עמוד הביתתפריט ראשי

"הפנתר השחור", "המסתנן" והמטבע המאיים

25.5.2017 07:00
"הפנתר השחור", "המסתנן" והמטבע המאיים

 52 שנים עברו מאז נפגשו מכבי תל אביב ובני יהודה בגמר הגביע. ג'רי בית הלוי ביקש משחקניו לעזור לו להשכיח את ההפסד שמלווה אותו כבר 13 שנה, יעקב גרונדמן רצה להביא תואר היסטורי לשכונת התקווה.  רגע לפני שהכל מוכרע בהטלת מטבע, נמצאה התשובה 

אשר גולדברג

גמר גביע המדינה האחרון בין מכבי תל אביב לבני יהודה נערך לפני 52 שנים באצטדיון בלומפילד ביוני 1965.

מחזיקת גביע המדינה לעונת 1963/64 היתה מכבי תל אביב, שהתמודדה נגד הפועל חיפה והניפה את הגביע רק לאחר שלושה משחקי גמר. שני משחקים הראשונים באצטדיון בלומפילד הסתיימו בתיקו 1-1
ובמשחק השלישי בקריית חיים ניצחה מכבי 1-2.

בעקבות הסדרה שאיימה לא להסתיים, הוחלט כי במידה שבגמר בין מכבי תל אביב לבני יהודה לא תהיה הכרעה גם לאחר 120 דקות, יוענק הגביע לקבוצה שתנצח בהטלת מטבע. בדרכה לגמר הגביע ניצחה בני יהודה את הפועל ירושלים 0-1 ונזקקה לשני משחקים כדי להדיח את מכבי שערים לאחר תיקו 1-1 במשחק הראשון וניצחון במפגש השני 0-1. בחצי הגמר ניצחה את הפועל תל אביב 0-2 משערים של יעקב גרונדמן
ועמנואל טסה.

מכבי ת"א ניצחה בשלבים המוקדמים את הפועל תל מונד (0-11), ונזקקה ל-120 דקות כדי לנצח את הפועל פ"ת 2-3. בהמשך ניצחה את מכבי נתניה 0-2 ובחצי הגמר גברה על מכבי פתח תקוה 1-3 משערים של רחמים טלבי, גיורא שפיגל ושלום שקווה.

לפני ששחקני מכבי ת"א עלו לחצי הגמר נגד מכבי פ"ת, אסף אותם המנהל המקצועי ג'רי בית הלוי וביקש מהם לנצח את המשחק. בית הלוי הסביר: "ב-1952 ניצחה מכבי פ"ת את מכבי ת"א 0-1 במשחק הגמר כשעוד קראו למגרש הזה 'באסה' ואני הייתי המאמן. ההפסד לחברי גאול מכליס, שהיה אז מאמן מכבי פ"ת, כואב לי גם אחרי 13 שנים".

ב-29.6.1965, לעיני 22 אלף צופים באצטדיון בלומפילד, יצא משחק הגמר לדרך. ביציע הכבוד נכחו שחקני קבוצת טוטנהאם האנגלית, שהגיעו לסיור משחקים בישראל. טוטנהאם ניצחה חמישה ימים קודם לגמר הגביע את מכבי תל אביב בבלומפילד 1-3 במשחק בו בלט החלוץ ג'ימי גריבס. לנגינת ההמנון הלאומי מול סגן ראש הממשלה אבא אבן עמדו הקבוצות, יחד עם השופט אברהם קליין.

מכבי תל אביב: חיים לוין, עמוס זולוטולוב, מיכאל גרשוביץ', שאול מתניה, מנחם בלו, דוד קרקו, רחמים טלבי, משה עסיס, נסים בכר, שלום שקווה, רפי ברנס.  מאמן, ג'רי בית הלוי.

בני יהודה: מרקו עבוד, יוסף מוכתר, שלום אזולאי, יעקב גרונדמן, אלי שאשו, יוסף מהלל, שמעון כהן, עמנואל טסה, זכי מזרחי, משה עוזרי, אברהם (ברה) אלמוג. מאמן-שחקן, יעקב גרונדמן.

מכבי ת"א, באחד ממשחקיה הפחות טובים בלשון המעטה ובלי גיורא שפיגל הפצוע, הבליטה את מערך ההגנה ומעל כולם את "הפנתר השחור" חיים לוין. המשחק נפתח בשליטה ברורה של שחקני השכונה, ששלחו קדימה במסירות עומק של גרונדמן ומהלל את מזרחי, טסה ואלמוג למפגש מול הזינוקים והעצירות הנהדרות של לוין.

בדקה ה-25 ביצע גרונדמן עבירה במרחק 22 מטרים משערו של השוער הקפיצי מרקו עבוד. הבועט של מכבי ת"א היה שלום שקווה, ששלח את הכדור לקורה. מגני בני יהודה קפאו ואפשרו לקשר הזריז משה עסיס לבעוט פנימה, 0-1 למכבי.

בדקה ה-39 שגה לוין כאשר היסס לצאת מהשער לעבר כדור שהכניס לרחבה יוסף מהלל. טסה, המכונה "המסתנן", הסיט את הכדור לרשת וקבע את תוצאת המחצית, 1-1. ביציע הכבוד החמיא שוערה של טוטנהאם בילי בראון לשוער של מכבי ת"א, וציין כי הוא יכול לשחק בכל מועדון באנגליה.

בהפסקה ניסה הבלם שאול מתניה לדרבן את חבריו ואמר להם: "בגמר הגביע אין מקום לחישובים הגיוניים. בגמר אין לצדק מה לחפש, אז בואו נבקיע יותר שערים מבני יהודה". בחדר ההלבשה של הכתומים נשא דברים אברהם אלמוג, השחקן הישראלי הראשון ששיחק באירופה (בתחילת 1960 שיחק מספר חודשים במדי אלופת טורקיה גלאטסראיי איסטנבול): "שחקו על האגפים, כי רק מכדורים שיכנסו לרחבה נצליח
להכניס גולים ללוין".

המחצית השנייה הייתה גם היא בשליטה כמעט מוחלטת של בני יהודה. שוער הקבוצה מרקו עבוד השקיף כשידיו על מותניו על הניסיונות של גרונדמן, מזרחי, טסה ובעיקר משה עוזרי ושימעל'ה כהן להכניע את לוין, שהמשיך להצטיין. כדורים של אלמוג ומהלל שלא נעצרו על ידי לוין פגשו את הקורות. בדקה ה-90 הוכיח עבוד כי גם הוא במשחק, כאשר קלט בזינוק מרהיב בעיטה של שקווה.

המשחק נכנס להארכה וראשי ההתאחדות הסבירו לאבא אבן כי במידה שלא תהיה מנצחת, זהות הזוכה בגביע תוכרע בהטלת מטבע. באותם ימים עדיין לא הונהגה שיטת ההכרעה בבעיטות מהנקודה הלבנה. מי שהתעקש כי ההכרעה תושג על כר הדשא, היה רפאל ברנס הצעיר של מכבי ת"א. בדקה ה-112 פרץ ברנס במהירות מסחררת באגף ימין, דילג בקלילות מעל המגן השמאלי שלום אזולאי, חדר לרחבה ומול עבוד בעט בעוצמה לרשת, 1-2 למכבי.

מאמן מכבי, ג'רי בית הלוי, נשאר ישוב על הספסל, עייף וסחוט מהמאמץ. בית הלוי לפת את הראש ורק לאחר דקות ארוכות התאושש והצטרף לחגיגת הענק של שחקניו. שחקני בני יהודה, גרונדמן ומהלל, ארגנו את חבריהם, נגשו אל המנצחים ולחצו להם ידיים.

אבא אבן הגיש את המדליות לשחקני שתי הקבוצות וכאשר לוין ומתניה הניפו את הגביע, אמר לשוער "הגביע הגיע לך, היית הטוב מכולם". לשוער בני יהודה, מרקו עבוד, אמר אבא אבן "לא ירחק היום והגביע הזה יעבור לשכונת התקווה, תמיד יש תקווה". שלוש שנים אחר כך, בגמר הגביע ב-1968, עשתה בני יהודה היסטוריה וזכתה בגביע המדינה הראשון שלה לאחר ניצחון 0-1 על הפועל פ"ת.