עמוד הביתתפריט ראשי

נבחרת אפריקאית ראשונה בישראל – אתיופיה (חבש)

21.6.2012 11:00
נבחרת אפריקאית ראשונה בישראל – אתיופיה (חבש)

הנבחרת האפריקאית הראשונה שהגיעה לישראל היא אתיופיה, שהפסידה לנבחרת הלאומית 1:0 במסגרת משחקי מוקדמות אליפות העולם 1962

אשר גולדברג

צ'ילה ארחה את משחקי אליפות העולם של שנת 1962 והמשחקים המוקדמים יצאו לדרך. לאחר שהנבחרת הלאומית של ישראל ניצחה את נבחרתה של קפריסין היא עמדה לפגוש את יריבתה הבאה - נבחרת חבש (כך נקראה אתיופיה באותם שנים). נבחרת חבש הדיחה את סודן עם  תיקו 1:1 בחרטום וניצחון 1:3 באדיס אבבה .

טרם הגעתם לישראל, קיימו החבשים  משחק ידידות נגד קבוצת 'אולימפיאקוס' היוונית באתונה. מאמן נבחרת ישראל, גיולה מנדי, טס לאתונה ויחד עם שלושים אלף צופים, ראה כיצד מנצחת 'אולימפיאקוס'  1:2 את חבש. בשובו לתל-אביב אמר מנדי לעיתונאים: "נבחרת חבש שווה ביכולת שלה לנבחרת ישראל.

השוער שלהם מצוין, לא ראיתי כמוהו מזה שנים רבות". על השחקן המצטיין במגרש אמר מנדי: "המצטיין היה יאגוס סימנטיריס מ'אולימפיאקוס'. חבל שעזב את הפועל חיפה ונבחרת ישראל לטובת יוון". חבש ויתרה על הביתיות והסכימה לקיים את שני המשחקים שלה בישראל. החבשים נמקו והסבירו כי האצטדיון באדיס אבבה נמצא בשיפוצים נרחבים לקראת משחקי גביע אפריקה שתוכננו לנובמבר 1961 בארצם.

נבחרת חבש נחתה בשדה התעופה בלוד ויו"ר ההתאחדות שלה, נקאציו טאסמה, החמיא: "אנחנו מאושרים לראות את התפתחותה של ישראל במו עינינו". מאמנה של חבש היה היוגוסלבי סלבקו מילושביץ' וזה הודה כי ראה את נבחרת ישראל מנצחת 1:2 את יוגוסלביה בבלגראד ב- 1960 וכי מדובר בנבחרת התקפית טובה.

בסגל של חבש היו שלושה סטודנטים, שלושה מכונאים, שלושה עובדי מפעל לכותנה, שני חיילי משמר הקיסר היילה סלסי, שני טכנאי רדיו, שני עובדי בית חרושת למלט ושני מורים לחינוך גופני. לסגל הישראלי, שנבחר לקראת המשחק הראשון מול חבש, היו שתי בעיות מרכזיות. בערב המשחק שוחרר אברהם מנצ'ל בשל סיבות משפחתיות. הבעיה השנייה הייתה בעיה משפטית בעיקרה אך משמעותית להרכב הפותח; שייע גלזר הורחק במהלך משחק ליגה, בעקבות הערה לשופט. על פי חוקי אותם ימים נאסר עליו ליטול חלק במשחק הנבחרת. לפני המשחק נגד חבש נערך הדיון בעניינו של גלזר ודיין בית הדין עו"ד ויקטור חזן הקל בעונשו, והמיר את סעיף האשמה 'מהעלבת שופט' ל- 'התנהגות בלתי ספורטיבית', זאת לפי בקשתו של המאמן מנדי. בית הדין התיר לגלזר לשחק רק בתנאי שיופיע בהרכב הראשון ואכן כך היה.

שלושים וחמישה אלף צופים הגיעו לאצטדיון רמת גן ב- 14 במרץ 1961. למצעד תזמורת צה"ל ולנגינת ההמנונים התייצבו שתי הנבחרות כאשר שופט המשחק היה ההונגרי המפורסם אישטוון ז'ולט. הרכב נבחרת ישראל שלבשה את מדי הכחול לבן היה: יעקב ויסוקר, מרדכי בנבנישתי, דני שמולביץ', אהרון אמר, אמציה לבקוביץ', גדעון טיש, שלמה נהרי, יוסף גולדשטיין, יהושע גלזר, נחום סטלמך ושלמה לוי.

הרכב נבחרתה של חבש בתלבושת ירוק- צהוב- אדום היה: גילה, מקוריה, קופלום, אסמאלאש, עוואד, טאדסה, נטסרה, מאנגיסטו, לוצ'יאנו, סטאפיה וקאבדה. בראשיתו של  המשחק עוררו השחקנים החבשים רחמים בקרב הצופים אך עד מהרה הם נטלו את היוזמה לרגליהם כשהם מנצלים את חולשת השחקנים הישראלים. בדקה ה- 18 הורה השופט ההונגרי ז'ולט על בעיטה בלתי ישירה לזכות חבש. המרכזי לוצ'יאנו, שחקן ממוצא איטלקי, לא הבין את משמעות הרמת היד של השופט אשר חייבה נגיעה בכדור של שחקן נוסף. לוצ'יאנו בעט חזק, יעקב ויסוקר העדיף שלא להסתכן, התכופף ואפשר לכדור לחדור פנימה. החבשים התחבקו בהתלהבות, אבל ז'ולט מיהר לפסול את השער.

סטלמך משמאל עם קפטן נבחרת חבש קאבדה

בדקה ה- 69 התבררה החלטת בית הדין של ההתאחדות לכדורגל לנכונה. שלמה לוי מסר קדימה לגלזר שפתח במרוצה לעבר השער, נתקל בבלם קופלום, הטעה אותו וכדרר שוב לצד ימין. בהגיעו למרחק 9 מטר מן השער, בעט שטוח והשוער המצוין גילה זינק ונראה שרוע על הדשא כשהכדור קיפץ וחלף על ידו הישר אל תוך הרשת, 0:1 לישראל.

גלזר מימין כובש את שער הניצחון נגד חבש

באותו ערב הגיעו ראשי הפועל פתח-תקווה, אלופת ישראל, לבית המלון רמת אביב, שם התאכסנה נבחרת חבש. היו"ר מנחם הלר החתים את המאמן היוגוסלבי של חבש, סלבקו מילושביץ', על חוזה אימון בהפועל פ"ת. שתי הנבחרות החלו כבר למחרת בהכנות למשחק הגומלין כעבור מספר ימים באצטדיון רמת גן.