עמוד הביתתפריט ראשי

"קום מונגול, נוסעים לארה"ב"

25.9.2012 07:30
"קום מונגול, נוסעים לארה"ב"

שוער מכבי תל אביב דאז אברהם בנדרסקי (בנדורי), מספר כיצד נפצע קשה במהלך פתיחת הצירים. משדה הקרב, נסעו שחקני הנבחרת למשחק בארה"ב

אשר גולדברג

'שועלי שמשון' הייתה סיירת הג'יפים שהוקמה במהלך מלחמת העצמאות, במסגרת גדוד 54 של חטיבת גבעתי. מפקד היחידה, היה אריה שפאק. הילה של זוהר ליוותה את היחידה והיא זכתה לפרסום בתקופת פעילותה  במלחמת העצמאות.

כסיירת מיתולוגית נכתבו עליה שירי תהילה וסיפורים סופרו עליה עוד בתקופת פעילותה. על לוחמי היחידה נמנה שוער מכבי תל אביב דאז אברהם בנדרסקי (בנדורי).

עם פרוץ מלחמת השחרור, נקטעו משחקי הליגה והפעילות הספורטיבית של שחקני הכדורגל הישראליים, ובנדורי בכללם, פסקה.

אברהם בנדורי, שהיה חבר בהגנה, עסק בפתיחת צירים שהיו נתונים להתקפות הערבים ביניהם פתיחת הדרך למקווה-ישראל, הציר תל-אביב - ירושלים והדרך ללטרון. נקודת המוצא של היחידה הייתה ליד חולדה.

בנדורי נשלח עם יחידתו לנגבה ומשם יצא לפריצת הדרך ליד משטרת עיראק סואידן אשר לפי הידיעות כבר נכבש על ידי פלוגת חיל רגלים. בהמשך התברר כי קשר היחידה נהרג בטרם הספיק לדווח ל'שועלי שמשון' שהערבים חזרו והשתלטו על מבואות הכפר עיראק סואידן ובתיו. אברהם בנדורי היה בג'יפ השמיני והאחרון שנכנס לשדה האש.

בנדורי: "קיבלנו מכת אש חזקה ביותר. היו הרוגים, ביניהם סגן מפקד הגדוד, אריה קוצר, והמש"ק שלידי, אריה ונצובר. הוחלט שאנו נסוגים ואני הייתי בג'יפ האחרון, בלי חיפוי אש. ספגנו פגיעה בג'יפ; כל החלק האחורי ושני הגלגלים עפו. הג'יפ שהיה מצוייד בהנעה קדמית, נסע רק על שני גלגליו, כשהבקאקס (סרן הנעה אחורי) נגרר על שביל העפר.

חטפתי רסיסים רבים ומעוצמת הפגיעות והדם נכנסתי לשוק ותפסתי את ההגה בחוזקה. לחצתי על גז, נסעתי ישר תוך שאנו עוברים דרך שדה מוקשים. רק בנס לא התפוצץ הג'יפ, עד שהגעתי מעולף לכוחותינו". 

בנדורי נלקח לטיפולים בכמה בתי חולים בהם שהה שבועות ארוכים עד שבוקר אחד כאשר היה מאושפז בבית החולים בנהריה, פקח את עיניו וראה מולו את חברו למכבי תל-אביב יוסל'ה מרימוביץ'. יוסלה אמר לו את המשפט המתוק ביותר ששמע עד אז: "קום מונגול (כינויו של בנדורי), אנחנו נוסעים לאמריקה".

ואכן, שחקני נבחרת ישראל אשר הגיעו משדות הקרב השונים הובאו למחנה אימונים בן שבועיים ולאחר מכן טסו לניו יורק. בניו יורק שיחקה נבחרת ישראל את משחקה הראשון שלאחר הכרזת המדינה. בנדורי היה שוער הנבחרת ההיסטורית הזאת. במשחק זה נגד נבחרת ארה"ב הפסידה הנבחרת הלאומית 3:1.

בהמשך, חודשה הליגה ורק בשנת 1950 השלימה מכבי תל-אביב את הזכייה באליפות. בנדורי זכה באליפויות וגביעים עם מכבי ת"א והיה שוער נבחרת ישראל. הוא פרש מפעילות בשנת 1959 ושימש כמנהל נבחרת ישראל במשך למעלה מ-20 שנה.