עמוד הביתתפריט ראשי

כנס שחקני עבר של מכבי ת"א במוזיאון 'הרצלילינבלום'

27.6.2012 07:15
כנס שחקני עבר של מכבי ת"א במוזיאון 'הרצלילינבלום'

הכוכבים של שנות ה-40, וה-50, הגיעו אתמול לתערוכת הספורט במוזיאון. ח"כ אבישי ברוורמן שנכח באירוע: "בזמנכם שיחקו עם לב גדול בשביל כסף קטן"

אתמול (שלישי) התקיים כנס של שחקני עבר במוזיאון 'הרצלילינבלום', מוזיאון לבנקאות ונוסטלגיה תל-אביבית, אשר בשבועות האחרונים מציג את תערוכת "שיאים ושערים – 100 שנות ספורט בישראל".

התערוכה משקפת הישגים מענפי הספורט המגוונים כגון: משחקי כדור, אתלטיקה, שחייה, ספורט נשים, ספורט נכים, סייף, האבקות, הרמת משקולות ועוד. 

בתערוכה חלל מיוחד מוקדש ל-י"א חללי מינכן ובו זיכרונות ופריטים נדירים אשר נחשפים לראשונה לעיני הציבור וניתנו למוזיאון על ידי משפחות החללים.

השחקנים הנוסטלגיים שהגיעו הם בעיקר כוכבי מכבי ת"א שלאחר קום המדינה. בין היתר היה אפשר לפגוש בכנס את: נח רזניק, שמואל ישראלי, יוסל'ה גולדשטיין, ישראל חליבנר. גם שחקן הפועל ת"א של אותם הימים, רחביה רוזנבאום, הגיע לחלוק כבוד.

גם אורחים מכובדים שאינם כדורגלנים הגיעו לאירוע כגון: ח"כ פרופ' אבישי ברוורמן, שמעון מזרחי, דני גילרמן, חגי קרן צבי, דני דבורין ובכירים רבים מהמשק ומבנק דיסקונט.

בתחילת האירוע התכנסו כל הנוכחים בקבלת הפנים ונזכרו בתקופות היפות. "התערוכה הזו היא דבר מצוין", אמר שחקן מכבי ת"א של שנות ה-40, וה-50, שמואל ישראלי, "אני בכלל אוהב ללכת לתערוכות בה רואים את ת"א הישנה והטובה. היום אני צופה בכדורגל הישראלי רק דרך הטלוויזיה מכיוון שבפעם האחרונה שהגעתי לאצטדיון, תפסו לי את המושב ביציע ולא הסכימו לקום".

עוד כוכב מאותם ימים הוא נח רזניק שבחר את 5 שחקני מכבי ת"א הגדולים של אותם זמנים: ג'רי בית הלוי, נתן פנץ, אלי פוקס, יוסל'ה מרימוביץ' ושייע גלזר. לאחר מכן אמר: "כיף להיזכר בתקופות שהיינו צעירים ונחמדים. זו בעצם ההיסטוריה של הכדורגל הישראלי. אני עדיין הולך למשחקים. בתקופה שלנו היינו חובבניים, היום השחקנים מקצועניים. בשנות ה-50 מכבי ת"א הייתה בתקופת הזוהר שלה".

יוסל'ה גולדשטיין שהיה קשר ימני בנבחרת ישראל ומכבי ת"א, אמר: "קבוצה כמו מכבי ת"א צריכה לבוא לידי ביטוי בתערוכות. היינו הקבוצה הראשונה שזכתה באליפות לאחר קום המדינה, בשנת 1949. לפני העידן המקצועני הייתה קיימת המסורת. בסוף שנות ה-40 המאמן אגון פולאק החליט להעלות מהנוער 4-5 שחקנים צעירים ביניהם היה אלי פוקס, והפך את מכבי לקבוצה רעבה. גם היום יש למכבי נוער מצוין, וזה מה שהקבוצה צריכה לעשות, לבנות יסודות למכבי החדשה, ולא לקנות כל כך מהר זרים או ישראלים ששיחקו באירופה".

לאחר קבלת הפנים, בתו של נח רזניק, מרב, עוררה התרגשות רבה כשהציגה סרטוני כדורגל של שנות ה-50 בהם נצפו כוכבי מכבי ת"א במשחקי נבחרת ישראל ומכבי ת"א. ח"כ אבישי ברוורמן שהגיע לחלוק כבוד אמר: "בזמנכם שיחקתם עם לב גדול בשביל כסף קטן. יש כאן חבורה נפלאה. היום נהוג להעריץ ידוענים עם כסף, אבל האנשים הצנועים שבאמת עושים דברים, נעלמים. החבורה הזו נתנה לישראל המון כבוד. ניסיתי להתקבל למכבי ת"א אבל הבנתי שאני לא יכול לתפוס את העמדה של גיורא שפיגל".

נוח רזניק ובתו מרב, במהלך הצגת הסרטים

נח רזניק ובתו מרב, במהלך הצגת הסרטים

לאחר שצפו בסרטים הישנים, התפנו הנוכחים לסייר בתערוכת הספורט והכדורגל שכוללת: תמונות, נעליים, גביעים, מדליות ועוד שלל חפצים בני למעלה מחמישים שנים. עד היום ביקרו בתערוכה זו למעלה מ-10,000 אנשים.

בשנה האחרונה איבד דור השחקנים של שנות ה-50 את: יוסל'ה מרימוביץ', אריה עירוני, ישראל אייזנמן, מוסי ליטבק, צביקה סטודינסקי, יצחק שניאור ויצחק פלשל, שהיו בקבוצה הגדולה ההיא, שבשנות ה-50 זכתה בחמש אליפויות וארבעה גביעים.