טורניר בן דרור ה-15

27.5.2024 12:30 PM
טורניר בן דרור ה-15

הטורניר התקיים ביום שבת באבן יהודה. מכבי חיפה ניצחה בגמר 0-3 את מכבי פ"ת. הפועל רעננה זכתה בנערות א'

טורניר בן דרור ה-15 (אלוף האלופים) לקבוצות משנתון נערים ג', נערך ביום שבת בפעם ה-15  לזכרו של כדורגלן העבר של נבחרת ישראל ומכבי פ"ת, ישראל בן דרור ז"ל.

בשונה מעונות קודמות, בשל התארכות העונה עד לשלבים מאוחרים, בטורניר "אלוף האלופים" של שנתון נערים ג' לקחו חלק 6 קבוצות בלבד, אלא שהחידוש הפעם היה גם טורניר שנערך במקביל ובו לקחו חלק 3 אלופות שנתון נערות א': הפועל כרמיאל (צפון), אס"א ת"א (דרום) והפועל רעננה - אלופת המרכז, בהדרכתו של עידן חמו, שניצחה בכל שלושת המשחקים שקיימה והניפה את הגביע בסיום.

המשחקים שוחקו בפורמט של 20 דקות כל מחצית. במהלך הטורניר נערכה גם תחרות הוצאת כדורי חוץ - אחד מסימני ההיכר של ישראל בן דרור ז"ל ככדורגלן.

בטורניר "אלוף האלופים" 6 קבוצות נערים חולקו לשני בתים: בבית א' הוגרלו מכבי פ"ת דרום, הפועל פ"ת והפועל כפר סבא. בבית ב' הוגרלו מכבי נתניה, מכבי חיפה ומכבי ת"א.

תוצאות בית א':

מכבי פ"ת - הפועל פ"ת 0:2
הפועל פ"ת - הפועל כפר סבא 0:0
מכבי פ"ת - הפועל כפר סבא 0:0

תוצאות בית ב':

מכבי ת"א - מכבי נתניה 1:1
מכבי חיפה - מכבי נתניה 1:2
מכבי חיפה - מכבי ת"א 1:4

תוצאות משחקי מיקום:

מכבי חיפה, בהדרכתו של יורם בסר, זכתה במקום הראשון בזכות ניצחון 0:3 על מכבי פ"ת.
מכבי נתניה סיימה את הטורניר במקום השלישי עם ניצחון 0:5 על הפועל כפר סבא.
מכבי ת"א סיימה את הטורניר במקום החמישי עם ניצחון 0:2 על הפועל פ"ת.


בתמונה: ראש מועצת אבן יהודה מתן כצמן, אופל סופר שחקנית נבחרת ישראל ומועדון ספורט קרית גת, שינו זוארץ יושב ראש ההתאחדות, אלדד אמירה מנהל תפעול של ביהס האמריקאי וליעד סואץ קרני נכדתו של ישראל בן דרור

ישראל בן דרור
ישראל בן דרור נולד במרץ 1932 בשכונת עין גנים שבפתח תקווה. אביו מרדכי פריימן, שהיה מראשוני המקום, בחר להחליף את שם המשפחה שלו בשם העברי - בן דרור. ישראל היה הילד השלישי במשפחה, אח לשמואל ובלה. האב מרדכי היה ממקימי ההתאחדות לכדורגל ב-1928 ומראשי קבוצת הכדורגל מכבי אבשלום פתח תקווה. על שער בית המשפחה הופיע סימלה של מכבי.

ישראל הילד, כך סיפרו במשפחה, נהג לישון בלילה על כדור ולא על כר. לאחר שסיים את לימודיו בבית הספר פיק"א בפתח תקווה, נשלח ישראל ללמוד בבית הספר החקלאי מקווה ישראל. בבית הספר בלט בכישורי הכדורגל שלו והלך בעקבות האח הבכור שמואל, שהיה כדורגלן מצטיין במכבי פתח תקווה ובבריגאדה היהודית של הצבא הבריטי, בשורותיה לחם באירופה נגד הגרמנים.

ב-1949, בהיותו בן 17, עלה לקבוצה הבוגרת של מכבי פתח תקווה. ב-1950 התגייס ישראל לצה"ל ולאחר שסיים קורס קצינים עבר לשרת בתותחנים ובחיל האוויר. בתחרויות הספורט של צה"ל, החזיק בן דרור בשיא הצבאי בזריקת רימון. לאחר השחרור מצה"ל למד בן דרור שנתיים במכון וינגייט לקבלת תעודת מורה לחינוך גופני. במקביל להיותו כדורגלן מצטיין במכבי פתח תקווה, עסק ישראל גם באתלטיקה קלה והצטיין בקפיצה לרוחק, הטלת כידון, זריקת דיסקוס והדיפת כדור ברזל.

לימים הכיר ישראל את זיוה שניידר, שהפכה להיות חברתו ואשר ליוותה אותו לכל פעילויות הכדורגל. ביוני 1952 רשמה מכבי פתח תקווה הישג ענק בתחום הכדורגל הישראלי כאשר זכתה בגביע המדינה. פתח תקווה ניצחה את מכבי תל אביב 0:1 משער של אמנון כרמלי. בהרכב פתח תקווה הופיעו האחים שמואל וישראל בן דרור יחדיו.

ישראל היה השחקן שמכבי תל אביב צרפה לשורותיה בכל משחקי הידידות והמסעות שלה באירופה. ככדורגלן, התפרסם ישראל בזכות הבעיטה והנגיחה החזקות שלו והצטיין בהוצאות כדורי חוץ, מהחזקות ביותר שהיו מוכרות אז.

בן דרור רשם שלוש הופעות בנבחרת ישראל, שתיים במוקדמות אליפות העולם ב-1954 מול יוגוסלביה שהסתיימו בהפסדים של ישראל בתוצאה זהה של 1:0. כמו כן, שותף בן דרור במסע הגדול לדרום אפריקה ב-1954, והשתתף במשחק בו נוצחה ישראל 2:1 על ידי דרום אפריקה ביוהנסבורג. לבן דרור שתי הופעות גם בנבחרת ב' של ישראל.

ב-1955 נישאו ישראל וזיוה. תחילה התגוררו בפתח תקווה, ובשנת 1957 עברו לאבן יהודה. לבני הזוג נולדו ארבעה ילדים: תמי, אילן, אורנית ורותם. ב-1957 החלה משפחת בן דרור במסורת של חגיגת יום העצמאות בביתם, במטרה לשמר את החברות ממסע הנבחרת לדרום אפריקה.

ב- 1962 פרש בן דרור ממכבי פתח תקווה, בשורותיה שיחק 157 משחקים וכבש 36 שערים. ישראל החל ללמד ספורט בבית הספר 'ביאליק' בנתניה. בית הספר והוראת הספורט תפסו מקום מרכזי בחייו. במלחמת יום כיפור לחם בן דרור עם הגדוד שלו על גדות תעלת סואץ.

ביום שבת, ה-18.02.2006, נפטר ישראל בן דרור בביתו באבן יהודה.