"עתיד הכדורגל שלנו תלוי במאמנים"

יותר מ-350 מאמנים לקחו חלק ביום שישי האחרון בכנס השנתי שנערך באצטדיון סמי עופר בשיתוף ארגון המאמנים

יותר מ-350 מאמנים לקחו חלק ביום שישי האחרון בכנס השנתי שנערך באצטדיון סמי עופר בשיתוף ארגון המאמנים. המנהל הטכני, ווילי רוטנשטיינר, יחד עם הצוות המקצועי של הנבחרת הבוגרת, העבירו הרצאות מרתקות בהיבטים הטקטיים, הפיסיולוגיים והמנטאליים. מנכ"ל ההתאחדות, רתם קמר, הדגיש בפני המשתתפים את חשיבותם לפיתוח הענף

ההתאחדות לכדורגל, בשיתוף ארגון המאמנים, קיימו ביום שישי האחרון את הכנס השנתי למאמני הכדורגל בישראל. לכנס, שנערך באצטדיון סמי עופר בחיפה, הגיעו כ-350 מאמנים ואת ההרצאות השונות העבירו בעלי התפקידים בנבחרת הבוגרת ובהתאחדות: המנהל הטכני, ווילי רוטנשטיינר; מאמן השוערים, קלאוס לינדרברגר; המומחה לפיסיולוגיה, בנג'מין קוגל והמאמן המנטלי, ד"ר מרקוס רוגן, יחד עם המאמנים המנטאליים של הנבחרות הצעירות.


רוטנשטיינר, שהרצאתו התמקדה בפיתוח משחק הגנה נכון, פתח את הכנס ואמר למשתתפים "לפני שנה הגעתי לישראל והדבר הראשון שעשיתי היה לנתח את הדרך הישראלית, להגדיר את המטרות שלנו. 'הדרך הישראלי' היא פילוסופיה ייחודית לכדורגל שלנו, שלוקחת בחשבון את המצב הקיים, את מה שצריך לשנות, ומבהירה עד לאן ניתן להגיע.

"נתחיל עם חינוך והכשרת מאמנים - הכל במטרה שיהיה כדורגל שמח לילדים כאן בארץ, שיעבדו על טכניקה, עם דגש על הרבה נגיעות ומסירות בשתי הרגליים, התנסות בכל עמדה על המגרש והתפתחות ספורטיבית כללית. לפעמים צריך לקחת צעד אחורה כדי לחשוב על דור העתיד ואני מבטיח לכם שזה ישנה את הכדורגל כאן. גילאי 11 עד 18 הוא השלב החשוב ביותר בפיתוח הכישרונות בישראל. צריך לייצר שחקנים לא רק עבור הכדורגל המקומי, אלא כאלה שיוכלו להשתלב בכדורגל העולמי וכבר התחלנו עם אקדמיה בשפיים ויהיה שיתוף פעולה עם בית הספר בהדסים".


ההרצאה של רוטנשטיינר התמקדה במשחק ההגנתי, ברמה האישית והקבוצתית, והושם דגש על כך שכדי להיות תחרותית יותר, תצטרך הנבחרת הבוגרת להפחית את ממוצע הספיגות.

מנכ"ל ההתאחדות לכדורגל, רתם קמר, ביקש להודות למשתתפים בכנס ולחזק את השותפות בין ההתאחדות למאמנים: "העתיד של הכדורגל תלוי בכם. ההשקעה שלנו בפיתוח ההדרכה, בתכניות המאמנים, היא מתוך הבנה ואמונה שאתם אחד ממנועי הצמיחה המשמעותיים ביותר. ההתאחדות לכדורגל, המנהל הטכני, מאמינים במאמן הישראלי ומשקיעים בהכשרתו כדי לוודא שהילדים שיגיעו אליכם יזכו לאנשים המתאימים להפוך אותם לשחקנים ראויים ומעל הכל לאנשים ראויים. אתם סוכני החברות המשמעותיים ביותר שיש לנו. המאמן, אולי יותר מההורים, הופך למקור סמכות והשראה עבור השחקנים. זאת זכות, זאת גם אחריות גדולה. אני משוכנע כי אם נאמץ את התכניות החדשות, אם נעבוד יחד לטובת המטרה המשותפת של קידום הכדורגל הישראלי, נשיג עוד דבר מרכזי וחשוב – חיזוק מעמד המאמן הישראלי". 


הרצאה נוספת ניתנה, כאמור, על ידי מאמן השוערים, לינדרברגר, שדיבר על חשיבות משחק הרגל של השוער בכדורגל המודרני, על כך שהשוער הוא חלק מבניית מהלכי המשחק ועל הצורך לאפשר למאמני השוערים להיות הרבה יותר ממאמני שוערים בלבד בצוות המקצועי.
ד"ר רוגן, המאמן המנטאלי, העלה אתו לבמה את כל הצוות המטאלי שעובד בנבחרות ישראל. יחד, הם עסקו בחשיבות האימון המנטאלי ברמה האישית והקבוצתית. מטרת הדיון היתה להעניק עצות למאמנים שנכחו בכנס, גם למי שאין לצדם צוות מנטאלי. איתן עזריה, המאמן המנטאלי של הנבחרת הצעירה, תיאר את העבודה מול השחקנים הצעירים ובמסגרת הנבחרת, לקראת המפגש עם ספרד החזקה, שהסתיים בתיקו 1-1.


לאחר מכן נערכה על הבמה שיחה אישית בין רוטנשטיינר למאמן הנבחרת הבוגרת אנדי הרצוג, שסיכמה את קמפיין מוקדמות יורו 2020, בואכה מפגש הפלייאוף במרץ מול סקוטלנד.
לקראת סיום הכנס ירדו המאמנים יחד עם צוות הנבחרות לכר הדשא בסמי עופר כדי לתרגל חלק מהדברים עליהם שוחחו קודם לכן.