עמוד הביתתפריט ראשי

נבחרת ישראל חגגה את יום העצמאות השמיני בניו-יורק

25.4.2012 15:00
נבחרת ישראל חגגה את יום העצמאות השמיני בניו-יורק

בשנת 1956 הזמינו הארגונים היהודים בארה"ב את נבחרת ישראל לניו-יורק לחגוג עמם את יום העצמאות ב 'יאנקי סטאדיום'. ישראל ניצחה 1:2 את נבחרת כוכבי ארה"ב

אשר גולדברג

בראשית שנת 1956, קיבלה ההתאחדות לכדורגל הזמנה מטעם הארגונים היהודיים בארה"ב המיועדת לנבחרת ישראל. הנבחרת הוזמנה לניו-יורק לרגל יום העצמאות השמיני של מדינת ישראל. יהדות ניו-יורק ביקשה להצדיע למדינת ישראל הצעירה בשבוע חגיגות, כאשר נקודת השיא של אותן חגיגות נקבעה ל-29 באפריל במשחק ידידות בין נבחרת ישראל לבין כוכבי הליגה האמריקאית  ב 'יאנקי סטאדיום'.

בישראל של אותם ימים היו ימי הצנע בשיאם ובזירה המדינית החריף המתח מול מצרים כשנשיאה ג'אמל עבדול נאצר, איים על מדינת ישראל ולא אפשר לאוניות ישראליות לעבור בתעלת סואץ. בשל המצב הבעייתי לא קיימה הנבחרת הלאומית משחק בין ארצי במשך שנתיים מאז מאי 1954, בו נערך משחק נגד דרום אפריקה ביוהנסבורג. מרכיב הנבחרת אל"מ שמואל סוחר והמאמן האנגלי אלברט ג'ק גיבונס, לחצו על כל הגורמים לקיים את המשחק בניו יורק. הללו ראו בו הכנה ראויה למשחקי מוקדמות אולימפיאדת מלבורן ולמפגש עם ברית המועצות במוסקבה ובתל-אביב בחודשים יוני ויולי.

שחקני נבחרת ישראל התקבלו בהתלהבות גדולה על ידי האמריקאים ובעיקר ע"י היהודים. את הנבחרת הישראלית אירח שופט בית המשפט העליון בארה"ב סם ליבוביץ', שהיה מהתומכים הגדולים בספורט הישראלי ומי שאירח בארה"ב קבוצות מישראל כבר בשנות ה-30. לצידו היה מי שהיה בהמשך שר החוץ הישראלי אבא אבן ואישים מרכזים נוספים בממשל האמריקאי. לעיני רבבות צופים נערך מצעד חגיגי לאורך השדרה החמישית בניו-יורק בהשתתפותה של הנבחרת הישראלית.

 הכדורגלנים הישראלים היו אורחיו של ראש העיר ניו-יורק והשתתפו בתוכניות רדיו וטלוויזיה כשהם מהווים חלק מן המאמץ לגיוס כספים למען המדינה הצעירה. הנבחרת נטלה חלק בהופעות חגיגיות וקבלות הפנים מרשימות בהשתתפותם של כוכבי הקולנוע מפורסמים בהם פרנק סינטרה. כל אותם האירועים לא אפשרו למאמן ג'ק גיבונס לקיים אימונים והכנה הולמת למשחק. ול 50,000 הכרטיסים למשחק נמכרו והאצטדיון היה בתפוסה מלאה.

במשחק נכחו גם כוכבי הכח וינה של סוף שנות ה-20 וה-30, כשהבולט בהם היה ארנו שוורץ אשר ניסה לגייס שחקנים ישראלים לקבוצות המקצועניות של ניו יורק.

מימין לשמאל: אציק שניאור, אבא אבן, רוברט וגנר, סמואל לייבוביץ ודקר

לפני השופט וויליאם סמאלברג ניצבו שתי הנבחרות בהרכבים הבאים, נבחרת ישראל: יעקב חודורוב, דודו קרמר, יצחק שניאור, נח רזניק, בנימין רבינוביץ', אשר בלוט, רחביה רוזנבויים, נחום סטלמך, שייע גלזר, בועז קופמן ושייע הלד. בנוסף שותפו: יעקב ויסוקר, שבתאי זילברשטיין ואשר זליקוביץ'. נבחרת כוכבי ארה"ב: אורלנדו, ספרינגטורפ, הויזמן, האנה, דאקר, באהר, נאסה, אנדראדה, סטרוגס, מקליין וגרבובסקי.

כבר בדקה ה-7 כבש חלוץ הפועל פתח-תקווה, בועז קופמן, את השער הראשון לטובת נבחרת ישראל וגרם לצהלה גדולה ביציעים העמוסים. בדקה ה-23 נפצע השוער חודורוב והוחלף ע"י יעקב ויסוקר ונחום סטלמך העלה את ישראל ליתרון של 0:2 בדקה ה- 26. כעבור דקה הקטין גאון גרבובסקי את היתרון הישראלי עם כיבוש שער וקבע 1:2.

במהלך ההפסקה הוצגה לקהל קבוצת הכדורסל ה 'הארלם גלוב טרוטרס' עם כוכביה הלהטוטנים ומנהלה האגדי, היהודי אייב ספירשטיין. בהמשך נישאו נאומים ונערכו מצעדים של בני נוער מסביב למגרש. במחצית השנייה לא נפלו שערים ושייע גלזר הרבה להחמיץ.

גם הימים הבאים היו חגיגה אחת גדולה ומתמשכת של יהדות ניו-יורק עם השחקנים מישראל תוך ציון חוזר ונשנה של יום העצמאות השמיני למדינת ישראל.