רבינוביץ', יצחק נחמיאס, שייע גלזר, שמואל ישראלי, יוסף מירמוביץ' וצבי סטודינסקי (מאמן: ג'רי בית הלוי). הפועל פ"ת, האלופה של אותה עונה שביקשה להשלים זכייה בדאבל, פתחה עם יעקב ויסוקר, ראובן יפת, דודו קרמר, ג'רי חלדי, אורי קרני, יהודה רביוב, צבי מרכוס, נחום סטלמך, בועז קופמן, אשר זליקוביץ' ויוסף צ'יריק (מאמן: משה וארון).


בדקה השמינית הגביה גלזר מנקודת הקרן היישר לראש של נחמיאס, שנגח פנימה וקבע 0-1 למכבי. בדקה ה-31 נפסק כדור עונשין מ-11 מטר לזכות מכבי, ואת הבעיטה של מירמוביץ' הדף השוער ויסוקר. חלפו שלוש דקות ונחמיאס מסר כדור לשייע גלזר, שבעט פנימה, 0-2.  בדקה ה-68 הבקיע סטודינסקי את השער השלישי לזכות מכבי, והפועל פ"ת הצליחה רק לצמק בדקה ה-84 משער של קופמן. אגב, זה היה השער היחיד שספגה מכבי לכל אורך משחקי גביע המדינה של אותה עונה.
מכבי חגגה ועמה הקפטן ישראל חליבנר, שעלה לבמת הכבוד כדי לקבל את גביע המדינה מידיו של שופט בית המשפט המחוזי ונשיא ההתאחדות לכדורגל - ד"ר יוסף לם. חליבנר הונף על כתפיים ובהמשך הוביל את חבריו להקפת ניצחון סביב המגרש ביפו.