עמוד הביתתפריט ראשי

היה היה: 9.5.1965, בלגיה – ישראל 0-1

30.3.2015 14:00
היה היה: 9.5.1965, בלגיה – ישראל 0-1

30 אלף אוהדים באצטדיון הייזל חזו במפגש הראשון אי פעם בין בלגיה לישראל. מופע הרואי של חיים לוין בשער ומשחק הגנה איכותי, הובילו להפסד מינימלי מפנדל שנוי במחלוקת

אשר גולדברג

למשחקי מוקדמות אליפות העולם אנגליה 1966 הוגרלה נבחרת ישראל לבית א' יחד עם בולגריה ובלגיה. מאמן הנבחרת היה היוגוסלבי מילובאן צ'יריץ', שהיה חלק מצוות האימון של ארצו  באליפות העולם בצ'ילה 1962. צ'יריץ' מינה את יוסף מירמוביץ' לעוזרו והאופטימיות בכדורגל בישראלי היתה גדולה. רבים האמינו כי הנבחרת יכולה להעפיל לראשונה בתולדותיה לטורניר גמר גביע העולם.

לקראת המשחק הראשון נגד בלגיה בבריסל, קבע צ'יריץ' מחנה אימונים בבלגרד ומשחק הכנה נגד קבוצת הכוכב האדום בלגרד. ב-30 באפריל 1965 פרסם את הסגל: חיים לוין, יאיר נוסובסקי, דוד פרימו, משה ליאון, דוד גביסון, דני שמולביץ', אמציה לבקוביץ', חיים בכר, זאב זלצר, דני בגלייבטר, חיים נוריאלי, דני בורסוק, גדי צלניקר, יצחק (זכי) מזרחי, מרדכי שפיגלר, ראובן יאנג  ונחום סטלמך. בראש המשלחת עמדו מיקה אלמוג, בנימין פורטיס ושלמה מינצברג.

עם הגיעה לבלגרד, שוכנה הנבחרת במחנה הספורט המרכזי בעיר, שהיה מהמפוארים באירופה. לפני הטיסה ליוגוסלביה קיבלו שחקני נבחרת ישראל נעלי כדורגל חדשות, שלא נבדקו ולא התאימו לרוב השחקנים. צ'יריץ' התעקש כי השחקנים ינעלו אותן כדי להתרגל לפקקי העור, אבל בסופו של דבר נסע יחד עם מירמוביץ' למרכז מסחרי בבלגרד ורכש נעליים מתאימות יותר עבור השחקנים.

משחק ההכנה האחרון של ישראל לפני בלגיה היה נגד הכוכב האדום בלגרד בהרכבה החזק ביותר. 3,000 צופים הגיעו למשחק, בו הובילה ישראל 0-1 משער של גדי צלניקר בדקה ה-20. באגף ימין של היוגוסלבים הוצב צ'אבינץ', אחד השחקנים המובילים בכדורגל היוגוסלבי, שפריצותיו המהירות הביכו שוב ושוב את מוצי ליאון, המגן הישראלי. ליאון פגע בצ'אבינץ' כמה פעמים ואף הוזהר על ידי השופט, צ'יריץ' בכבודו ובעצמו, אבל זה לא מנע מהיוגוסלבי המצוין להבקיע את שער השוויון סמוך לשריקה להפסקה.

עם פתיחת המחצית השנייה עלו היוגוסלבים ליתרון 1-2 משער של באקיץ'. ליאון לא נרגע והמשיך במשחקו הנוקשה. לאחר עבירה נוספת שלו על צ'בינאץ', הורחק ליאון על ידי צ'יריץ'. אלא שליאון סירב לרדת והתיישב על הכדור בגבו לקהל המקומי. צ'יריץ', מירמוביץ' ומיקה אלמוג הפצירו בליאון לרדת מהמגרש, אבל הוא נותר בשלו. צ'יריץ' הזועם הפסיק את המשחק וראשי המשלחת,

יחד עם הקפטן נחום סטלמך, נאלצו להתנצל בפני אנשי הכוכב האדום על התקרית החמורה. ישראל נחתה בבריסל ארבעה ימים לפני המשחק נגד בלגיה ובין מקבלי הפנים בשדה התעופה היה גם ואן דן סטוק, מרכיב הנבחרת הבלגית, שהתחבק בחמימות עם צ'יריץ'. הבלגי אמר למשלחת הישראלית: "על הניר בלגיה נבחרת טובה יותר מישראל, אך מזה עידן ועידנים הפסקתי להאמין במה שמצטייר על הניר ולו גם בבהירות הגדולה ביותר. לפני שנתיים שיחקנו נגד אלופת העולם ברזיל. על הנייר היינו אמורים להפסיד, אבל ניצחנו 1-5 והדבר נחקק בזיכרון של כולם".

ישראל התאכסנה במלון פלאזה ויהודים רבים מבלגיה ומחוץ לה הגיעו לבית המלון ולמגרשי האימונים כדי לעודד את הנבחרת. שני אורחים שהגיעו מגרמניה עוררו התרגשות גדולה אצל עוזר המאמן מירמוביץ': ורנר כספי, שחקן בית"ר תל אביב ונבחרת ארץ ישראל בשנות ה-40, וסימון אלנביק ששיחק עם מירמוביץ' במכבי תל אביב באותן שנים. השניים הגיעו מגרמניה ולאחר הפגישה הנרגשת הזמינו את עוזר המאמן והקפטן סטלמך למסעדה מקומית לערב של נוסטלגיה.

האימון המסכם  נערך באצטדיון הייזל ועם הגעת הישראלים למקום הופנו כל העיניים לעבר לוח התוצאות הענק עליו התנוססה הכותרת: תוצאת הפתיחה: בלגיה 0 – ישראל 0. אחד השחקנים אמר "הלוואי שנראה זאת גם ביום ראשון" וכל חבריו ענו "אמן".

בחלק המקצועי של האימון התמקד צ'יריץ' בתרגול של לבקוביץ', סטלמך, צלניקר ושמולביץ' למשימות שמירה מיוחדות על כוכבי ההתקפה הבלגית. שפיגלר עורר דאגה כאשר ירד מכר הדשא לאחר האימון לצורך קבלת טיפול במרפאה מקומית, אבל המאמן צ'יריץ' חש למקום ושב עם חיוך: "הוא סובל מיבלת שנגרמה מנעלי הכדורגל החדשות. לא יעזור כלום, הוא ישחק". צ'יריץ הכין שעורי בית לקראת המשחק וצפה בבריסל בתיקו 0-0 בין בלגיה לפולין, בעקבותיו החליט לפתוח במערך 2-3-5. ערב המשחק הגיעו לחדרו של צ'יריץ' שני שחקנים יוגוסלביים, וסילינוביץ' וקרפוביץ' ששיחקו בליגה הבלגית, וחיזקו את דעתו כי רק על ידי שמירה אישית לוחצת על שחקני המפתח הבלגים ניתן לנטרל את העדיפות של המארחים. לתקשורת הישראלית והבלגית אמר צ'יריץ': "נשים את יהבנו על הגנתנו".

ב-9 במאי 1965 הגיעו 30  אלף צופים לאצטדיון הייזל, בהם כשמונת אלפים יהודים. לנגינת ההמנונים ניצבו הנבחרות בהרכבים הבאים. ישראל : חיים לוין, דוד פרימו, מוצי ליאון, דני שמולביץ', אמציה לבקוביץ', חיים בכר, חיים נוריאלי, נחום סטלמך, גדי צלניקר, מרדכי שפיגלר, רובי יאנג. בלגיה: ניקולאי, היילנס, בארה, ג'.סולון, פלאסקי, א.סולון, וארמיין, ז'וריון, סטוקמן, ואן הימסט, פייס. את המשחק ניהל השופט הדני פולסן.

כבר בפתיחה נראה "צ'יריץ' ליין" כבונקר שהזכיר את משחקי הנבחרת בשנות ה-50'. הפעם קו ההגנה הצפוף לא היה מבולבל והשחקנים מילאו בדייקנות מופתית את הוראות המאמן. המערך האחורי, עם השוער חיים לוין בשיאו, פרימו, ליאון, לבקוביץ' ושמולביץ' בלם את חלוצי בלגיה פייס וסטוקמן. המשחק הוכרע בדקה ה-23. פול ואן הימסט פרץ מאגף שמאל, חיים בכר הגיח לעומתו, שלח את רגלו לעבר הכדור ותוך כדי מעידה קלה, ספק מהכדור, ספק מרגלו של בכר, תיבל ואן הימסט  את הפריצה בנפילה תיאטרלית. השופט הדני פולסן היה רחוק מהאירוע, אבל הצביע על הנקודה הלבנה.  הקפטן הבלגי הממושקף, ז'וזף ז'וריון, בעט פנימה. 0-1 לבלגיה. האוהדים הישראלים עודדו עם קריאות "אל-אל ישראל", ושפיגלר וצלניקר בחנו את השוער הבלגי ז'אן ניקולאי, שהגיב היטב. 0-1 לבלגיה גם בסיום. 

ז'אן ניקולאי, שוער הנבחרת וסטנדרד ליאז', נחשב לאחד הגדולים בכל הזמנים של הכדורגל הבלגי. ב-1959 ביקר ניקולאי עם ליאז' בישראל, במשחק נגד נבחרת חיפה בקריית חיים. הוא הורחק על ידי השופט מנחם אשכנזי לאחר מחאה קולנית בעקבות שער של אברהם גינזבורג בניצחון חיפה 1-5. אשתקד הלך לעולמו בגיל 77.

באותם ימים של אמצע שנות ה-60', הפסד מינימלי של ישראל בחוץ לבלגיה, ועוד משער מהנקודה הלבנה, נחשב למכובד. הכותרות בתקשורת הישראלית היו בהתאם: "כל הכבוד!", "הישג טקטי של בונקר ממושמע". חיים בכר, אז שחקנה של הפועל פתח תקוה ונבחרת ישראל, נשמע גם היום כמי שמתקשה לקבל את החלטת השופט: "אני נשבע גם היום לאחר 50 שנה, שהרגל שלי בעטה בכדור. הנפילה של ואן הימסט היתה הצגה גדולה. עד היום מרגיזה אותי ההחלטה ההיא של השופט".

לאחר המשחק התקיימה מסיבת קוקטיל משותפת לשתי הנבחרות. המאמן צ'יריץ' קרן מאושר והבטיח: "אמנם אין להתגאות במשחק הגנתי מובהק במסגרת הגביע העולמי, אך זוהי טקטיקה צודקת להשגת המטרה. הקהל לא אהב את זה, גם אני לא. ברמת גן נשחק אחרת". במהלך הקוקטיל קיימו המארחים הגרלה בין 22 השחקנים ששיחקו על הזכות לקבל את כדור המשחק. הקפטן הישראלי נחום סטלמך זכה בכדור ומיהר להעניק אותו לשחקן הישראלי המצטיין – השוער חיים לוין.
הנבחרת שבה ארצה והמגן מוצי ליאון עמד בפני ועדת המשמעת של ההתאחדות בשל פרשת פיצוץ המשחק נגד הכוכב האדום. הדיין
מיכה ויתקון הרחיק את ליאון ממשחק הנבחרת נגד בולגריה בסופיה.

המפגש השני בין הנבחרות נערך ב-10 בנובמבר 1965 באצטדיון רמת גן, והפעם הביסה בלגיה את ישראל 5-0 (שלושער של ואן הימסט, תיאו ופייס).