עמוד הביתתפריט ראשי

פורטוגל מובסת באצטדיון רמת גן

19.3.2013 07:00
פורטוגל מובסת באצטדיון רמת גן

במשחק במסגרת מוקדמות אליפות העולם בספרד, הצליחה הנבחרת הצנועה מישראל להביס את היריבה המצוינת מפורטוגל בתוצאה החלומית 1-4

מאת: אשר גולדברג


במרץ 1980 החלו משחקי מוקדמות אליפות העולם בספרד, כאשר נבחרת ישראל, שאומנה על ידי המאמן האנגלי ג'ק מנסל, הייתה אחת המשתתפות. ישראל פתחה את משחקי המוקדמות בשלוש תוצאות תיקו רצופות. הראשונה נגד צפון אירלנד (0:0), ושתים נוספות נגד נבחרת שבדיה  בתוצאות (0:0 ו-1:1). בהמשך הפסידה הנבחרת הלאומית במשחקה נגד פורטוגל בליסבון (0:3), כשלה במפגשה עם נבחרת סקוטלנד (0:1) בר"ג וספגה הפסד נוסף לסקוטים בגלזגו (1:3). כל המשחקים הללו קדמו למשחק הגומלין נגד נבחרת פורטוגל שהתקיים באצטדיון רמת גן.


המשלחת מפורטוגל נחתה בישראל ארבעה ימים לפני המפגש שנקבע ל- 28 באוקטובר 1981. הפורטוגזים שוכנו במלון הייאט שם התנהלו באותו הזמן שיחות בנושא האוטונומיה עם הפלשתינאים. מאמן נבחרת פורטוגל, חוליו "ז'וקה" פררה אמר לתקשורת הישראלית: "באנו לתל-אביב כדי לנצח כי אנו מאוכזבים מההפסד שספגנו מנבחרתה של שבדיה עם תוצאת 1:2 במשחק הבית בליסבון, הפסד זה פגע בנו מאוד".


האורחים קיימו טיול קצר במקומות הקדושים בירושלים והטמינו פתקים בין אבני הכותל המערבי. לאחר אימון במכון וינגיט הכריז נשיא ההתאחדות הפורטוגזית כי מענק הניצחון לשחקניו יעמוד על 1500 דולר לשחקן. בינתיים בצד השני ועוד לפני המשחק, הכריז יו"ר ההתאחדות לכדורגל חיים הברפלד כי המאמן ג'ק מנסל יסיים את תפקידו בחודש דצמבר. "יש הסכמה בין המאמן לבין ההתאחדות לכדורגל על סיום ההסכם בין שני הצדדים".


רק 16.192 כרטיסים נמכרו במכירה המוקדמת ולמשחק הגיעו כ – 25 אלף צופים. מחיר הכרטיס ליציע המערבי היה 100 שקלים. ליציעים בצד מזרח נמכרו כרטיסים ב- 60 שקלים.
שופטי המשחק הגיעו מקפריסין ואת המשחק ניהל סוטוס אפקסנטיו. הרכב ישראל במשחק כלל את יוסי מזרחי (27' אריה חביב ), גדי מכנס, אבי כהן, חיים בר, יעקב כהן, יצחק שום, יעקב אקהויז, אורי מלמיליאן, משה גריאני, גידי דמתי (קפטן) ובני טבק. כמו כן שותף במשחק ג'ימי טורק. נבחרתה של פורטוגל כללה את אמרל, גבריאל, טשיירה, גומש, הומברטו (קפטן), רודולפו, סוזה, פרננדש, פריירה, ג'ורדאו ורומיאו. כמו כן שותפו ננה ודיטו.


בדקה החמישית החל מבצע משותף למלמיליאן, בר, גאריאני ושום, מבצע מהיר שהסתיים ברגליו של  בני טבק. 0:1 לכחולים לבנים. בדקה השביעית נגח כוכב נבחרת פורטוגל רוי ג'ורדאו כדור מקרוב אל תוך השער והשווה את התוצאה. 7 דקות אחרי שער השוויון, נהדף הכדור אל מחוץ לרחבת העונשין והגיע לרגלי הקפטן גידי דמתי אשר בבעיטה מן האוויר כבש את השער הפורטוגזי וקבע 1:2 לישראל. הדקה ה-18 הביאה עוד מבצע של מלמיליאן שמסר לטבק אשר בעט לעבר השער. השוער אמרל הדף כדור שהגיע לרגליו של חלוץ מכבי תל-אביב וזה החדיר אותו לרשת וקבע 1:3 לישראל. בדקה ה -25 נפגע השוער יוסי מזרחי ממרפקו של ג'ורדאו ואפו נסדק. במקום השוער הפצוע נכנס אל בין הקורות אריה חביב. בדקה ה– 30  מסר גאריאני כדור לבני טבק וזה כבש שער מדהים מקו ה– 16 והגדיל את התוצאה ל- 1:4. ההמשך היה של נבחרת פורטוגל אשר בעטה ארבע פעמים לעבר הקורה והחמיצה פנדל בדקה ה– 57 לאחר שחביב הכשיל את החלוץ ג'ורדאו, שבעט את הכדור בעצמו . הכדור נהדף בידי השוער המחליף אריה חביב בזינוק מדהים.

הניצחון המרשים "עלה" להתאחדות לכדורגל במענק ניצחון לשחקנים בגובה 119 אלף שקלים.