עמוד הביתתפריט ראשי

גביע המדינה הראשון של מכבי חיפה

11.5.2012 08:30
גביע המדינה הראשון של מכבי חיפה

שני משחקים נדרשו לירוקים על מנת להניף גביע ב-1962 לאחר ניצחון על מכבי תל אביב. במשחק השני, שנערך בירושלים, הביסה חיפה את הצהובים 2:5

אשר גולדברג

ב-1942 העפילה מכבי חיפה, אז בליגה השנייה, למשחק גמר גביע ארץ ישראל. היא  הובסה 1:12 על ידי בית"ר תל אביב. חלפו להן 20 שנים ומכבי חיפה העפילה למשחק גמר גביע המדינה עם מכבי תל אביב.

משחקי הגביע של שנת 1962 היו מלהיבים - בשלב חצי הגמר, בדרכה למשחק הגמר, הביסה חיפה את האלופה, הפועל פתח תקווה, בתוצאה 1:5. ב-27 במרץ הגיעו 33 אלף צופים לאצטדיון רמת גן למשחק הגמר בין מכבי חיפה למכבי תל אביב. רכבות מיוחדות שהגיעו מחיפה הורידו אלפי אוהדים בסמוך לאצטדיון הלאומי.

לראשונה מאז משחק הגביע הראשון בשנת 1928, לא נכבשו שערים בתום 90 דקות, והתוצאה נשארה מאופסת גם לאחר 120 דקות. המשחק הסתיים בתיקו ללא שערים, והיה צורך במשחק נוסף בין הקבוצות. נשיא המדינה, יצחק בן צבי, לחץ על קיומו של משחק הגמר בעיר הבירה ירושלים. חלפו למעלה מחודשיים עד שנמצאה אכסנייה ראויה למשחק - אצטדיון קרית האוניברסיטה בירושלים. רק 15 אלף צופים היו שותפים לחוויה הזו ב-7 במאי, אולם הנוף סביב האצטדיון מבעד לדגלים המתנופפים היה מרהיב. הטקס הממלכתי נערך בנוכחות הנשיא בן צבי והשרים אבא אבן, דב יוסף ואליהו ששון.

הרכבה של מכבי חיפה היה: יחזקאל גרשוני, חגי גולנסקי, שייע הלד, שמואל חדנס, דני שמולביץ', זכריה בן צבי, ג'וני הרדי, אשר אלמני, אברהם מנצ'ל, אהרון אמר ויצחק שפירא. מאמן הקבוצה היה אוטו שלפנברג, שהחליף את הסקוטי אלכס פורבאס, שאימן במשחק הראשון ופוטר. 

הרכב מכבי תל אביב היה: אהרון שרשטינסקי, יצחק פלשל, יהושע ריגל, נח רזניק, שאול מתניה, יוסף גולדשטיין, אליעזר וילנסקי, יוסף גלייט, נסים בכר, משה עסיס ויהושע גלזר. מאמן הקבוצה היה ישראל חליבנר. את המשחק ניהל אברהם דודאי.

מכבי חיפה, בתלבושת הלבנה, הדהימה בפתיחה מוחצת שלא היתה זכורה לחובבי הכדורגל. היו אלה 34 הדקות הגדולות ביותר בתולדות המועדון במעמד כה חשוב. בדקה החמישית קבע הרדי 0:1 לחיפאים, וכעבור דקה הכפיל יצחק שפירא את היתרון. בדקה ה-12 הבקיע הקפטן אברהם מנצ'ל את השער השלישי לרשתה של מכבי תל אביב ההמומה. מנצ'ל וחבריו לא עצרו ובדקה ה-27 זה כבר היה 0:4 לחיפה.

בדקה ה-34 זעק נחמיה בן אברהם בשידור הישיר ב'קול ישראל' כי יצחק שפירא כבש שער והעלה את מכבי חיפה ליתרון בלתי נתפס של 0:5, תוך הפגנת קונצרט של כדורגל בלתי נשכח. בנקודה זאת נעצרה חיפה ואפשרה למכבי תל אביב להציל מעט את כבודה. שייע גלזר צמצם את הפער בשער נאה, שהובקע בדקה ה-44. החיפאים הורידו הילוך וכך זכתה מכבי תל אביב בפנדל בדקה ה-48, אולם נח רזניק בעט את הכדור החוצה.

בדקה ה-53 כבש נסים בכר ממכבי תל אביב שער מצמק נוסף וקבע את תוצאת המשחק: 2:5 לזכות מכבי חיפה. היה זה שער שכבש במהלך פריצת עומק אל הרחבה ובעיטה לרשת של גרשוני, שכמו יתר חבריו העביר את הזמן בהמתנה לשריקת הסיום. הנשיא יצחק בן צבי העניק את הגביע לקפטן אברהם מנצ'ל, גביע שהיה התואר הראשון בו זכתה מכבי חיפה. החיפאים הקיפו את המגרש בהקפת ניצחון וחתמו את האירוע בשתיית שמפניה כדת וכדין.