עמוד הביתתפריט ראשי

נבחרת ארץ ישראל באלכסנדריה

14.6.2012 11:00
נבחרת ארץ ישראל באלכסנדריה

לאחר התבוסה של נבחרת ישראל בקהיר במסגרת מוקדמות אליפות העולם 1934, הצילו הישראלים את כבודם כעבור יומיים במשחקם נגד כוכבי אלכסנדריה

אשר גולדברג

נבחרת ארץ ישראל יצאה לקהיר לשחק נגד נבחרת מצרים במסגרת משחקי מוקדמות אליפות העולם של 1934. בטרם היציאה חתמו ראשי ההתאחדות לכדורגל על הסכם לקיום שלושה משחקי ידידות נוספים מלבד המשחק הרשמי נגד הנבחרת הלאומית המצרית.

בתל-אביב האמינו כי קהל מצרי גדול יגיע למשחקים ויכניס לקופה כסף שהיה נחוץ מאוד להתאחדות לכדורגל. ביקורים קודמים של קבוצות שונות מארץ ישראל במצרים, הוכיחו כי השחקנים מפלסטינה אהודים בקרב ציבור האוהדים המצרי. המאמן הישראלי שמעון "לומיק" רטנר לא עלה על הרכבת לקהיר.

ב-16 במרץ 1934, הובסה נבחרת ארץ ישראל על ידי הנבחרת המצרית 1:7. בבית המלון בקהיר, לאחר מסיבת התה המסורתית עם אנשי ההתאחדות לכדורגל של מצרים, הוחלט לקיים את המשחק נגד כוכבי העיר אלכסנדריה בעירם אשר נקבע קודם לכן ליום ראשון ה-18 במרץ. בבית המלון בקהיר ישבו ראשי המשלחת עם נציגי השחקנים וניתחו את התבוסה לנוכח האשמות שונות על בחירת הרכב פוליטי מוטעה והצבת שחקנים בעמדות ההגנה כשהם בכושר משחק לקוי.

לבית המלון הגיע פרי נויפלד, חלוצה ההונגרי של קבוצת אלכסנדריה, שנפגש עם השוער וילי ברגר ועם הקפטן גדליהו פוקס אותם הכיר בהונגריה. הם שוחחו על המשחק הצפוי להם ביום ראשון נגד נבחרת אלכסנדריה, משחק בו הוא (נויפלד) אמור ליטול חלק. נויפלד וחבריו הסכימו כי משחק ההגנה הישראלי ובעיקר זה של המגן הימני אברהם רזניק, היה אחד הגורמים למספר השערים הרב שספג השוער ברגר. בפגישה עם ראשי המשלחת יצחק חלוץ ובן גד סוכם כי יערכו שני שינויים בהרכב אשר יהפוך להגנתי יותר.

הנבחרת יצאה למחרת לאלכסנדריה ברכבת מקהיר ובשבת הייתה אורחת הקהילה היהודית הגדולה והמבוססת של העיר. הנבחרת קיימה אימון באצטדיון המרכזי ונשארה לצפות בחלק מהאימון של כוכבי אלכסנדריה. בערב יצאו השחקנים לטיילת של אלכסנדריה וישבו בבית הקפה על שפת הים לצידם של יהודי הקהילה מוקפים בסקרנים ועוברי אורח רבים.

וילי ברגר קולט כדור גובה במהלך המשחק

מודעות רבות בדבר קיום המשחק נתלו ברחבי העיר. מתברר שהתבוסה 1:7 בקהיר, עשתה את שלה. למשחק הגיעו פחות משלושת אלפים צופים מהם יהודים רבים ואנשי הצבא הבריטי שחנה באזור. שני שינויים בוצעו בהרכב הארץ ישראלי: דויד ויינברג ממכבי תל-אביב החליף את חברו לקבוצה אברהם רזניק ושמואל 'טקסי' לוי ממכבי חשמונאים ירושלים בא במקומו של פאול קסטנבויים. הרכב נבחרת ארץ ישראל היה: וילי ברגר, דויד ויינברג, פנחס פידלר, זלמן (דג'מפה) פרידמן, גדליהו 'גאזה' פוקס, יוחנן סוקניק, שמואל לוי, פורי קראוס, אמנון חרל"פ, חיים רייך ואברהם נודלמן.

תמונה משותפת של שחקני נבחרת ארץ ישראל וכוכבי אלכסנדריה

נבחרת ארץ ישראל שיחקה טוב יותר מאשר יומיים קודם לכן בקהיר. ההגנה, בראשותם של הקפטן גאזה פוקס והשוער וילי ברגר, סגרה את השער כאשר ברגר ביכולת שיא עצר והדף כול כדור שאיים לחדור לרשת. המשחק הסתיים בתיקו 0:0. גדליהו פוקס ויוחנן סוקניק מנעו מפרי נויפלד,  שהימר על ניצחון נבחרתו, מלהכניע את השוער ברגר.

לאחר המשחק התברר כי שתי קבוצות אזרחיות מקהיר אשר היו אמורות לשחק נגד נבחרת ארץ ישראל, החליטו לבטל את המשחקים המתוכננים מחשש כי לא יגיעו אוהדים למשחק בשל חוסר עניין בנבחרת מתל-אביב. בתום המשחק פנו ראשי הקבוצה מאלכסנדריה אל פנחס פידלר ושמואל לוי והציעו להם להישאר באלכסנדריה תמורת חוזים ועבודה קלה ומכניסה. החוזה של נויפלד (ראה צילום) היה הבסיס להצעה מפתה של שמונה לירות מצריות לחודש, דירה בת חמישה חדרים ובונוסים כספיים על ניצחונות. השניים לא נענו לבקשה וסירבו בנימוס למרות שפרי נויפלד ההונגרי שהיה אמור לסיים את חוזהו בקבוצה המקומית, המליץ להם לשחק באלכסנדריה.

חוזהו של פרי נויפלד

נויפלד שוחח עם השוער וילי ברגר והתעניין באפשרות להגיע לפלסטינה ולשחק כמקצוען בתל-אביב. הוא הבטיח לבקר בארץ ישראל עליה לא ידע עד אז דבר. כעבור מספר חודשים סיכם נויפלד חוזה עם קבוצת 'רנסנס בירות' מלבנון והפליג מאלכסנדריה ללבנון באוניה כדי לשחק בארץ הארזים. האוניה עגנה בנמל יפו לתחנת ביניים ולפריקת משא ונויפלד ירד לחוף לבקר את חברו וילי ברגר. ברגר ארח את נויפלד בבית קפה 'עטרה' שבשדרות רוטשילד פינת אלנבי, לשם הגיעו ראשי מכבי תל-אביב והמאמן אגון פולאק. הללו מיהרו להחתים את נויפלד על חוזה עם קבוצתם.

כך הפך נויפלד לאחד החלוצים הגדולים בכדורגל הארץ ישראלי. לימים התגייר, נשא אישה והקים את ביתו בתל-אביב. כעבור ארבע שנים כבר היה נויפלד שחקן נבחרת ארץ ישראל והשתתף במשחק נגד יוון במסגרת משחקי מוקדמות אליפות העולם 1938.