עמוד הביתתפריט ראשי

המועדון שחוסל בשואה

7.4.2013 13:40
המועדון שחוסל בשואה

הכח וינה הייתה הקבוצה היהודית הטובה בעולם בשנות ה-20 של המאה הקודמת. את סיפורה אף אחד מעולם לא כתב, עד היום


מאת: אשר גולדברג

במוזיאון בכפר המכבייה, הנקרא על שמה של קבוצת הכח וינה, ניצב ספר ענק עליו כתוב: "סיפורה של הכח וינה". אם תבקרו במקום פעם ותפתחו את הספר תגלו כי דפיו ריקים. הסיפור האמיתי של הקבוצה לא נכתב מעולם על ידי היסטוריון כלשהו. זה סיפורו של המועדון היהודי הגדול באירופה שנוסד בוינה בשנת 1909 ונמוג כלא היה עם עליית הנאצים לשלטון בגרמניה.

באביב 1909 הקימו ארתור בר וד"ר אינגנץ' מולנר קבוצת כדורגל קטנה במועדון יהודי בוינה. הקבוצה החלה לשחק בליגה האוסטרית הרביעית. ב-1920, לאחר מלחמת העולם הראשונה ולאחר שהקבוצה לא שיחקה באופן שוטף, שבו חבריה למועדון והעפילו לליגה הראשונה באוסטריה. באותה שנה עזב את הקבוצה אחד משחקניה הבולטים, שמעון לומיק אשר עלה לארץ ישראל כסנונית ראשונה והחל לשחק במכבי תל-אביב. שמות שחקני הקבוצה החלו להתפרסם בכל רחבי אוסטריה. רבים נהגו להגיע לאצטדיונה הביתי של הקבוצה "הו - הא וארטה" כדי לצפות בקרל דולדינג, האחים אריק וקורט יון, קובי נוימן, פליקס סלוצקי, נורברט כץ לאיוש הס וחבריהם במשחקיהם מול שאר קבוצות הליגה. עד מהרה מונה בילי האנטר הסקוטי לתפקיד מאמן הקבוצה וזו משכה אליה את רוב הכישרונות היהודים אשר שיחקו באירופה באותה עת, ביניהם היה הבלם בלה גוטמן שנחשב אז לטוב באירופה.

בשנת 1923 המשיכה הקבוצה היהודית לזנק למעלה כאשר סיימה בתוצאת תיקו 1:1 מול ווסטהאם האנגלית במשחק ראווה מול 60 אלף צופים. האנגלים דרשו משחק גומלין באפטון פארק ובראשית ספטמבר נסעה הקבוצה של האנטר לבריטניה. אחד עשר המופלאים אשר שיחקו באותו יום באפטון פארק הדהימו את עולם הכדורגל כשגברו על הפטישים בתוצאה 0:5. צמד של נאמאש ושער נוסף של הס העלו את הכוח ליתרון 0:3 במחצית הראשונה ושער נוסף של כל אחד מן השניים במחצית השנייה הובילו לניצחון הענק. לסגל השחקנים שכלל את הלפרין, שויער, גולד, סלוצקי, גוטמן, פולאק, נאמאש, הויזלר, גרינוולד, הס וכץ ששיחקו באותו משחק, נוספו גם איזנהופר, וורטמן, וגנר, שוורץ, פריד ופאביאן. היו אלה העונות בהן ביססה הכח וינה את מעמדה כקבוצה היהודית הגדולה ביותר בכל הזמנים.

שנתיים לאחר הניצחון באפטון פארק, הוכיחו שחקני הכח כי הם טובים לא רק במשחקי ראווה כשהדהימו את אוסטריה והפכו לקבוצה היהודית הראשונה שזכתה באליפות המדינה עם ניצחון על ס.ק. וינה במחזור האחרון. שנה לפני הזכייה, בינואר 1924, הגיעו שחקני הקבוצה בפעם הראשונה לארץ ישראל וגברו על מכבי תל-אביב בתוצאה 1:5. לאחר שזכו באליפות אוסטריה ערכו שחקני הקבוצה ביקור נוסף בארץ ושוב גברו על קבוצות שונות, ביניהן מכבי תל-אביב, אותה ניצחו בתוצאה המדהימה 1:12. כמה חודשים אחר מכן הגיעה מכבי תל אביב לוינה לביקור גומלין והצליחה לסחוט הפסד מינימלי של 5:1. הכח וינה ומאמנה בילי הנטר החליטו להחתים את מגן מכבי תל-אביב מייק אקרמן וזה הפך לליגיונר הראשון מארץ ישראל אשר חתם בקבוצה בחו"ל.

בשנת 1927 יצאה הכח וינה לסיור בארה"ב. הביקור הוכתר כהצלחה אך הקבוצה שבה ממנו לאירופה ללא תשעה משחקניה אשר החליטו להישאר בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות לאחר שנהנו לצפות בגדול שחקני הבייסבול בייב רות, ומהיכרות עם אלוף העולם באיגרוף, בני לאונרד. ללא התשעה שנותרו בארה"ב החלה הקבוצה להתדרדר ובתחילת שנות ה-30 של המאה הקודמת אף ירדה לליגה השנייה. הקבוצה הזעיקה מהפועל חיפה את יעקב (יינה) שטרן ששיחק בשורותיה במשך שתי עונות בטרם עבר לשחק בצרפת וחזר להפועל חיפה ממש עם סגירת שערי היציאה לארץ ישראל.

עם עליית הנאצים לשלטון בגרמניה בשנת 1933 ועם גלי האנטישמיות שהחלו להתפשט באוסטריה, החלו רבים משחקני הקבוצה לעלות ארצה. פולאק, הס ונאמאש הצטרפו למכבי תל-אביב עם הגעתם, ריצ'ארד פריד חיזק את הפועל חיפה ומקס הויזל שהגיע אחרון לבש אף הוא את המדים הצהובים של מכבי. הנטישה כמעט שפירקה את הקבוצה. שחקן מפורסם נוסף מהכח וינה, פריץ דוננפלד, ששיחק במכבי תל-אביב שב לאוסטריה ב– 1937 ושרד את השואה לאחר שנעזר בחברים שהסתירו אותו במקומות מסתור שונים במשך חמש שנים. חיילי הבריגדה היהודית מארץ ישראל פגשו אותו בצרפת אחרי הצלתו. לאחר המלחמה אימן דוננפלד קבוצות בהולנד ואיטליה.
שחקני הכח אשר נשארו בוינה היו עדים, כמו שאר חברי הקהילה, כיצד אלופת אוסטריה בשחייה, השחיינית היהודייה, יהודית דויטש סירבה להשתתף באולימפיאדת ברלין ועלתה במקום זאת לארץ ישראל לאחר שנשללו ממנה כל תאריה עקב צעדה זה. בשנת 1939 עלו ארצה גם מייסדי הכח וינה, ארתור באר ואיגנץ' קרנר שייסדו רשמית את הכוח תל-אביב בה שיחקו רבים מיוצאי הכח וינה המיתולוגית לצד עולים מיוון. במשך השנים עברה הקבוצה תהפוכות רבות, כאשר התאחדה עם מכבי ר"ג ולאחרונה עם מכבי רמת-עמידר.

הגרמנים סגרו את הכח וינה ואסרו עליה להתקיים, כאשר אחדים משחקני הקבוצה כמו בלה גוטמן שרדו את השואה על ידי הסתתרות בבתי חברים. 15 שנים לאחר סיום המלחמה הפך גוטמן למאמן המוביל באירופה, כאשר הוליך את בנפיקה ליסבון לזכייה בכתר האירופי. שחקני הקבוצה  אשר נותרו באוסטריה, כמו יוסף אייזנהופר ומשה שויער שלא עלו ארצה למרות שהיו מבוקשים על ידי מכבי תל-אביב, נלקחו לתאי הגזים  באושויץ ונשרפו על ידי הנאצים ועוזריהם, יחד עם דמויות בולטות נוספות בספורט האירופי של אותם ימים.

אגון פולאק אשר פרש ממשחק לאחר מספר עונות במדי מכבי תל-אביב הוביל את הצהובים למשך מספר עונות ולבסוף קיבל את תפקיד מאמנה הראשון של נבחרת ישראל בשנת 1948. מחליפו על הספסל הלאומי היה חברו לאיוש הס מן הבולטים שבחלוצי הכח וינה וזה אימן את הנבחרת בשנים 1949-1950. החלוץ, אלכסנדר נאמאש, ששיחק במכבי תל-אביב עזב את ישראל לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה (דצמבר 1937), אך ניצל בנס לאחר שמצא מחבוא בהולנד. נאמאש אימן את נבחרת הולנד וקבוצות שונות בברזיל.

יהודית דויטש, ממנה נלקחו כל המדליות בהן זכתה לפני המלחמה, המשיכה לשחות בישראל בשורות מכבי חיפה וזכתה באינספור תארים. איש משחקני הקבוצה כבר אינו בין החיים והספר שבכניסה למוזיאון כפר המכבייה יישאר כנראה ריק לעולם, אך סיפורה של הכח וינה ימשיך להדהד בלב אוהדי הספורט לעולם.