עמוד הביתתפריט ראשי

ניצחונה הראשון של נבחרת ישראל

20.3.2014 14:00
ניצחונה הראשון של נבחרת ישראל

כאשר מדינת ישראל הייתה רק בת שנה וחודשיים, 9,000 צופים הגיעו לאצטדיון המכביה וזכו לראות את ניצחונה הראשון של נבחרת ישראל בהדרכתו של אריה "לאיוש" הס. וארון ווינברגר (צמד) ודני ילובסקי כבשו לישראל

אשר גולדברג

בעוד כשלושה חודשים יפתחו משחקי מונדיאל 2014 בברזיל. עיני כל העולם תהיינה נשואות להצגת הכדורגל הגדולה בתבל. ב- 1950 אירחה ברזיל את אליפות העולם הרביעית (מ- 1930 ועד 1966 נקראו המשחקים בשם: "אליפות העולם". החל מ –1970 לאחר משחקי מקסיקו של אותה שנה, החלו המשחקים להיקרא  "המונדיאל").

במשחקי מוקדמות אליפות העולם של 1950 בברזיל, שובצה נבחרת ישראל לשני מפגשים עם נבחרת יוגוסלביה כדי להילחם על הזכות להשתתף באליפות העולם. פחות מחודש לפני המשחק נגד יוגוסלביה, אירחה ישראל את נבחרת קפריסין כדי שזו תשמש "שפן ניסיונות" לנבחרת שלנו. הפעם, לקראת משחקי מוקדמות היורו 2016 בצרפת, הוגרלה נבחרת קפריסין הנוכחית לבית אחד יחד עם נבחרת ישראל.

ב-1950, לקראת הטיסה של נבחרת ישראל ליוגוסלביה, נקבעו שלושה משחקים נגד נבחרת קפריסין באצטדיון המכביה על שפך הירקון לים. שני משחקים ראשונים נרשמו תחת הכותרת: "ניקוסיה – תל-אביב" ואילו המשחק השלישי נקבע כמשחק ידידות בין ארצי רשמי. בראש המשלחת הקפריסאית עמד יו"ר ההתאחדות לכדורגל של קפריסין, ניקוס סטיליאוקיס, שהיה ידוע בכך שארגן קודם לכן ביקורים של קבוצות הפועל תל-אביב ומכבי תל-אביב בקפריסין.

נבחרת קפריסין הגיעה לשדה התעופה בלוד בטיסה. השחקנים האורחים הנרגשים סיפרו כי טיסת הלילה הייתה קצרה וארכה שעה וחצי בלבד, הם הוסיפו כי עבור כל השחקנים הייתה זו הטיסה הראשונה בחייהם. לתקשורת הכתובה סיפרו כי אלופת האי היא קבוצת "אפועל ניקוסיה" ומחזיקת הגביע היא "אנורטוזיס פמגוסטה".

מאמן הנבחרת הלאומית שלנו היה אריה "לאיוש" הס, מבכירי כדורגלני קבוצת הכח וינה, אשר השתתף בניצחון המהולל (0:5) של הכח וינה על ווסטהאם יונייטד בלונדון באמצע שנות ה- 20. הס עזב את וינה ב- 1935 לאחר עלייתו של היטלר לשלטון בגרמניה. הוא עלה לארץ ישראל ושיחק במכבי תל-אביב תוך ויתור על הצעות ממועדונים מקצוענים בארה"ב. בהמשך עבר לבית"ר תל-אביב אשר כמאמן הפך אותה לאחת משלוש הקבוצות הטובות בארץ ישראל. הס החליף את חברו לקבוצת הכח וינה, אגון פולאק, בעמדת המאמן הלאומי.

המאמן לאיוש הס קיים את האימונים במגרש המכביה ועסק בעיקר בנושא הכושר הגופני

סגל נבחרת ישראל מנה 22 כדורגלנים שנבחרו ממספר קבוצות: ממכבי תל-אביב, הפועל תל-אביב, בית"ר תל-אביב והפועל פתח-תקווה. שני המשחקים המוקדמים ששימשו "חזרה גנרלית" לקראת המשחק המרכזי הסתיימו בתוצאות תיקו 2:2 ו- 3:3. בשני המשחקים תחת השם : "תל-אביב – ניקוסיה" הייתה התפתחות דומה. נבחרת תל-אביב הדגימה כדורגל טכני יותר וגילתה עליונות שהסתכמה ביתרון שערים. הקפריסאים מצדם השכילו להשוות את התוצאה לקראת סיום המשחק. הקהל הישראלי יצא מאוכזב מצמד המפגשים.

המאמן לאיוש הס קיים את האימונים במגרש המכביה ועסק בעיקר בנושא הכושר הגופני. הס היה איש שומר מצוות, ולמשחקי הכדורגל שנערכו בשבת היה צועד ברגל מביתו או מבית המלון.

תמונה משותפת לפני המשחק: ישראל וקפריסין

ב- 30 ביולי 1949, 9,000 הצופים שהגיעו לאצטדיון המכביה ייחלו לדבר אחד- "רק לא תיקו נוסף". שחקני נבחרת קפריסין עלו למגרש בריצה עם דגל קפריסין אותו הגישו לקפטן הישראלי ארנסט "וורמש" וינברגר. בפני השופט הישראלי הופרט, התייצבו שתי הנבחרות לנגינת ההמנונים. הרכב נבחרת ישראל למשחק כלל את יעקב חודורוב, ישראל וייס, בוצ'קה פלמן, אלי פוקס, יצחק גמבש, מתתיהו כהן, אדמונד שמילוביץ', משה וארון, אליעזר שפיגל, איזיק צ'צ'יק וארנסט וינברגר. בנבחרת קפריסין שיחקו לאלוס, קינאס, טאקיס, אריסטוטוס, אנדריאס, פאמבוס, פאטקס, סאנדריאס, חימונאידיס,פאפאדימאס וגריגוריאס.

כבר בדקה ה-7 למשחק רגש האצטדיון כולו - פריצה מהירה של החלוץ המרכזי לייזר שפיגל נבלמה בזינוק יפה של לאלוס, השוער הקפריסאי אשר נפל לרגליו. כתוצאה מההתנגשות נאלץ שפיגל לנטוש את המגרש כשדני ילובסקי ממלא את מקומו. בדקה ה-11 הסתיים שיתוף פעולה יפה בין ילובסקי- וארון ווינברגר בנגיחה של האחרון אל תוך הרשת - 0:1 לישראל. בדקה ה- 14 האורחים משווים את התוצאה לאחר שהקיצוני השמאלי גריגוריאס, חולף על פני השוער חודורוב, מסיט את הכדור לחימונאידיס אשר ממשיך איתו ובועט לרשת - 1:1. מרגע לרגע הופך המשחק נוקשה יותר ומתאפיין בפגיעות גופניות כשבין הנפצעים אלי פוקס ויצחק גמבש אשר יוצאים מן המשחק ובמקומם עולים למגרש דוד שוויצר ויעקב גמבש. בדקה ה- 41 בועט ווינברגר בעיטה בעוצמה חזקה ממרחק 25 מטרים אל תוך הרשת העליונה וקובע את תוצאת המחצית, 1:2 לישראל.

בפתיחת המחצית השנייה נפצע השוער הקפריסאי לאחר זינוק לרגליו של מתתיהו והוחלף על ידי קוצ'וס. פצוע ישראלי נוסף היה משה וארון שיצא מדדה מן המגרש כשבמקומו נכנס יהושע גלזר. בדקה ה-70 ביססו הישראלים את ניצחונם: פריצה מהירה של גלזר אשר העביר את הכדור למרכז הסתיימה בשער תוך כדי ריצה מרגלי דני ילובסקי אשר קבע: 1:3 לישראל שרשמה לעצמה ניצחון ראשון כנבחרת ישראל (להבדיל מנבחרת ארץ ישראל שפעלה בעת שלטון המנדט הבריטי בארץ ישראל עד להכרזת העצמאות ב- 1948). כעבור 21 יום שיחקה נבחרת ישראל בבלגראד נגד נבחרת יוגוסלביה וזו הביסה את ישראל בתוצאה :0:6.