עמוד הביתתפריט ראשי

משחקו האחרון של שייע גלזר בנבחרת ישראל

20.8.2012 08:00
משחקו האחרון של שייע גלזר בנבחרת ישראל

ישראל שיחקה בחוץ מול חבש (אתיופיה של ימינו) במסגרת מוקדמות מונדיאל 1962. גלזר כבש את שער הניצחון במשחקו האחרון במדים הכחולים לבנים

אשר גולדברג

חמישה ימים לאחר שניצחה נבחרת ישראל את נבחרתה של חבש (אתיופיה של ימינו) 0:1 באצטדיון רמת גן, התייצבו שוב שתי הנבחרות למשחק הגומלין במסגרת מוקדמות הגביע העולמי ב-19 במרץ 1961. 

לקראת המשחק ביצע המאמן הישראלי, גיולה מנדי, שלושה חילופים בהרכב שפתח את המשחק הקודם בין שתי הקבוצות: אמר, נהרי ושלמה לוי הוחלפו ע"י מנצ'ל, אורי ויינברג ורובי יאנג. עבור שני האחרונים, שהיו שחקני הפועל חיפה, הייתה זאת הופעת בכורה.

המאמן מנדי הסביר לתקשורת הישראלית מדוע ניפה את הרץ השמאלי אהרון אמר מהמשחק. "לאמר היה ויכוח ארוך, שלא אהבתי, עם השופט. יש סימני שאלה בנוגע לכושרו ועם סימני שאלה לא משחקים".

שתי הנבחרות התייצבו בפני שלושת השופטים מהונגריה והשופט הראשי יאנוש פושה כשביציעי אצטדיון ר"ג כ-35 אלף צופים. הרכבי הנבחרות היו כדלקמן: נבחרת ישראל : יעקב ויסוקר, אורי ויינברג, בנבנישתי, גולדשטיין, לבקוביץ', טיש, שמואלביץ', סטלמך גלזר, מנצ'ל  וראובן יאנג. נבחרת חבש: גילה, מאקוריה, קופלום, אסמאלאש, עוואד, טאדסה, נאטסרה, מאנגיסטו, לוצ'יאנו, קאבאדה וטאספיה.

שתי הנבחרות עלו למגרש מלאות אמביציה כשהן אינן רוצות לספוג את שריקות הבוז של הקהל כפי שקרה בסיום המשחק הראשון. לשחקנים החבשים היו נתונים טבעיים של כושר וסבילות לשחק 90 דקות מבלי להתעייף. בדקה ה-27 שלח יאנג את גלזר לפריצת עומק אופיינית. גלזר עבר את הבלם ושלח כדור אל תוך הרשת כשהוא קובע 0:1. חלפו ארבע דקות וקאבדה, במבצע בסגנונו של שייע גלזר פרץ והשווה את התוצאה ל-1:1 במחצית.

בדקה ה-59 נהדפה בעיטה של יאנג בידו של עוואד. את הפנדל ניגש לבעוט הקפטן נחום סטלמך שקבע 1:2. חלפו רק ארבע דקות ונקבעה בעיטה חופשית לאורחים ממרחק 22 מטרים. החבשי ממוצא איטלקי, לוצ'יאנו שלח את הכדור בעוצמה אל בין חיבורי הקורות ושוב הושוותה התוצאה ועמדה על 2:2.

סטלמך מנתר מול השוער החבשי גילה

בדקה ה-77 הוכרע המשחק לזכות ישראל: יאנג ומנצ'ל פרצו את ההגנה האורחת ושייע גלזר שלח "כדור- פצצה" לתוך הרשת וקבע את תוצאת המשחק: 2:3.

יריבתה הבאה של ישראל, נבחרת איטליה, כבר נקבעה, והיא הייתה אמורה להגיע לרמת גן בחודש אוקטובר. מאמנה של הנבחרת האיטלקית, אדמונדו פאברי, ישב ביציע הכבוד בר"ג ולא נשמע מוטרד: "ישראל מעט יותר טובה. גם חבש הייתה בסדר, אין להשוות בין הכדורגל האיטלקי לזה הישראלי".

עבור יהושע (שייע) גלזר, כובש שניים מהשערים נגד חבש, היה זה המשחק ה-35 והאחרון במדי נבחרת ישראל. סה"כ כבש גלזר  18 שערים בעת ששיחק בנבחרת ישראל כאשר הצטרף אליה ביולי 1949 במשחק הניצחון 1:3 על קפריסין ופרש ממנה כעבור 12 שנים לאחר שער ניצחון.