עמוד הביתתפריט ראשי

1980: חושך באצטדיון האור

10.10.2013 09:00
1980: חושך באצטדיון האור

כאשר ההעפלה למונדיאל 1970 עדיין טרייה בתודעה, יצאה נבחרת ישראל למשחק חוץ קריטי בליסבון, פורטוגל. הכחולים לבנים רצו מונדיאל נוסף, אולם נתקלו ביריב מועדף כשבראשו אותה המטרה בדיוק


אשר גולדברג


בהגרלת משחקי מוקדמות מונדיאל 1982, שנערך בספרד, הוגרלה נבחרת ישראל יחד עם נבחרות צפון אירלנד, שבדיה, סקוטלנד ופורטוגל. את נבחרת ישראל אימן אז האנגלי ג'ק מנסל. נבחרת ישראל פתחה את המשחקים כבר במרץ 1980 עם תיקו 0:0 מול נבחרתה של צפון אירלנד באצטדיון רמת גן. שלושה חודשים אחרי, יצאה ישראל לשטוקהולם וחזרה משם עם תוצאת תיקו נוספת, הפעם 1:1. בנובמבר התארחה ברמת גן נבחרת שבדיה וגם הפעם הסתיים המשחק ללא הכרעה, 0:0. במשחק הרביעי, כך נקבע, תשחק נבחרת ישראל בחוץ נגד נבחרת פורטוגל.
לחובבי הכדורגל בישראל היו ציפיות גבוהות מן המשחק בליסבון והם האמינו שאפשר להעפיל למונדיאל, בדיוק כפי שעשתה הנבחרת של המאמן עמנואל שפר עשר שנים לפני. לאחר התיקו נגד שבדיה פרש גיורא שפיגל מן הנבחרת והותיר שריד בודד מאותו מונדיאל, היה זה יצחק שום.


מנהל נבחרת ישראל דאז, אברהם בנדורי והמאמן ג'ק מנסל בחרו את קיבוץ כפר בלום בצפון כיעד למחנה האימון של הנבחרת. תנאי מזג האוויר הצפויים בליסבון תאמו את הגשם והקור ששררו בצפון המדינה באותו הזמן. מן המחנה הזה נעדרו הלגיונרים: אבי כהן מליברפול, משה גריאני ויעקב כהן מברייטון וויקי פרץ משטרסבורג שהיו צפויים להגיע ישירות לליסבון.
תוך כדי הכנות אחרונות לקראת הטיסה לליסבון קיבלה נבחרת ישראל חדשות רעות במיוחד, כאשר כותרת ב'דיילי מירור' האנגלי כתב העיתונאי הרי מילר: "תקוותיה של ישראל במסגרת הגביע העולמי ספגו מהלומה כבדה. רופא קבוצת ליברפול אסר על קורבן השפעת, אבי כהן, להצטרף אל נבחרת ישראל במשחקה בפורטוגל".

 

בלי אחד הכוכבים שלה נחתה הנבחרת בליסבון, כאשר את האימון המסכם ערכו השחקנים בקור של 4 מעלות. השחקנים עלו לאימון חבושים כובעי צמר והתלוננו על הכפור אליו לא היו רגילים. באימון השתתף שלמה קירט מבני יהודה כמחליפו של כהן ז"ל שהספיק להתקשר למחנה הנבחרת מביתו בליברפול שם שכב חולה בשפעת ואיחל הצלחה לנבחרת ולמחליפו. בבוקר המשחק התקבל גם מברק מהנהלת ליברפול, שאיחל הצלחה לנבחרת והתנצלות על העדרותו של שחקנם אבי כהן.
ערב המשחק קיים מאמן נבחרת פורטוגל ז'וליו פררה מסיבת עיתונאים בה אמר: "ניצחון על ישראל הוא מבצע לאומי של פורטוגל הרואה את ההשתתפות במונדיאל בספרד כמשימה הלאומית. נתקוף כבר למן הפתיחה במטרה להכריע את המשחק. אני מאושר מזה שהקפטן אומברטו קואליו, שלא שיחק במשחק הניצחון על צפון אירלנד בחודש שעבר, החלים וישחק בהרכב". 
ב-17/12/1980 הגיעו 40 אלף צופים לאצטדיון 'לה לוז' (האור) השיךך לקבוצת הפאר הפורטוגלית בנפיקה ליסבון. הרכב נבחרת ישראל למשחק כלל את יוסי מזרחי, שלמה קירט, יצחק שום, חיים בר, יעקב כהן, יעקב אקהויז, נח איינשטיין, רפעת טורק, משה גריאני, גדעון דמתי (קפטן) וויקי פרץ. כן שותפו שלום שוורץ וניסים כהן. בהרכבה של נבחרת פורטוגל שיחקו בנטו, מנדש, אומברטו קואליו (קפטן), ז'ואאו, פייטרה, מנואל, אלווש, האן, פרננדו שלאנאה, ננה ורוי ז'ורדאו. ההרכב הפורטוגזי כלל תשעה שחקנים משורות האלופה דאז בנפיקה ליסבון.


נבחרת ישראל שיחקה במערך נסוג והגנתי מאוד. שחקני הקו הקדמי גריאני, ויקי פרץ ואפילו גידי דמתי, נסוגו לאחור כדי לעזור למגינים מול הלחץ שהפעילו הפורטוגלים בפתיחת המשחק. נבחרת ישראל החזיקה מעמד עד לדקה ה–33 כאשר כדור קרן שנבעט מצד שמאל הישר לראשו של אומברטו קואליו שנגח בעוצמה לתוך הרשת וקבע 0:1 לפורטוגל. בטרם הספיקו שחקני ישראל להתארגן וכעבור שלוש דקות, נחת כדור נוסף מאחורי גבו של השוער יוסי מזרחי. הפעם הכדור נבעט מבעיטה חופשית, הוסט לעברו של רוי ז'ורדאו שהתקדם מעט ובעט ממרחק עשרים מטרים פנימה וקבע את תוצאת המחצית, 0:2 למארחים. במחצית השנייה הפורטוגלים הורידו את הקצב כאשר רק בדקה ה–72 נכבש השער השלישי לזכות הנבחרת הבייתית, עם שער נוסף של אומברטו קואליו.


נבחרת ישראל נאלצה להישאר בליסבון עקב שיבושים בטיסות בנמל התעופה בפורטוגל ושחקני הסגל הגיעו לישראל בצהרי יום שישי בטיסת המשך משוויץ, פחות מ–24 שעות לפני מחזור הליגה בשבת.