עמוד הביתתפריט ראשי

אנדורה Under Water

11.10.2014 21:00
אנדורה Under Water

המשחק האחרון של נבחרת ישראל באנדורה היה במוקדמות יורו 2008. תנאי מגרש קשים גרמו לנבחרת להזיע לפני שחזרה עם שלוש נקודות

אשר גולדברג


במוקדמות יורו 2008 הוגרלה נבחרת ישראל לבית ה' בו נכללו מלבדה שש נבחרות נוספות: אנגליה, רוסיה, קרואטיה, מקדוניה,אסטוניה ואנדורה.


משחקה השמיני של נבחרת ישראל בטורניר היה נגד אנדורה בחוץ. אנדורה, שנוצחה בכל משחקיה, הגיעה למשחק נגד ישראל עם הפרש שערים שלילי 26:1. נבחרת ישראל התייצבה למשחק כשהיא במקום השלישי עם 14 נקודות והפרש שערים חיובי של 7:15.


בימים שקדמו למשחק עמלו המאמן דרור קשטן ועוזרו משה סיני רק על עניין אחד – להטמיע בשחקנים את הגישה כי נבחרת אנדורה עלולה להוות בעיה אם ינהגו באפאתיות ובביטחון עצמי המופרז.
הנבחרת הישראלית נחתה בברצלונה ומשם עשתה את הדרך הארוכה לאנדורה באוטובוס.


בימים שלפני המשחק ירד גשם שהפך את המגרש המקומי באנדורה לשלולית מים אחת גדולה. ביום רביעי, ערב המשחק,זרחה השמש והשחקנים קיבלו חצי יום חופשי, אותו ניצלו לסיבוב קניות בעיר המוצפת במאות חנויות פטורות ממס. לאחר מספר שעות שבו השחקנים עמוסי קניות למלון. המשפט "בזבזנו את מענק הניצחון" נשמע בפי רבים מהם.


לפני אימון הערב המסכם צפו השחקנים בשתי קלטות של היריבה. קשטן הדגיש כי המטרה היא להבהיר לשחקנים שדווקא במשחקים כאלה יש חשיבות רבה לרצינות ולכבוד ליריב. לבית המלון של נבחרת ישראל הגיעו נציגות מסע "מלכת המדבר" וביקשו לשריין 45 כרטיסים עבור הנשים הישראליות, מה שעשוי היה להבטיח עידוד לא מבוטל לנבחרת.


טרם היציאה של הנבחרת לאימון באצטדיון אנדורה לה-ולה, ירד גשם שוטף. למסיבת העיתונאים של נבחרת ישראל הגיעו בנוסף לאנשי התקשורת מישראל עיתונאים מאנדורה. האנדורים סיפרו כי נבחרתם מורכבת מנהגי משאיות, נגרים ובנאים. הקפטן יוסי בניון תרגם את דבריו של דרור קשטן לעיתונאים המקומיים. קשטן אמר: "הנקודות מול אנדורה חשובות לנו מאוד להמשך הדרך, אנו יודעים שלא יהיה קל. למדנו את שיטת ההגנה של אנדורה, מסתבר שצריך לעבוד קשה כדי לפצח את המשחק שלהם".


הסופרסטאר של נבחרת אנדורה, ג'ורדי אסקורה, שיחק אז בקבוצת 'ליידה' מהליגה השלישית בספרד. ב'ליידה', אגב,  הוא שימש גם כפיזיותרפיסט של הקבוצה. אסקורה לא היה אופטימי לגבי המשחק נגד ישראל: "אין לאנדורה שחקנים מקצוענים, כך שאי אפשר להשוות אותנו לנבחרת ישראל. נעשה כמיטב יכולתנו, ונקודה נגד תהיה חגיגה גדולה. קשה לראות את זה קורה".


בסיום האימון נקבע כי לירן שטראובר יהיה השוער המחליף של דודו אוואט ואוהד כהן נשלח ליציע. דרור קשטן לא תרגל את ההרכב הפותח, אבל ניתן היה ללמוד כי טוטו תמוז יהיה החלוץ שיעלה בהרכב לצד רוברטו קולאוטי.


יום המשחק, ב-06/06/2007, היה גשום. המגרש הוצף במים, שלוליות רבות נקוו עליו ורק 370 צופים הגיעו לצפות בו. שופט המשחק היה איאן סטוקס מאירלנד. הרכב נבחרת ישראל כלל את דודו אוואט, יואב זיו, אריק בנאדו, אבי יחיאל, דדי בן דיין, גל אלברמן, עידן טל, יוסי בניון, ברק יצחקי, טוטו תמוז  ורוברטו קולאוטי. בהמשך שותפו גם ואליד באדיר, מיכאל זנדברג ועומר גולן.
בהרכב נבחרת אנדורה שיחקו קולדו, אייאלה, אנטוניו לימה,אידלפונס לימה, צ'מה גרסייה, ויירה, אסקורה, רואיס, ברנאוס, ז'ניסגרסייה וטוסקנו.


לא נעים היה לשחק במזג אוויר סגרירי על רקע ערפל כשגשם עז ניתך במשך כל המחצית הראשונה. הדבר נתן את אותותיו גם באיכות הדשא, שלא עמד במשקעים הכבדים.
 
אנדורה הציבה את האחים לימה במרכז ההגנה, ואלה בעטו ונגחו כל כדור ללא כתובת או הבחנה אל מחוץ לרחבת העונשין. בדקה ה-38 נתקע הכדור בשלולית מים, רוברטו קולאוטי השתלט עליו, חלף על פני השוער קולדו והגביה במדויק לראש של חלוץ בית"ר ירושלים טוטו תמוז. תמוז התרומם מעל לשלושה אנדורים, נגח אל תוך הרשת וקבע 0:1 לישראל.


בדקה ה-53 הוכפלה התוצאה. ברק יצחקי מצא את קולאוטי, שבנגיחת זינוק קבע 0:2 לישראל. (שער מספר שש לקולאוטי בשבעה משחקים). בדקה ה-80 הוכשל שחקן אנדורי על ידי אריק בנאדו ברחבה והשופט סטוקס קבע כדור עונשיןמ-11 מטרים לאנדורה. ג'ול סנצ'ס המחליף התרגש מרגע העימות עם דודו אוואט שוער לה קורוניה ובעט באופן מוזר את הכדור החוצה. 0:2 בסיום לנבחרת ישראל.