עמוד הביתתפריט ראשי

רוץ רוני, רוץ

3.9.2013 08:00
רוץ רוני, רוץ

חטיפת כדור 25 מטרים מהשער הישראלי במשחק נגד אזרבייג'אן, הסתיימה באחד השערים המבריקים של  רוני רוזנטל במדי נבחרת ישראל

המפגש הראשון בין נבחרת ישראל לאזרבייג'אן נערך במוקדמות אליפות אירופה 96'. טורניר המוקדמות החל בספטמבר 1994 עם ניצחון של ישראל על פולין (1:2) ותיקו (2:2) נגד סלובקיה. התמודדות לאחר מכן היתה אמורה להיערך בבאקו, אבל בגלל מלחמה בין אזרבייג'אן לארמניה על חבל נגורנו קראבך, החליטה אופ"א כי המשחק יתקיים בטורקיה, בעיר טרבזון.
מאמן הנבחרת שלמה שרף ושחקניו האמינו כי ניתן להעפיל לטורניר הגמר מבית שכלל גם את  צרפת ורומניה. באותם ימים שיחקו בליגה הישראלית הבכירה שני שחקנים מנבחרת אזרבייג'אן, קשר בית"ר ת"א שהין דנאייב ושוער הפועל חולון אלכסנדר ז'ידקוב, שלא הפסיקו לספר לכל מי שביקש לשמוע כי הם יכולים לנצח את ישראל.


הנבחרת המריאה במטוס חכור ונחתה בשדה תעופה מקומי קטן סמוך לים השחור. בתי המלון בהם התאכסנה הבוגרת היו בסגנון המלונות של תל אביב בשנות הארבעים. העיר טרבזון התגאתה אז בפריחת קבוצת הכדורגל המקומית טרבזונספור, המדרכות ברחובות נצבעו בצבעי הקבוצה המקומית (סגול-כחול) וברחבי העיר התנוססו תמונות ענק של שחקניה.
נבחרת אזרבייג'אן התאכסנה במעונות סטודנטים על חוף הים. דנאייב הזמין את העיתונאים הישראלים לפגוש את נבחרתו, וכאשר אלה הגיעו למקום הוא לבש אימונית של בית"ר ת"א ונראה מבוהל לאחר שננזף על ידי מאמנו, שלא אפשר לאיש להתראיין.
ב- 16 בנובמבר 1994 התייצבו שתי הנבחרות באיצטדיון "אבני אקר" בטרבזון. שגריר ישראל בטורקיה, דוד גרניט, הגיע למשחק יחד עם כ-4,000 צופים. בדקה ה- 29 הגביה חיים רביבו כדור לרחבה ורונן חרזי נגח פנימה ממרחק חמישה מטרים וקבע 0-1. הדקה ה-50 הולידה את אחד השערים המרשימים ביותר לזכות נבחרת ישראל. רוני רוזנטל חטף כדור מדאנייב במרחק 25 מטרים מהשער הישראלי והחל לשעוט קדימה. דאנייב היה הראשון שנפל, אחריו היו אלה אסדוב, אחמדוב וג'אברוב, וגם השוער ז'ידקוב נכנע לבעיטה החדה פנימה, 0-2.


אנג'ל יורדנסקו, מאמן נבחרת רומניה שהיה ביציע במשימת ריגול, קבע: "שער כמו של מראדונה". רוזנטל היה צנוע יותר בסיום: "אני זוכר שעברתי כמה שחקנים. מה שחשוב זה שניצחנו".

הרכב נבחרת ישראל: בוני גינצבורג, מרקו בלבול, ניר קלינגר, אלון חרזי, משה גלאם, אלון חזן, טל בנין, איל ברקוביץ' (אבי נמני), חיים רביבו, רוני רוזנטל, רונן חרזי (אמיר שלח). הרכב אזרבייג'אן: ז'ידקוב, אלחוורדייב, ג'אברוב, אחמדוב, אסאדוב, מאיורוב, גוסאינוב, דנאייב, סולימאנוב, קאסומוב, אלקפרוב.