עמוד הביתתפריט ראשי

כוכב-על וקפטן מיתולוגי

14.8.2014 13:25
כוכב-על וקפטן מיתולוגי

לקראת טקס חלוקת המלגות ע"ש נחום סטלמך, נזכר שוער נבחרת ישראל והפועל פ"ת בעבר, איציק ויסוקר, באחד מגדולי השחקנים: "לשחק איתו הייתה הגשמת חלום מבחינתי"

איציק ויסוקר

ביום שלישי הקרוב, ה-19 באוגוסט בשעה 15:00, יתקיים טקס חלוקת מלגות ע"ש נחום סטלמך ז"ל, בתא הכבוד באצטדיון ר"ג.

כשחקן צעיר במחלקת הנערים והנוער של הפועל פתח תקוה, זכיתי להכיר מקרוב את הקבוצה הגדולה של כל הזמנים -  הפועל פתח תקוה של אמצע שנות ה-50' ועד שלהי שנות ה-60'. כיכבו בה שחקנים נפלאים כמו יעקב ויסוקר, אורי קרני, ג'רי חלדי, זכריה רצאבי ובועז קופמן. כל אחד מהם היה מנהיג בפני עצמו, מעבר להיותו שחקן מוביל בכדורגל הישראלי. נחום סטלמך ידע ללכד את כולם ליחידה אחת ובמשך יותר מעשור היה לשחקן המוביל בקבוצה ולקפטן הבלתי מעורער שלה.

ב-1959 מונה גיולה מאנדי, יהודי ממוצא הונגרי שאימן את "נבחרת הפלא" של הונגריה, למאמן נבחרת ישראל. מאנדי זיהה מיד את מנהיגותו של סטלמך והפקיד בידיו את סרט הקפטן, תוך שהוא מחמיא לו באמרו  "סטלמך יכול היה לשחק עם פרנץ פושקאש בנבחרת הונגריה הגדולה". אם נדבר על כך במושגים של ימינו, זה בערך כמו להשוות שחקן ישראלי למסי או לניימאר.

זכיתי כנער להגיע לאצטדיון רמת גן ולצפות במשחק של נבחרת ישראל נגד ברית המועצות ב-1956. שער הנגיחה של סטלמך לרשת הרוסית, שם ניצב גדול השוערים לב יאשין, היה גול שמדינה שלמה דיברה עליו משך שנים רבות והוא כנראה המוכר ביותר בתולדות הכדורגל הישראלי, זאת מעבר להיותו הראשון שכבשה נבחרת ישראל באצטדיון רמת גן.

זכיתי לצפות במשחק גמר גביע המדינה של 1957 בין הפועל פתח תקוה למכבי יפו בקרית אליעזר, חיפה. פתח תקוה ניצחה 1-2, ואת שערי הניצחון כבשו זכריה רצאבי ונחום סטלמך. זה היה גביע ראשון להפועל פתח תקוה ול"ראש הזהב". עמדתי סמוך לאוטובוס השחקנים החוגגים והבטתי בהערצה חסרת גבולות בנחום סטלמך מחזיק את הגביע צמוד ללבו, נשען על כנף האוטובוס, מאושר עד אין קץ. כעבור יום או יומיים חגגה כל 'מלאבס' יחד עם הגביע המלא בשמפניה את נישואיו של נחום לבחירת לבו נירה.

נחום סטלמך היה מוסד במושבה (כך כונתה פתח תקוה שנים רבות לאחר שהוכרזה כעיר בשנות השלושים). כנער שגדל במועדון, הוא היה עבורי דמות מובילה כשחקן הקבוצה והייתי אחד מאוהדיו, כמו כל חברי. לימים זכיתי לשחק  לצדו במשך שנים בהפועל פתח תקוה ובנבחרת ישראל, בה היה דמות דומיננטית. מבחינתי זאת היתה הגשמת חלום.

בשנים האחרונות הפך מספר 10 לזה שמתנוסס על חולצותיהם של  כוכבי העל בכדורגל העולמי. על חולצתו של נחום סטלמך היה מודפס המספר 8 וכל ילד חלם ללבוש חולצה דומה. מאמני קבוצות ונבחרות מחו"ל נגדן שיחק סטלמך, ציינו לאורך השנים את מספר 8 כשחקן שמקומו באירופה. ב-1963 זכיתי להפוך לשוער הראשון של קבוצת הבוגרים בהפועל פתח תקוה. סטלמך היה הקפטן ואני, לבוש בחולצת השוער השחורה, צעדתי תמיד אחריו בעת עליית הקבוצה למגרש. זה היה שילוב של אושר וגאווה לראות את גבו של סטלמך ואת המספר 8. נחום הקפיד על לבוש ספורטיבי  מצוחצח, ששיווה לו מראה של מנהיג גדול.

אחד המשחקים הזכורים לי היטב בהפועל פתח תקוה נערך בשלהי 1963 נגד הפועל תל אביב במגרש הישן ברחוב אברבנל בעיר. זה היה בפתיחת העונה ובדקה ה-22 הובילה הפועל תל אביב 0-3 והיה חשש גדול מתבוסה. סטלמך עבר בין השחקנים כדי לומר להם משהו. לא הצלחתי לשמוע מה אמר, אך כשהסתיים המשחק התוצאה היתה 3-4 לפתח תקוה. מהפך שטרם ארע בכדורגל הישראלי.

באותה שנה, 1963, שיחקה נבחרת ישראל בסייגון נגד נבחרת  דרום וייטנאם במוקדמות אולימפיאדת טוקיו 1964. זה היה משחקי הראשון בנבחרת הלאומית וכמו תמיד צעדתי אחרי הקפטן סטלמך. ישראל ניצחה 0-1 משער של רובי יאנג וסטלמך המאושר לקח את דגל מדינת ישראל ויחד עם השחקנים, שהיו על סף אפיסת כוחות בשל החום הכבד, ערך סיבוב הקפה סביב האצטדיון הגועש. באותו יום לא ידענו כמובן שדווקא במשחק הגומלין הביתי ברמת גן נפסיד לדרום וייטנאם 2-0 ונודח.

רגע גדול נוסף היה ב- 1964, כאשר מלאו עשר שנים להופעותיו של סטלמך בנבחרת. ישראל, עם מאמנה יוסף מירמוביץ', זכתה אז בהישגה הגדול ביותר - אליפות אסיה, לאחר ניצחון במשחק האחרון והמכריע נגד דרום קוריאה בתוצאה 1-2. סטלמך הניף את הגביע אל-על, מאושר על הזכות שנפלה בחלקו כקפטן הלאומי.

איציק ויסוקר מאחורי רובי יאנג

ב-1968 היה סטלמך מאמן הפועל פתח תקוה והקבוצה הגיעה לגמר גביע המדינה באצטדיון בלומפילד נגד בני יהודה. באימונים ראינו את התשוקה ואת הרצון של סטלמך להביא את הגביע ל'מושבה', אבל הפסדנו 1-0. חשתי באכזבה ובכאב של המאמן שלי, כאשר לאחר סיום המשחק עבר בין השחקנים והודה להם על המאמץ הגדול. הוא היה ספורטאי הוגן שידע לכבד את המנצחים, כאשר חיבק בחום את קפטן שכונת התקוה יוסף מהלל, שהניף את הגביע.

"נחום סטלמך אהב ספורט וכדורגל יותר מכל דבר אחר. הוא ידע להפריד בין סיפורי הנוסטלגיה והבדיחות שסופרו לפני המשחק לבין הדבר האמיתי שהתרחש על כר הדשא. חלפו 15 שנים מאז לכתו מאתנו, ואני עדיין מושפע מהתקופה בה זכיתי לשהות במחיצתו. יהי זכרו ברוך".