עמוד הביתתפריט ראשי

הבקשה של אבא חושי קוימה. חלקית

23.9.2014 13:00
הבקשה של אבא חושי קוימה. חלקית

פגישה של חברים בקבוצות עבודה בצריף דל בשכונת שדליה, הביאה להקמת מועדון הכדורגל הפועל חיפה, שציין בשבת האחרונה 90 שנים להקמתו. זמן טוב להיזכר בסיפור הניצחון על פנרבחצ'ה ב-1950 

אשר גולדברג

בשבת האחרונה ציינה קבוצת הכדורגל של הפועל חיפה 90 שנה להיווסדה. הטקס נערך לרגל המעבר ההיסטורי והחגיגי לאצטדיון סמי עופר, וגם אם המשחק שבא לאחריו הסתיים בהפסד ביתי 2-0 לאשדוד, היה זה מועד שראוי לציינו.

הפועל חיפה נוסדה ב-1924  על ידי קבוצות עבודה שעסקו בבניית העיר, סלילת כבישים וריצוף: "החוצב", "אחווה", "שומרון", "בנאי א' ובנאי ב'". הרעיון להקים קבוצה נולד במהלך אספה בצריף עבודה דל בקצה שכונת "שדליה" על ידי קבוצת בחורים חולמים, שאהבתם לכדורגל תהפוך לימים לפנינה היסטורית.

מגרש הכדורגל של הפועל חיפה נקבע בין הרחובות סירקין ושפירא, ועליו נבעט הכדור הראשון כאשר היתה זו עוד  פיסת קרקע שוממה. מגרש הכדורגל של אז סומן בסיד טרי, שנלקח מאתרי הבנייה של קבוצות העובדים. הבית הבא של הקבוצה היה המגרש בסמוך לרחוב יפו והמושבה הגרמנית, עליו שיחקה הקבוצה עד אמצע שנות החמישים, ומאז הספיקה לבלות לא מעט שנים גם בקרית חיים ובקרית אליעזר.

הפועל חיפה עשתה את צעדיה הראשונים כבר בתקופת המנדט הבריטי בארץ ישראל, ופעילות המועדון נקטעה לתקופה קצרה בעקבות מלחמת העצמאות. שחקני "דור ארץ ישראל" פרשו מפעילות וביניהם נמנו כמה מאגדות המועדון: יוליוס קליין,  יעקב (יינה) שטרן, יהושע (שוקה) ברשדצקי, גדליהו (גזה) פוקס, אבנר פרוטופופוב והשוער אריק בן ישראל, שאיבד את מאור עיניו במלחמת השחרור.

לקראת פתיחת עונת הכדורגל 1949/50, הראשונה של מדינת ישראל, ניסו בהפועל חיפה לחדש פעילות ולגייס שחקנים. עם פתיחת הארץ לעליית יהודים מהגולה, שימש נמל חיפה שער כניסה מרכזי, והדבר הקל על ראשי הקבוצה לאתר ביניהם שחקנים פוטנציאליים. שחקנים אותרו במחנות העולים של סנט לוקס ובשער העלייה וכאשר היורדים עשו דרכם מהאנייה אל אדמת ארץ ישראל הם נשאלו: "דו קענסט שפילן פוסבאל"? (באידיש: אתה יודע לשחק כדורגל?). למצטרפים החדשים היתה תרומה לא מבוטלת לכינוי שהודבק להפועל חיפה – "קבוצת הפליטים".

בסיוע מועצת פועלי העיר זכו השחקנים החדשים לעבודה מסודרת בנמל חיפה, סולל בונה וחברת החשמל כפקידים, מחסנאים, מלגזנים ופועלי ניקיון. ברשימת שחקני הקבוצה נכללו: יצחק בן זאב, מנחם שבל, פיני זייד, אהרון הוכדורף, אליעזר קוך, שמשון פרקש, משה הנדלר, שמואל ברקנשטט, יעקב אהרונובסקי, אברהם נסטפובר, טיבי נוימן, מרדכי מרטין, לקלי שלנגר, גרואר, גרינבויים, שמואל כהן, ראקוצ'י,  קרופוטקין, שמואל אורבך ועמנואל "מונדק" שפר.

בחודש מרץ 1950 ביקרה בישראל קבוצת הפאר הטורקית פנרבחצ'ה ואף קיימה משחק נגד הפועל חיפה. בספר "הפועל חיפה - סיפורה של אגודה", מתוארת קבלת הפנים שנערכה לקבוצה מאיסטנבול במועצת פועלי חיפה. קידם את פני הקבוצה הטורקית החבר אבא חושי, שאמר: "אני מאחל לשחקני פנרבחצ'ה שתנצחו יפה ולחברי הפועל חיפה להפסיד יפה ושמרו על כבוד הפועל". 

פנרבחצ'ה קיימה בישראל ארבעה משחקים. היא גברה במשחקה הראשון על הפועל תל אביב 0-3 וניצחה  בשני את הפועל פתח תקוה 3-5. המשחק נגד הפועל חיפה היה השלישי במספר, ומשך אליו לא פחות מ-8,000 צופים, כאשר לא מעט אחרים נותרו מחוץ למגרש. פנרבחצ'ה עלתה ראשונה ליתרון, אבל בהמשך הוכיחו שחקני חיפה כי יכבדו באופן סלקטיבי את הבקשה של אבא חושי והגיבו עם שלושה שערים מרגלי מרדכי מרטין, בן זאב וראקוצ'י. 1-3 בסיום להפועל חיפה, שפתחה עם  גרואר, קרופוטקין, גרינבאום, שלנגר, זייד, נוימן, פרקש, ראקוצ'י, בן זאב, אהרונובסקי ומרטין . האורחים סיימו את מסעם בארץ בהפסד 1-0 להפועל תל אביב. 

באותה שנה (1950) קיימה הפועל חיפה משחק בינלאומי נוסף נגד א.פ.א.לרנקה הקפריסאית (2-2) והפסידה ל-א.י.ק השבדית 3-0. את הליגה סיימה הקבוצה במקום השלישי.