עמוד הביתתפריט ראשי

כורכר, ענני אבק ומופע הצלות של ויסוקר

8.10.2014 11:00
כורכר, ענני אבק ומופע הצלות של ויסוקר

נבחרת ישראל יצאה למשחק נגד קפריסין בנובמבר 1960, כדי לגלות מדינה שחוגגת עצמאות אבל סובלת מחבלי לידה. תנאי המגרש הפכו את הכל לעוד יותר מסובך

אשר גולדברג

משחקי מוקדמות אליפות העולם צ'ילה 1962 יצאו לדרך בנובמבר 1960. בדרך לפסגת הכדורגל בצ'ילה נקבעו לנבחרת ישראל בהדרכת המאמן גיולה מאנדי שלוש יריבות. נבחרת קפריסין היתה המשוכה הראשונה ואחריה אתיופיה ואיטליה. המשחק הראשון נגד קפריסין נקבע ל-13 בנובמבר 1960 בניקוסיה, והפך לחגיגה מקומית לנוכח העובדה שהיה זה המשחק הראשון של קפריסין כמדינה עצמאית.

הדיווח שקיבל המאמן הישראלי מניקוסיה היה, כי האצטדיון כמעט ללא דשא ומכוסה כורכר המעלה אבק לאחר כל כדרור ובעיטה. מאנדי ועוזרו אדמונד שמילוביץ' נפגשו עם המאמן אלי פוקס, שהדריך קודם לכן את קבוצת אומוניה ניקוסיה, וקבלו ממנו חוות דעה מקצועית על הכדורגל באי השכן.

מגרש הכורכר המאיים הביא את מאנדי לקבוע לנבחרת ישראל משחק אימון במגרש של קבוצת הנוער גדנ"ע יהודה תל אביב בקרית שלום, מפני שדמה בתנאים לאלה שבקפריסין. שלושת אלפים אוהדים הגיעו למשחק האימון בו ניצחה הנבחרת הלאומית את קבוצה הנוער המארחת בתוצאה 0-9. שליחי עיתון "חדשות הספורט", יזהר ברנר וישראל פז, ביקרו באצטדיון בניקוסיה ודווחו לעיתונם: "זהו מגרש עלוב המזכיר את מגרש ימק"א של בית"ר ירושלים מהליגה השנייה. מגרש כורכר המעלה אבק".

בראש המשלחת לקפריסין עמד יו"ר ההתאחדות לכדורגל יצחק זאבי ולצדו יצחק כהנא וברנרד חוואסט. טיסת אל-על 303 נחתה בקפריסין כעבור שעה ובשדה המתינו לנבחרת השגריר זאב לוין ואנשי תקשורת קפריסאים. באי כבר הסתובבו מעל ל- 1,000 חובבי כדורגל מישראל, לכבודם הוכנו תכניות חדשות ומגוונות במועדוני הלילה בניקוסיה. הנבחרת שוכנה במלון 'לדרה פלאס' המפואר וכל עשרת אלפי הכרטיסים שהוצאו למכירה נחטפו בתוך 24 שעות.

 אחת מחנויות הספורט הגדולות בניקוסיה היתה בבעלות יוסף קינסטלר, כדורגלן עבר יהודי-הונגרי, שהתפרסם בשנות ה- 20 ושיחק לצד גיולה מאנדי. על החנות הוצב שלט ענק, עליו נכתב: "ברוכים הבאים – אין כרטיסים". מאנדי ועוזרו ביקרו את קינסטלר, שניבא כי המשחק יסתיים בתיקו 1-1.

בשל חילוקי דעות בין ראשי המדינה הקפריסאית הצעירה,  הנשיא הארכיבישוף מקריוס וסגנו הטורקי ד"ר ארול קוצ'יק, לא נקבע המנון אחיד לאי, שתושביו יוונים וטורקים. האזרחים הטורקים אף החרימו את המשחק מפני שהמאמן גאבאלאס לא כלל בסגל אף שחקן טורקי. הנפת הדגלים נעשתה באופן בלתי מכובד, כאשר שני דגלים יוונים הונפו במרכז ואילו דגל ישראל נדחק לשולי האצטדיון. דגל יוגוסלביה (דגלם של השופטים) ודגל פיפ"א לא הונפו כלל. השלב החגיגי של פתיחת המשחק כלל את הצגת השחקנים בפני יו"ר הפרלמנט הקפריסאי ושגריר ישראל זאב לוין, אך גם הוא נעשה בחוסר תכנון ובכאוס מוחלט. ההמנונים לא נוגנו ונקבע, כי במקום שני הקפטנים יחליפו יו"ר ההתאחדות הקפריסאי ומקבילו הישראלי את דגלי הנבחרות.

האצטדיון היה מלא בעשרת אלפים צופים, שהגיעו אליו כשעתיים לפני שריקת הפתיחה, כאשר קולם של אלף הישראלים נשמע היטב. מכונית כבאים עברה סביב המגרש והתיזה סילוני מים על האבק והחול, ובפני השופט היוגוסלבי זיבוטה ולאייץ' התייצבו הנבחרות בהרכבים הבאים:   קפריסין - אלפטריאדיס, באמבוס, מולאטיס, ואסוס, קוסטאס, קאראס, זאנגלאס, שיילוס, פאניקוס, פאקוס וצ'אלאביס; ישראל - יעקב ויסוקר, מרדכי בנבנישתי, צבי מויססקו, אהרון אמר, אמציה לבקוביץ', גדעון טיש, אברהם מנצ'ל, נחום סטלמך, בועז קופמן, שלמה לוי וזכריה רצאבי.

ישראל הציגה את אחד ממשחקיה החלשים ביותר, הרבה בגלל מגרש שהתאים יותר למרוצי כרכרות מאשר למשחק כדורגל. כל מה שתוכנן מראש אבד וכל מערכי הקבוצה תפקדו בחוסר בטחון והרבו לשגות. בדקה ה-29 צהלו היציעים. פניקוס מסר כדור מדויק לשיילוס על קו ה- 16, ובהיותו חופשי משמירתם של לבקוביץ' וטיש בעט כדור קשתי מעל השוער ויסוקר. 0-1. ישראל מיהרה להגיב והשוותה כעבור שתי דקות בלבד. מנצ'ל הרים כדור מאגף ימין אל בועז קופמן, שנגח פנימה. 1-1. במחצית השנייה הצטיין השוער יעקב ויסוקר, שמנע ספיגה, והיה אחראי לכותרת בעיתון "חדשות הספורט" ביום למחרת: "יום שחור, ויסוקר מנע כישלון".