עמוד הביתתפריט ראשי

1968: הקאמבק שלא היה

14.10.2013 09:00
1968: הקאמבק שלא היה

מחר (ג') תעלה נבחרת ישראל למפגש מול המקבילה מצפון אירלנד (20:00, אצטדיון רמת גן) ותנסה לסיים את קמפיין מוקדמות המונדיאל בטעם מתוק. מתוק יותר מהמפגש שהיה בשנת 1968

אשר גולדברג

בשנת 1968 העפילה נבחרת ישראל, תחת המאמן היוגוסלווי מילובאן צ'יריץ', למשחקי אולימפיאדת מכסיקו. ההישג ההיסטורי לא הואיל לצ'יריץ' וחוזהו לא חודש ולתפקיד המאמן הלאומי מונה עמנואל שפר. ההתאחדות לכדורגל הזמינה את נבחרת צפון אירלנד לישראל למשחק ידידות ששימש כהכנה אחרונה לקראת האולימפיאדה. נבחרת צפון אירלנד עוררה סקרנות רבה בארץ בעיקר בשל כוכבה הגדול של מנצ'סטר יוניטד, ג'ורג' בסט, נער הזהב של הכדורגל הבריטי וכל 21 אלף הכרטיסים למשחק בבלומפילד אזלו מספר ימים לפני המשחק.
שחקני נבחרת צפון אירלנד הגיעו לנמל התעופה בלוד בטיסה מבלפסט כאשר בשדה התעופה המתינו להם אנשי תקשורת רבים מישראל. מנג'ר הנבחרת הצפון אירית, בילי בינגהאם, הודיע מיד עם הנחיתה: "קיבלתי טלפון מסיר מאט באסבי שהודיע כי ג'ורג' בסט נפצע במשחק נגד ווסטהאם. בסט נבדק על ידי רופאה של היונייטד וזה אסר עליו לטוס לתל-אביב".
נבחרת צפון אירלנד התאכסנה בבית המלון ברמת אביב. בראש המשלחת האירית עמד יו"ר ההתאחדות הצפון אירית הארי קיוואן ששימש אז כסגן נשיא פיפ"א. במפגש עם התקשורת הישראלית הבטיח קיוואן כי פיפ"א תתנגד לכל ביטוי של אפליה פוליטית בכדורגל. הצהרה שבאה לאחר דרישה של מספר מדינות מוסלמיות באסיה לסלק את ישראל מההתאחדות לכדורגל של יבשת אסיה.


נבחרת צפון אירלנד בחרה במגרש האימונים של שמשון תל-אביב הסמוך למלון רמת אביב כדי לקיים בו את אימון הבכורה שלה. שוער הנבחרת ושחקנה של טוטנהאם האנגלית, פאט ג'נינגס,  ניגש לעיתונאים מישראל והתעניין מהו המרחק מתל-אביב לתעלת סואץ. השוער הסביר כי עיתוני הבוקר עסקו בתקרית אש בתעלה בין צבא מצרים לכוחות צה"ל, תקרית עליה דיברו אורחי המלון בארוחת הבוקר. ג'נינגס סיפר כי המשחק נגד ישראל משמש הכנה עבור נבחרתו לקראת המשחק נגד נבחרת טורקיה במסגרת מוקדמות אליפות העולם של מכסיקו 1970.


לשחקני נבחרת צפון אירלנד הובטח מענק ניצחון על סך 60 ליש"ט, שהיו 540 לירות ישראליות של אותם הימים. העיתונאים מצפון אירלנד סיפרו כי שוויים של אחד עשר השחקנים שיפתחו במשחק נגד ישראל הוא 385 אלף ליש"ט, כאשר השחקן היקר ביותר של הנבחרת היה הקפטן טרי ניל ששוויו היה 80 אלף ליש"ט, אחריו עמד דרק דוגאן ששוויו היה  60 אלף ליש"ט והשוער ג'נינגס ששוויו 50 אלף ליש"ט. לקראת המשחק אמר מאמן נבחרת ישראל, עמנואל שפר, לתקשורת הישראלית: "אני מקווה שאוכל להסיק מסקנות לגבי השחקנים. מי שאינו מתאמן בנשק חי אינו מסוגל להילחם בקרב העיקרי ולהוכיח את עצמו".
ב-10 בספטמבר 1968 הגיעו 21 אלף צופים לבלומפילד. את המשחק ניהל השופט אוטומאר הובר משוויץ. הרכב נבחרת ישראל כלל את חיים לוין, שרגא בר, צבי רוזן, ישעיהו שוואגר, מנחם בלו, שמואל רוזנטל, רחמים טלבי, גיורא שפיגל, שייע פיגנבויים, מרדכי שפיגלר ורובי יאנג. כן שותפו שמואל מליקה וג'ורג' בורבה. בהרכבה של נבחרת צפון אירלנד היו  ג'נינגס, רייס, הארווי, ניל, סטיוארט, ג'קסון, סלואן, מקמורדי, דוגן, ארווין ורוס.


כבר בדקה החמישית נכבש השער הראשון לזכות האורחים. השוער לוין הדף בעיטה של מקמורדי ובעודו שרוע על הדשא הסתובב הכדור ברחבת החמש. וילי ארווין מקבוצת פרסטון נכנס בקלות עם הכדור לתוך הרשת וקבע 0:1 לצפון אירלנד. לנבחרת ישראל, ובעיקר לשפיגל ושפיגלר, ניתנו מספר הזדמנויות לכבוש שער אך הכדורים שבעטו נעצרו בידיו של השוער ג'נינגס. הדקה ה–20 הייתה שייכת לחלוצה של קבוצת וולבס, דרק דוגאן. הוא התגבר על צביקה רוזן, עבר בכידרור גם את שוואגר ותוך כדי ריצה בעט לפינה הרחוקה של חיים לוין וקבע 0:2 לצפון אירלנד. בדקה ה-38 דוגן בעט לעבר השער, לוין הדף בצורה שגויה ונגיחה קלה של ארווין קבעה את תוצאת המחצית: 0:3 לאורחים מצפון אירלנד.


בשעת ההפסקה זעם המאמן שפר בעת התדרוך שלו והחליף את השוער לוין בשמואל מליקה. כבר בדקה ה–52 חזרה ישראל למשחק במהלך קבוצתי מרשים. פיגנבויים מסר למגן מיקו בלו ששעט קדימה. הוא הגביה משמאל ומרדכי שפיגלר בעט בעיטה לפינה הקצרה וקבע 1:3. נבחרת ישראל השתלטה על המשחק והלחץ על השער של צפון אירלנד היה מאורגן ורצוף. בדקה ה–63 שער ישראלי נוסף, מרשים ביופיו כאשר רחמים טלבי ממכבי תל אביב ניצב 22 מטרים מן השער כשלפתע שלח כדור בעוצמה רבה שנחת בין חיבורי הקורות של פאט ג'נינגס. 2:3. הניסיונות להשוות את התוצאה בהמשך לא הצליחו ושחקני צפון אירלנד ירדו מכר הדשא מרוצים בניצחונם ואילו שחקני ישראל התנחמו בתוצאה המכובדת ובשיפור רמת משחקם. בסיום המשחק הודיע המאמן שפר למשה עסיס ממכבי תל-אביב ולקפטן הפועל תל-אביב חיים נוריאלי כי הם נשארים בארץ ולא ימריאו לארה"ב ולאולימפיאדת מכסיקו.