עמוד הביתתפריט ראשי

1960-מכבי תל-אביב מאבדת את האליפות במחזור האחרון

4.7.2013 13:00
1960-מכבי תל-אביב מאבדת את האליפות במחזור האחרון

גם אוהדי מכבי תל-אביב הוותיקים, אינם שוכחים את סיפור איבוד האליפות בעונת 1959/60. ומי חגגה בסיום העונה?

אשר גולדברג

מכבי תל אביב היא מועמדת בולטת לזכייה באליפות בעונה הקרובה. בעקבות "הצהובים" מקריית שלום דולקות מכבי חיפה, הפועל תל אביב, הפועל באר שבע וקריית שמונה, שמאמינות כי כתר האליפות יגיע אליהם. חלקן ודאי תולות לא מעט תקוות בסדר המשחקים לעונת 2013/2014 שפורסם אתמול.

אוהדי מכבי תל אביב הוותיקים אינם שוכחים את סיפור האליפות של עונת 1959/60. מכבי תל אביב האמינה כי היא יכולה לסיים עשור ענק, שהחל בזכייה בתואר האליפות, ולסגור מעגל עם אליפות נוספת של הקבוצה הגדולה ביותר בתולדות המועדון. במהלך העשור הראשון למדינת ישראל, זכתה מכבי תל אביב בחמש אליפויות ובחמישה גביעי מדינה.

המחזור האחרון של הליגה הלאומית (המקבילה לליגת העל הנוכחית) נקבע ל-11 ביוני 1960. מכבי ניצבה בעמדת מבטיחה לזכייה באליפות, כאשר דורגה במקום הראשון עם 30 נקודות ערב המחזור ה–22 והאחרון. במקום השני היתה האלופה, הפועל פתח תקווה, עם  29 נקודות, כאשר ניצחון מעניק 2 נקודות. מכבי אירחה במגרשה בצפון תל אביב (איצטדיון המכבייה) את הפועל חיפה השלישית, שאיבדה סיכוי לזכות בתואר. פתח תקווה שיחקה נגד מכבי יפו מתחתית הטבלה.

ביום חמישי, לאחר האימון האחרון, יצאו ראשי מכבי תל אביב למועדון הלילה "אדריה" והזמינו 60 מקומות לארוחת ערב ובילוי מתוכנן לאחר הזכייה באליפות. את מכבי אימן שחקן העבר שלה יוסף מירמוביץ', את פתח תקווה אימן היוגוסלבי מיודרג יובנוביץ' ומאמן הפועל חיפה היה אחד מגדולי כדורגלני יוגוסלביה בכל הזמנים, זלטקו צ'יקובסקי.
שחקני מכבי היו בטוחים בעצמם. הם הגיעו לאיצטדיון המכבייה מוקדם מן הרגיל ונשלחו לצפות בים השקט. הטיילת של היום לא היתה בתוכניות. שורה של מוסכים עמדה אז במקום ואוהדי מכבי מילאו את מתחם "גלידת מונטנה".

גם הפועל חיפה הקדימה להתייצב למשחק והגיעה כשעתיים וחצי לפני שריקת הפתיחה של השופט ראובן פריזנר. מאמן האורחים, זלטקו צ'יקובסקי, היה במצב רוח מרומם והודיע לעמיתו מרימוביץ' כי חיפה תנצח. צ'יקובסקי הסביר לאנשי מכבי, כי המגן הימני שלו, היווני יאגוס סימנטיריס, ישמור על החלוץ רפי לוי ולא ייתן לו לגעת בכדור. "ניטרול מלך השערים של מכבי הוא המפתח לניצחון", הצהיר היוגוסלבי. 12 אלף צופים גדשו את מגרשה של מכבי. אנשי הקבוצה דאגו שאחת מניידות המשטרה ששמרו על הסדר תעמוד ליד שער כניסת השחקנים, והשוטרים יהיו בקשר אלחוטי עם הניידת במשחק בין פתח תקווה למכבי יפו כדי לקבל דיווחים מהשטח.

מכבי פתחה עם אהרון שרשטינסקי, יעקב גוזלי, צבי איזנבויים, נח רזניק, שאול מתניה, יצחק פלשל, אמנון אהרונסקינד, יוסף גולדשטיין, רפי לוי, יצחק נחמיאס ושייע גלזר. הפועל חיפה עלתה עם ארנון רוקמן, יאגוס סימנטיריס, ליאון קיוביק, בולוס בולוס, מיכאליס סימנטיריס, אורי וינברג, אברהם נסטפובר,  שמחה אורן, שלמה לוי, שמואל ששון ורובי יאנג.

ניידות המשטרה החלו להזרים מידע מהמגרש בפתח תקווה, והדבר הגיע מהר מאוד ליציעי העמידה והישיבה הדחוסים. פתח תקווה עלתה ליתרון 0:1 משער של אבשלום רצאבי בדקה ה-20. כעבור שתי דקות הקפיץ את היציעים דיווח על שער שוויון של חלוץ מכבי יפו, אינשטיין קליש. מכבי לא הצליחה עדיין להבקיע, למרות שהתהדרה בחלוצים כמו גלזר, רפי לוי ואהרונסקינד. סימנטיריס שיתק את רפי לוי לחלוטין ואברהם נסטפובר הצר את צעדיו של עושה המשחק הצהוב, יוסל'ה גולדשטיין. בדקה ה-40, הלם במגרש המכבייה. שלמה לוי, שגדל במכבי תל אביב, לא התחשב בקבוצת העבר שלו ונגח מקרוב לרשת של שרשטינסקי. 0:1 לחיפה במחצית.

ההלם במגרש המכבייה גבר כשהדיווח מניידת המשטרה עבר מפה לאוזן: זכריה רצאבי העלה את הפועל פתח תקווה ליתרון 1:2. תוך כדי הפצת הבשורה, שוב הלמה חיפה במכבי. בדקה ה-55 בעט שמחה אורן מקרוב וקבע 0:2 לחיפה. פתח תקווה עשתה את שלה וכבשה שער שלישי מרגלי דוד אטוער והמתינה לתוצאה מאיצטדיון המכבייה. מכבי הסתפקה בשער ניחומים בדקה ה-89 מרגליו של רפי לוי, שסיים את העונה כ"מלך השערים" עם 19 כיבושים. 1:2 להפועל חיפה, אין אליפות למכבי.
שחקני מכבי ירדו מהמגרש עם דמעות בעיניים, ותואר האליפות נשאר באם המושבות. זלטקו צ'יקובסקי חיבק את שחקני מכבי ההמומים ולחש להם: "ככה זה בכדורגל, אתם לא הקבוצה הראשונה שזה קורה לה, תלמדו מזה לעתיד". בשיחה מארה"ב אמר השבוע חלוץ העבר של מכבי,  אמנון אהרונסקינד: "מי שהיה שותף להפסד ולאובדן האליפות של מכבי בקיץ 1960 כואב את זה עד היום. המשחק הזה לא נשכח ממני".