9.5.2022 14:00
הכירו את נבחרת לוקסמבורג

בואו להכיר את כל הנבחרות לפני כולם, מה הרקע ההיסטורי? מי הם שחקני המפתח? ולאן לדעתנו תגיע באליפות

כתבו: הדר לבני ומאור ריבן


עוד טרם יצא לדרך הטורניר, נבחרת לוקסמבורג היא אולי "הפתעת הטורניר", רק מעצם העפלתה אליו. למעט העפלה אוטומטית אחת בשנת 2006 לאליפות אירופה עד גיל 17 אותה אירחו הלוקסמבורגים, בכל שנות קיומה של המדינה הקטנטנה ממרכז אירופה, המונה סך הכל כ-630,000 אזרחים – אף נבחרת כדורגל, באף קטגוריית גיל, לא העפילה מעולם לטורניר גדול. עד שהגיעה נבחרת הנערים של מאריו מוטש, ועשתה את זה בענק.

את שלב המוקדמות היא סיימה במקום הראשון, מעל בלגיה ונורווגיה. בשלב העילית הוגרלו הלוקסמבורגים לבית הכולל מעצמות כדורגל כמו אנגליה, צרפת ורוסיה. הרוסים אמנם הושעו בעקבות הלחימה באוקראינה אבל המשימה של הלוקסמבורגים נשארה קשה מאוד כשהם יודעים שגם מקום שני לא בהכרח יספיק כדי לרשום העפלה היסטורית לטורניר גדול. המשימה נראתה עוד יותר בלתי אפשרי אחרי שבמשחק הראשון הפסידו 2-0 לצרפתים. אך לאחר שגם האנגלים הפסידו לצרפתים, הגיעו לוקסמבורג ואנגליה למשחק האחרון כשלשתיהן 0 נקודות למשחק על כל הקופה. לוקסמבורג ניצחה 2-0 סנסציוני על האנגלים והמשמעות הייתה ברורה, העפלה היסטורית לטורניר היורו עד גיל 17.

הנבחרת של המאמן הצעיר מאריו מוטש (37) לא נחשבת לכשרונית למדי, אך בהחלט מאומנת מאוד. לראיה, הנבחרת משחקת בשיטות מגוונות ובמערכים שונים כאשר המערך המועדף על מוטש הוא לרוב 3-4-3, עם התבססות על משחק אגפים דרך המגנים התוקפים ותנועות ללא כדור של שני החולצים הקדמיים.

עוד אלמנט שמאפיין את הנבחרת הלוקסמבורגית הוא משחק מאוד פיזי, עם הרבה עבירות, ועל כך יעיד מספר הכרטיסים הצהובים שנשלפים לעברם - רק בנצחון על אנגליה ספגו 5 כרטיסים צהובים. סך הכל ב-4 משחקים (המשחק מול אזרבייג'ן בשלב המוקדמות הראשון לא שוחק, האזרבייג'נים לא הופיעו לטורניר וכל היריבות שלהן ניצחו 3-0 טכני) בשלבי המוקדמות והעילית נשלפו לחובת הלוקסמבורגים 14 כרטיסים צהובים.


שימו עין על:
הוגו לואיס אפונסו (17) – קפטן הנבחרת, שחקן מחלקת הנוער של קרלסרוהה הגרמנית. העוגן הלוקסמבורגי במרכז המגרש, הברומטר של הקבוצה, מניע את הקישור ואת הנבחרת כולה, משחק באחריות ולא נוטה לעשות טעויות. החלק הכי חשוב בהנעת הכדור של הנבחרת אך לא מצטרף הרבה לרחבה.

טים פליק (16) - שחקן התקפה מגוון מאוד המשחק בקבוצות הנוער והנערים של פרנקפורט הגרמנית, עוד אחד מה"לגיונרים" הלוקסמבורגים המשחקים במחלקות נוער אצל השכנות גרמניה וצרפת. משחק בעיקר כחלוץ אך יודע לשחק גם בקישור ובאגפים. שחקן מהיר מאוד עם יכולת דריבל טובה וקור רוח מול השער, מלך שערי הנבחרת עם 2 שערים במוקדמות, כולל בנצחון ההיסטורי על אנגליה.

והרי התחזית: המסע המופלא של הנערים הלוקסמבורגים צריך להסתיים איפשהו, וזה כנראה יקרה כבר בשלב הבתים. אין זה סביר שיסיימו מעל איטליה או גרמניה, אם כי גם לסיים מעל אנגליה לא היה נראה סביר בשעתו. כך או כך אנחנו נקווה שיסיימו מתחת לנבחרת שלנו.