עמוד הביתתפריט ראשי

אבי רן – השוער שהיה מודל לחיקוי

21.5.2012 06:00
אבי רן – השוער שהיה מודל לחיקוי

ביום רביעי הקרוב יתקיים גמר גביע המדינה לנוער, הקרוי על שמו של השוער האגדי, שמצא את מותו באופן טראגי בהיותו בן 24 בלבד

אשר גולדברג

ביום רביעי הקרוב (19:30, אצטדיון המושבה) יתקיים גמר גביע המדינה ע"ש אבי רן בין מכבי חיפה למ.ס. אשדוד. אבי רן ז"ל נולד ב-25 באוגוסט 1963 בחיפה. בראשית דרכו החל לשחק בקבוצת הילדים של הפועל חיפה, ממנה עבר למחלקת הנוער של מכבי חיפה, שהיתה קרובה למקום מגורי משפחתו. אביו של אבי, משה רן, שהיה שוער בעברו, ייעד את בנו למשחק באותה העמדה בין הקורות.

במחלקת הנוער של מכבי חיפה שיחק אבי מ-1974 עד 1981. את הופעת הבכורה שלו בקבוצה הבוגרת של מכבי חיפה קיים בעונת 1981/82 כאשר שיחק נגד מכבי תל אביב. השוער מולו התמודד רן על אפודת השוער היה צדוק אברהמי. אבי יצר לעצמו מעמד חברתי בכיר בקבוצה והיה אהוב ואהוד על ראשי המועדון, השחקנים והאוהדים. שנה לאחר מכן (1983) ביקשה מכבי חיפה לצרף שוער ותיק ומצטיין בדמותו של אריה חביב. אבי רן, שהיה מועמד לעבור למועדון אחר, נשאר בשל דרישתם הנחרצת של יוחנן וולאך וחבריו השחקנים הותיקים - ברוך ממן, יוסי קרמר, משה סלקטר ורוני רוזנטל.

הפריצה הגדולה של אבי היתה בעונת 1983/84, בה הצטיין במיוחד והיה שותף לאליפות ההיסטורית הראשונה של מכבי חיפה. התקשורת והאוהדים השוו את אבי ליעקב חודורוב וחיים לוין - שני שוערי העבר המצטיינים. ב-1986 הוזמן רן לנבחרת ישראל יחד עם השוער בוני גינצבורג, ורשם הופעת בכורה באצטדיון הלאומי ברמת גן כאשר שיחק עם הנבחרת נגד נבחרת סקוטלנד.

רן שיחק תשע פעמים במדי נבחרת ישראל נגד נבחרות אנגליה, ארגנטינה, גרמניה וברזיל. המשחק נגד הנבחרת הברזילאית, שהתקיים בחודש יוני 1987 היה משחקו האחרון בנבחרת הלאומית. הצטיינותו של אבי הביאה את מנהלי קבוצת ליברפול להציע לו חוזה לאחר שהצטיין במשחק ידידות נגדם.

בראשית חודש יולי 1987 קיבל רן הזמנה לשחק בנבחרת העולם נגד נבחרת אירופה. כדי להפיג את המתח בשבת ה-11 ביולי, לפני פרסום הידיעה בתקשורת, ארגן אבי רן את חבריו לקבוצה לבילוי שגרתי בחוף גיא על שפת הכנרת בטבריה. רן היה  אז בשיא יכולתו והפך למנהיג הקבוצה.

החבורה התיישבה במסעדה על שפת המים לארוחת צהריים, בה סיפר השוער כי הוא מחזיק בהצעה מפתה  מקבוצת לאס פאלמאס מהליגה הספרדית. בשעה 12:45 קם אבי והודיע כי הוא יוצא לסיבוב קצר עם  אופנוע ים. הוא הגיע למרכז הכנרת, כאשר לפתע הגיחה סירת מרוץ ופגעה בו. הסירה הפוגעת חילצה את רן אל חוף בית המלון 'גלי כנרת', ניידת טיפול נמרץ הוזעקה למקום ורופא קבע את מותו.

הידיעה על מותו של אבי רן פשטה במהירות בכל הארץ. אנשים הוכו בהלם וזעזוע של כאב על האובדן הנורא. אלפים הגיעו לחיפה כדי להשתתף במסע הלוויה, שיצא מהאצטדיון בקרית אליעזר. גביע המדינה לנוער נושא את שמו של אבי רן עד היום, ומגרש הכדורגל 'קצף' בכניסה לחיפה נושא את שמו אף הוא. בהמשך נקרא גם גן הפסלים בחיפה על שמו של רן. פסל בדמות השחקן המהולל, אשר מצא את מותו באופן כה טראגי, מוצב באזור חדרי ההלבשה של נבחרת ישראל באצטדיון רמת גן.